0 comments

Ramazan Ayında İran’a Seyahat Etmek

Ramazan (İran’da Ramezan) Müslümanlığın önemli aylarından biridir. Bu ayın en önemli ritüeli, Müslümanların gün batımına kadar hiçbir şey yememeleridir. Ülkemizde olduğu gibi İran’da da bu ritüele “oruç” deniliyor. Dahası, yalan söyleme, öfkelenme ya da diğer insanlara zarar verme gibi günahkâr eylemlerde bulunmamaya çalışırlar. Kur’an’da bu ayda yaptığınız her iyi şeylerin daha değerli olduğu yazılır.

Ramazan Ayında İran’da Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Ramazan Ayında İran

İran’da Ramazan ayı boyunca halka açık yerlerde yeme-içme yasak ve yasa dışıdır. Yani, polis sizi sokakta bir şeyler yer içiyor olduğunuzu görürse yakalayıp tutuklayabilir. Kurallar genellikle yabancılar için çok sıkı değil ve özür dileyip, kurallar hakkında bilginiz olmadığını anlattığınız taktirde herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Ancak, ülkenin inançlarına saygı gösterilmesi ve kurallara uymak en iyisidir. Ayrıca Ramazan ayında halka açık yerlerde sigara içmenin de yasak olduğunuz bilmelisiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Ramazan Ayında İran

Restoranların çoğu gün boyunca kapalıdır ve alabileceğiniz tek yiyecek soğuk atıştırmalıklardır. Ancak, tüm otellerin yemek servisi yaptığı gibi yemek konusunda da endişelenmenize gerek yok ve bir otelde konaklamıyor olmanız bile restoranına giderek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca, tüm süpermarketler açık ve kendiniz için yemek pişirmek isterseniz, ihtiyacınız olan her şeyi alabilirsiniz.

Ramazan Ayında İran’a Gitmek

İran’da Ramazan ayı boyunca kolayca seyahat edebilirsiniz ve bunda endişelenecek bir şey yoktur. Yol üzerindeki restoranların çoğunun gün boyunca açık olduğunu bilmelisiniz. Çünkü evinden uzakta yolda olan bir gezginin bir şeyler yemeye mutlaka ihtiyacı var.

Genel olarak, İranlılar yabancılara karşı çok kibar ve esnektir. Birde Türk oldunuz mu, daha da bir kibar ve misafirperver oluyorlar. Eğer İran’da Couchsurfing yapmak istiyorsanız, Ramazan ayında da İranlılar sizi evlerine mutlaka davet edeceklerdir. Kendileri oruçlu olsalar bile sizin için mutlaka bir şeyler hazırlayacaklardır.

Ramazan Ayında İran’a Seyahat Etmenin Artıları ve Eksileri

Eğer bir gurme gezginseniz, İran’a seyahat etmek için başka bir zaman düşünmeniz daha iyi olabilir. Restoranların ve yemek servisi yapan yerlerin çoğu akşam iftardan sonra açılsa da, bazı restoranlar, özellikle Pazar alanlarında bulunan restoranlar, sadece öğle yemeği için yemek servisi yaparlar. Tebriz’e yaptığım son ziyaretimde, Tebriz’in büyük çarşısında “Dizi” (geleneksel bir İran yemeği) denemeyi, sadece öğle saatlerinde servis edildiği için Ramazan ayı boyunca kaçırmıştım.

Ramazan ayında İran’a seyahat etmenin en güzel yanı da, insanların çoğunun gün batımından sonra dışarı çıkmalarıdır. Böylece şehirlerin geceleri çok canlı olmasına neden oluyor. Tabii ki, alkol ya da gece kulübü olmasa da, özellikle yaz akşamları İran’da bir hayli hareketli geçiyor. Tüm park ve bahçeler insan kaynıyor. Akşam yemeklerini yiyorlar ve gece konaklamalarını çadırlarında yapıyorlar.

Diğer iyi bir şey de İranlıların Ramazan ayında sık sık seyahat etmemeleridir. Böylece Ramazan ayı İran’da turizm açısından düşük bir sezon oluyor ve turistik yerler de daha az kalabalık olmakta. Ayrıca daha ucuz konaklama da yapabiliyorsunuz.

Ramazan Ayında İran’da Ne Yenir?

Türkiye’de olduğu gibi İran’da da gün doğumundan önce yemekler yeniliyor. Buna İran’da “Sahari” deniliyor. Gün batımından sonra açılan oruç vaktine ise “Eftar” deniliyor.

Ramazan ayında İran’a seyahat ediyorsanız, bu özel lezzetleri mutlaka deneyin.

Zoolbia Baamieh – Tatlı şekerlemeleri sadece Ramazan ayında bulabilirsiniz.

Zoolbia Baamieh
Wikimedia

Shol-e-zard – Pirinç, şeker, gülsuyu ve safrandan yapılmış olan bir pudind.

Shol-e-Zard
Iran Travel Information Forum

Ramazan Ayında İran’da Ne Yapmalı?

Eğer müzeleri gezmek yerine yerel insanların geleneksel yaşamlarını gözlemlemek niyetindeyseniz, Ramazan ayı bu deneyim için biçilmiş bir kaftandır.

“Eftar” Sofrasına Katılın

İran İftar Sofrası

Geleneksel bir İran evine misafir olmak için yeterince şanslıysanız, onlarla “Eftar” vakti sofradaki yerinizi almış olacaksınız. Ramazan ayında böyle bir ev sahibini nasıl bulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İran’ın misafirperverliği ile o kadar da zor değil. Üstelik birde Türk iseniz! İranlılar misafir olmayı, misafir ağırlamaları ve onlara kendi ritüellerini göstermeyi çok sever. Sormaya çekinmeyin!

Kadir Geceleri

İran'da Kadir Gecesi

İranlılar Kadir gecelerinde camilerde veya evlerinde toplanıyorlar, bütün gece Kuran’ı kuyor ve dualar ederek uyanır kalıyorlar. Bu tür törenleri görmek için camilere gidebilirsiniz. Ayrıca Hz. Ali’nin (Şii İslam’ın ilk imamı) 21. Ramazan gününde öldürüldüğüne inanıyor ve o gece camilerde özel bir yas töreni yapılıyor.

Bu günlerde (Ramazan ayının 19 ila 23. Günlerinde) alışveriş merkezleri gibi bazı yerler kapalı olabilir. Sadece Ramazan ayının 21. Günü ulusal bir tatil olmasına rağmen, tüm dönem bir tatil gibi geçmekte. Ramazan ayında İran’a bir seyahat düşünüyorsanız bunları göz önünde bulundurun.

Eyd-e-Fetr

Ramazan ayının son günü, “Eyd-e-Fetr” adı verilen kutsal bir gündür. İranlılar bu gün öğlen yemeği için misafir ağırlarlar. Bu gün için özel dua ederler ve camilerde yapılan törenlere giderler. Eyd-e-Fetr, aynı zamanda İran’da iki günlük bir ulusal tatildir.

Kudüs Günü (Qods)

Ramazan ayının son Cuma günü İran’da Kudüs Günü’dür. Bu gün bazı insanlar ana caddelerde Filistin’e destek olmak için yürüyüşler düzenliyorlar.

Doğruyu söylemek gerekirse, Ramazan ayı gerçekten İran’a seyahat etmek için uygun bir zaman değil. Ancak seyahat tarihlerinizi belirlediyseniz veya uzun bir yolculuğa çıkmışsanız ve İran’ı geçmek üzere ülkeye geldiyseniz, seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmanın bazı yollarını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Yeme-içme dışında herhangi bir şey ile karşı karşıya kalmazsınız.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla