0 comments

Yezd’de 48 Saat İçinde Ne Yapmalı?

İran’a özellikle bölgenin tarihi ve geleneksel yaşamını görmek için geldiyseniz muhtemelen Yezd şehrine de yolunuz düşmüştür diye tahmin ediyorum. Bu tarihi şehrin güzelliği hakkında çok şey okumuş ve pek çok fotoğraflarını görüp videolarını da izlemiştim. Açıkçası okuduklarım ve gördüklerim karşısında epeyi bir etkilenmiştim. Mutlaka Yezd’e gitmeli ve gördüklerimi, okuduklarımı yerinde pekiştirmeliydim. Yezd şehri gözümde yüzyıllar öncesinden kalan bir film platosu gibi görünüyordu.

Yezd’e yaptığım son geziden sonra, burada harika bir dört gün geçirmiştim. Eskiye dair pek çok şeyi yerinde görmüş, geleneksel yaşamın kollarına kendimi bırakmıştım. Eski Kent bölgesinin dar ve dolambaçlı sokaklarında kaybolmuş kendimi Sessizlik Kuleleri’nde bulmuştum.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Bir turist gibi elimde harita ile gezmiyorum. Bir turist gibi bilinen yerlere pek gitmiyorum. Daha çok arka sokakları, geleneksel yaşamı, oranın insanlarını ve sosyal alanlarını geziyor bir nevi keşif yapıyor bir nevi kendimi oralıymış gibi hissetmek için çabalıyorum. Çünkü bir yeri gezdiğimizde eğer ki o şehrin günlük yaşantısına kendimizi kaptırırsak işte o zaman yaptığımız bu yolculuktan eşsiz deneyimler kazanabiliriz.

Sizlere Yezd hakkında görüşlerimi, düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Belki de İnternette bulamayacağınız bazı deneyimler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yezd’de kısa bir zamanınız varsa ve yaklaşık iki gün içerisinde ne yapabilirim diye soruyorsanız, bu yazımda sizlere Yezd’in farklı bir yönünü anlatacağım. Keyfini çıkarın!

Soru Şu: Yezd’de Ne Yapmalı?

Şehrin eski kısmında kaybolun!

Yezd’in keyfini çıkarmak için özel bir plan yapmak zorunda değilsiniz. Şehrin tarihi kısmına yürüyebilir ve muhteşem eski yapıları görebilirsiniz. Yezd’in eski kent bölgesinin dar dolambaçlı sokaklarında kerpiç evlerin görüntüleri karşısında hayran kalmanız kuvvetle muhtemeldir. Kendinizi burada şehrin eski kısmını adımlarken bambaşka bir dünyada geziyormuş gibi hissedersiniz. Bu yürüyüş esnasında eski evleri ve güzel geleneksel bir şekilde dekore edilmiş çarpıcı köşe manzaraları göreceksiniz.

Yezd'de Yapılacak Şeyler

Önemli bir ipucu: Şehrin bu bölümünü gün boyunca mükemmel bir şekilde keşfetseniz bile gece tekrar bu yürüyüşü deneyin. Sakin, huzurlu yürüyüşünüze ışıkların dansı eşlik edecektir. Kentin içe dönük kültürünü, geceleri gündüzden tamamen farklı olduğunu göreceksinizdir.

Jameh Camii, Dowlat Abad Bahçesi ve Amir Çakmak Meydanı’nı Ziyaret Edin

Turistik yerlerin büyük bir hayranı olmamam ve çoğunlukla günlük yaşamı görmek için şehrin sokaklarına kendimi bırakmama rağmen, Yezd’de ziyaret edilmesi gereken üç önemli yer vardır. İlki, çarpıcı mimarisi ile Jameh Camisidir. İkinci önerim ise yemyeşil bir cennet bahçesi olan “Dowlat Abad Bahçesi’dir.

Peki son önerilen yer neresi? Kesinlikle Amir Çakmak Meydanı’dır! Oraya gitmek için herhangi bir plan yapmanıza gerek yok. Kendinizi Yezd’in akışına bırakın zaten yol sizi mutlaka Amir Çakmak Meydanı’na götürecektir.

Kapalı Çarşıda Dolaşın. Özellikle Bakır Çarşısında!

Yezd’de özel bir deneyime sahip olmak istiyorsanız mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Bakır Çarşısı’dır. Çarşının içinde yürürken, bakırla çalışan yaşlı adamları görürsünüz. Ellerinde çekiçler bakırlara vuruyor ve onları şekillendirip beyazlatmaya çalışıyorlar. Etraf “tak tak tak” sesleri ile inliyor.

Aliabad Çölü’ne Gidin

Yezd’in çevresinde yer alan Aliabad Çölü, Yezd’e geldiğinizde gerçek bir çöl deneyimi yaşamak istiyorsanız uğramanızı önerdiğim yerlerden biridir. Ancak, Yezd’de sadece iki gününüz varsa, muhtemelen meşhur Yezd tatlılarını keşfetmeye de vaktiniz olmayacaktır. O halde Yezd’in kuzey doğusuna bir saatlik sürüş yaparak gün batımının tadını yumuşak kum tepelerinde çıkarabilirsiniz.

Yezd’e Birde Yukarıdan Bakın

Yezd oldukça düz bir şehir olduğundan, bir binanın tepesine çıkarak şehrin muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Şehrin tarihi kesiminde birçok kafe bulunmaktadır. Bu kafelerin çoğu, kafe olarak kullanılmak üzere özenle dekore edilmiş eski evlerdir. Şehrin tarihi kısmında bulabileceğiniz en güzel sanatsal kafelerden biri: Honar (sanat kafesi). Orada bir fincan çayın tadını çıkarırken kentin çatıdan güzel manzarasını da seyredebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım listede Yezd’de 48 saat içinde yapmanız gerekenler için bazı önerilerde bulundum. Ancak, Yezd’de görülmesi ve deneyimlenmesi gereken daha pek çok şey var. 2 gün Yezd’i keşfetmek için ne yazık ki yeterli bir süre değil. Eğer daha fazla zamanınız varsa Sessizlik Kulelerine gidebilir, şehrin kuzeyindeki Taft, İslamiyeh, Mehriz ve Fahraj veya güneyde kalan Meybod, Ardakan ve Chak Chak Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Meybod ve Ardakan, Yezd’e çok yakın. Günübirlik geziler yaparak bu iki yeri görebilirsiniz.

Yezd’e gittiniz mi? Yezd hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum. Deneyimlerini paylaşmayı unutma!


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla