0 comments

Vejetaryen Gezginler için İran Yemekleri Hangileridir?

Eğer bir vejetaryen iseniz ve İran’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yemek en büyük endişelerinizden biri olabilir. Pek çok insan, İran yemeklerinin yalnızca kebaplardan (et yemekleri) ibaret olduğunu sanıyor, ancak birbirinden lezzetli sebze ağırlıklı vejetaryen İran yemekleri de bulunuyor. Sadece et yemeklerinden oluştuğunu sanan insanlar İran’a seyahat etmeden önce vejetaryen İran yemekleri bulma konusunda bir tedirginliğe kapılabilirler. Tedirgin olmalarına gerek yok. Turistik şehirlerin hemen hepsinde vejetaryenler için yerel lokanta, restoranlar çeşitli yemekler sunuyorlar.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


Bu yazımda sizlere İran mutfağı ve bu mutfağı tamamlayan vejetaryen İran yemekleri hakkında bazı bilgiler vereceğim. Birkaç İran vejetaryen yemeklerinden bahsedeceğim ve bazı pratik ipuçları vereceğim. İran’a seyahat ederken vejetaryenim ve aç kalırım noktasında bir endişeye kapılmayın.

Vejetaryen İran Yemekleri İçin İlk Adım: İran Mutfağını Tanıyın

İran mutfağı genel olarak güveçte pişirilen et ve pirinç yemeklerinden oluşuyor. Et, tavuk veya balık fazlaca tüketiliyor burada. Ancak İran mutfağının yalnızca et yemeklerinden oluştuğu algısına da kapılmayın. Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, güveçte pişirilen et yemekleri vejetaryen olsanız bile inanın denemeye değer eşsiz lezzetlerdir. 🙂 İran mutfağının değişmez deneyimlerinin birer parçası.

İran’da bazı restoranlar et ve tavuk yemeklerini ayrı pişirir ve sadece servis yaparken güveçte sunarlar.

Ayrıca Okuyunuz: Kesinlikle Denemeniz Gereken 5 Ünlü İran Yemeği!

Şimdi gelelim yerel restoranlarda bulabileceğiniz vejetaryen İran yemeklerine…

İran’a Seyahat Eden Gezginler İçin 5 Vejetaryen İran Yemeği

Falafel: Ucuz ve Lezzetli!

Falafel, İran’ın hemen her caddesinde bulabileceğiniz vejetaryen yiyeceklerden birisidir. Bu lezzetli yiyecek İran’da gerçekten ucuz ve yaklaşık olarak 1 dolarlık bir ürün.

Falafel, Vejetaryen İran Yemekleri

Falafel restoranlarının çoğu sandviç şeklinde ve içerisine istediğiniz yan ürünleri katarak servis etmekte. Yanında turşu almayı unutmayın. İran seyahatlerinizde Falafel yiyeceğini mutlaka deneyin!

Aş Çorbası: Yeşil Bir Bitkisel Çorba

İran mutfağında, aş adı verilen çeşitli bitkisel yeşil çorbalar bulunmakta. Aş çorbasını İran’ın hemen her yerinde bulabilirsiniz.

Aş Çorbası

Erişte ve çeşitli otlar ile özel bir peynir altı suyu karışımından yapılan çorba vejetaryen gezginler için ideal bir yiyecek/içecek türüdür.

Kashk Bademjan: Patlıcan Sevenler İçin Eşsiz Bir Tat!

Eğer benim gibi patlıcan seviyorsanız, Kashk Bademjan yemeğini mutlaka denemelisiniz!

Kashk Bademjan Vejetaryen İran Yemeği

Patlıcan, peynir altı suyu ve kızarmış soğan karışımı ile yapılan bu harika lezzeti İran seyahatlerinizde mutlaka deneyin. Asla pişman olmayacaksınız.

Fava: Fasulye Yemeği

İran’ın Gilan Eyaleti Reşt gibi kuzey şehirlerine seyahat ediyorsanız, restoranların çoğunda Fava fasulye yemeğine mutlaka denk gelirsiniz.

Fava İran Yemeği

Bu yemek türü, dereotu, fasulye ve yumurtaların karışımı ile elde edilen ünlü bir yemek çeşididir. Yanında pilav ve ekmek alabilir ve öyle tüketebilirsiniz.

Adas Polo: Mercimekli Pirinç Pilavı

İran mutfağında bol miktarda karışık pirinç yemeği tarifi bulunuyor.

Adas Polo, İran Yemeği

Adas Polo ise İran mutfağının en iyilerinden biri. Mercimek ve pirinç karışımı ile elde edilen bu lezzetli yemek daha çok evlerde yapılan bir yemek türü.

Genel bir ipucu: Her ne kadar vejetaryen yemekler İran’da pek yaygın olmasa da, bazı büyük turistik şehirlerde vejetaryen konuklara hizmet veren restoran ve kafeler bulunmakta. Eğer turistik şehirlerde bir vejetaryen restoran arıyorsanız yerel insanlara sorabilir veya Foursquare gibi uygulamalardan araştırma yapabilirsiniz. İran’da Foursquare uygulamasına ek olarak kullanmanız gereken bazı önemli mobil uygulamaları sizler için yazdım. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Seyahat Etmeden Önce Telefonunuza Yüklemeniz Gereken 5 Uygulama + Bonus

Unutmayın! Bir gurme gezginseniz ve özellikle vejetaryen iseniz, kesinlikle İran’ın kuzeyi Gilan Eyaleti’nde Reşt şehrine gitmelisiniz. Burası kısa süre önce eşsiz mutfağı ile UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına katıldı! Dolayısıyla, İran’ın kuzeyine gitmeyi ve Hazar Denizi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız, oradaki vejetaryen ve vejetaryen olmayan yemeklerden kesinlikle memnun kalacaksınız. Yani bir nevi Reşt şehrini Gaziantep mutfağına benzetebiliriz. Reşt’i merak ediyor musunuz? O halde Reşt hakkında yazdığım bu yazıyı da mutlaka okuyun.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ın Şumal Bölgesi: Reşt’i Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Bu yazımda sizlere bazı vejetaryen İran yemeklerinden bahsetmeye çalıştım. Vejetaryen İran yemekleri dışında Tebriz, Tahran, İsfahan gibi turistik ve büyük şehirlerde pizza ya da makarna gibi dünyanın herhangi bir ülkesinde bulabileceğiniz atıştırmalıkları da birçok fast-food yerlerinde bulabilirsiniz.

Özetle, İran’a vejetaryen olarak seyahat etmek ilk başta bir meydan okuma gibi görünse de, büyük bir sorun olmayacaktır.

İran hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sorularınızı site içerisindeki ilgili yazılara yorum yazarak bana iletebilirsiniz.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla