0 comments

Yezd’de Konaklama ve Yemek İçin Özel Yerler

Yezd, İran’ın en popüler turistik şehirlerinden biridir. İran’ı ziyaret eden birinin Yezd’i görmeden geri dönmesi neredeyse imkansız! Ancak, ne acıdır ki, ilk İran’a seyahatimde bu mistik şehri göremeden eve dönmüştüm. Sonra anladım ki ardımda keşfedilmeyi sonuna kadar hak eden büyüleyici bir kenti bıraktığımı…

Yezd hakkında çok şey okudum, fotoğraflarda gördüm. En sonunda ise İran’a yaptığım ikinci seyahatimde nihayet bu güzel şehri görebilmiştim. Şimdi ise bu keşif yolculuğumda sizlere Yezd hakkında düşüncelerimi paylaşmak ve bazı pratik ipuçları vermek istiyorum.

Yezd mükemmel bir şehir! Yezd, kesinlikle İran’da ziyaret edilmeye değer en özel şehirdir!


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Eğer İran’a bir gezi planlıyorsanız Yezd şehrini mutlaka görmelisinizdir. Yezd’de yaşayacağınız eşsiz deneyimler eminim uzun yıllar aklınızın bir köşesinde hep yer alacaktır.

Sizlere bu eşsizliği anlatan düşüncelerimi, Yezd’e geldiğinizde nerede kalmanız gerektiğini ve nerede yemek yiyebileceğinizi yazacağım.

Haydi gelin hep birlikte Yezd’i dolaşmaya başlayalım…

Yezd’de Nerede Kalınır?

Yezd şehrinde kalmak için rahat ve uygun bir yer arıyorsanız bütçeniz doğrultusunda hareket etmenize kolaylık sağlayan iyi ve uygun fiyatlı pek çok yer vardır. Benim size tavsiyem ise Yezd’in eşsiz deneyiminin bir parçası olan Eko Evleri diye nitelendirilen geleneksel eski evlerde kalmanız yönünde olacaktır. Peki, nedir bu Eko Evleri diye soracak olursanız… Basit bir tanımlamayla yerel insanların derme çatma eski evlerini restore ederek turistlerin hizmetine sundukları genellikle tek katlı müstakil evler diyebilirim.

Yezd şehrinin gerçek tadını almak istiyorsanız, bilindik tipik otellerde kalmaktan çok geleneksel atmosferiyle unutulmayan bir deneyim yaşatmayı vadeden geleneksel eski evlerde kalabilirsiniz. Bahsetmiş olduğum bu geleneksel evler hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsanız buraya bir göz atabilirsiniz.

Yezd’de konaklamanız için bir diğer seçenek ise pansiyonlardır. İran’da diğer şehirlerin çoğunun aksine, Yezd’de makul sayıda hostel/pansiyon bulunmaktadır. Bu hostellerin bazıları eski binaların arka bahçesini tamamlayan iyi de bir tarihi geçmişe sahip olan yapıların hostele dönüştürülmesi ile yine yabancı turistlerin hizmetine sunulmuş. Peki, hostellerde fiyatlar nasıl diye soracak olursanız… Paylaşımlı yatakhanelerde kişi başı bir yatak/gece ücreti yaklaşık 10 dolar civarında.

Başka Türlü Konaklama Var mı?

Eğer İran’a grupça arkadaşlarınız ile seyahat ediyorsanız ve daha farklı bir konaklama konsepti arıyorsanız, her zaman bazı yerel evler mevcuttur. Ancak bunları bulmak için ne yazık ki İnternette sağlıklı bir bilgi mevcut değil. Sizler için notlarımı karıştırıyor ve her İran seyahatimde yeni tecrübeler ediniyorum. Bu tip evleri bulur bulmaz detaylı bilgileri yine buradan sizlerle paylaşıyor olacağım.

Tabi Yezd’de iken sizler de yerel halk ile iletişime geçerek bu tür evleri bulabilirsiniz. Sormanız gereken kiralayabileceğiniz bir evin olup olmadığı. Kafanızda yer edinmesi için basitçe AirBnB diyebiliriz bu tip kiralama işlemine.

Tarihi Yezd Sokakları

Yezd’de Ne Yenir?

Yezd, tatlı ve baklavasıyla ünlü bir İran şehridir. Eğer benim gibi tatlı düşkünü iseniz o halde Yezd sizin için de tam bir cennet! Yezd ile ilgili gerçek şu ki; düşük fiyatlarla yüksek kaliteli tatlıları burada yiyebilirsiniz. Bu nedenle, Yezd’de şekerlemelere ve tatlılara hemen her fırında kolaylıkla erişebilir ve çok cüzi rakamlara enfes tatları deneyebilirsiniz.

Yezd’e özgü Loz, Baklava ve Ghtotab’ı mutlaka deneyin. Unutmayın ki Yezd deneyiminiz bu tatlıları yemeden tamamlanmış olmayacaktır. 🙂 Kendinize bir bardak çay ve yanına bir dilim baklava alın veya Loz ve Ghotab’ın enfes tatları ile damağınızda bir şölen yaratın. Ah! Evet, bir gurme gibi betimleyemedim. 🙂

Yezd aynı zamanda İran’ın her yerinde Yezd Keki adlı özel kekleriyle ünlüdür! Bana sorarsanız bu kekleri de mutlaka deneyim derim. Gözünüz korkmasın hepsi çok ucuz. Hatta Yezd’den ayrılırken yanınıza yolluk niyetine de almayı unutmayın. 🙂 Belki paket yaptırıp ailenize, sevdiklerinize de götürmeyi düşünebilirsiniz.

Son olarak Yezd, Faloudeh ile ünlüdür. Faloudeh dordurmayla ya da ayrı ayrı servis edilen dondurulmuş yine bir tatlı türüdür. Eğer İran’ı meşhur kavurucu sıcaklarında ziyaret ediyor ve hatta bu sıcaklılar karşısında güneye inip Yezd’i ziyaret ediyorsanız işte o zaman soğuk, serinletici bir tatlı olan Faloudeh’i mutlaka denemelisiniz. İran’ın o yakıcı sıcaklarında serin serin yiyeceğiniz Faloudeh ayaklarınıza can verecektir.

Yezd’de Yemekler Nerede Yenir?

Yezd, güzel kafeler ve çay evleri ile dolu bir şehirdir. Küçük bir kafeye veya çay evine giderek bir şeyler içebilir ve hatta bu gibi yerlerde gerçekten uygun fiyatlara iyi bir menü yiyebilirsiniz. Seçenekleriniz kafelerle sınırlı değildir, ancak şehrin restoranlarından ziyade uygun fiyatlara iyi yemekler yemek istiyorsanız kafe veya çay evlerine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu bilgi aslında sırt çantalı gezginler için. Ancak turist olarak gidiyor ve bütçeniz de yeterliyse Yezd’de bulunan restoranlardan birine girebilir ve güzel bir öğlen veya akşam yemeğini geleneksel hale getirerek yöresel tatların hepsine bakabilirsiniz.

Yezd’de yemek yemek için gidebileceğiniz üç yeri size bahsetmek istiyorum…

Panahandeh Adasi Cafe

Eski pazar alanında, eski adı yerel Adasi adıyla bilinen hoş bir yerdir. Adasi, çoğunlukla kahvaltıda servis edilen bir tür mercimek çorbasıdır. Burası Yezd’de hizmet veren en iyi yerlerden biridir. Bu kafe, 40 yılı aşkın bir süredir burada hizmet veriyor.

Keramat Restoran

Yöresel bir yemek arıyor fakat fiyatı da uygun olsun istiyorsunuz. O halde Keramat Restoran tam da aradığınız yer. Yerliler Keramat Restoran hakkında: “Yezd’in gerçek tatlarının olduğu yer” diyorlar. Vallahi ben onların yalancısıyım. Restoran, Barkhordar Camii sokağına yakın İmam Humeyni Caddesi’nde yer almakta.

Honar Cafe

Bir önceki paragraflarda da söylediğim gibi Yezd’de çok sayıda rahat kafe vardır. Bunlardan biri de belki de en güzeli Honar Cafe’dir. Çünkü buradan Yezd’in manzarası bir harika görünüyor. Burada kendinize bir kahve ya da çay söyleyebilir ve yanına bir-iki dilim baklava alabilir sonrada şehrin manzarasına karşı keyif çatabilirsiniz.

Sevgili dostlar, sizlere bu yazımda kısaca Yezd şehrinden bahsettim ve Yezd’de ne yenir ve nerede konaklayabilirsiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Böylece İran’a yapacağınız bir gezide olur da Yezd’i ziyaret ederseniz nerede yemek yiyeceğinizi ve nerede kalacağınızı bilerek harika bir deneyim sahibi olmuş olacaksınız. Yolculuğunuzun keyfini çıkarın ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız aşağıda yer alan yorum kutusundan bana her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yezd şehriyle alakalı bilgiler yalnızca bu yazıyla sınırlı değil. Sizlere bir sonraki yazılarımda Yezd hakkında daha başka, detaylı bilgiler vereceğim. Sizlerin sorularını da önemsiyorum. Lütfen Yezd veya diğer şehirler hakkında ihtiyacınız olan bilgileri yazın ki ihtiyaca göre yazılar hazırlayabileyim.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla