Vejetaryen Gezginler için İran Yemekleri Hangileridir?

Eğer bir vejetaryen iseniz ve İran’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yemek en büyük endişelerinizden biri olabilir. Pek çok insan İran yemeklerinin yalnızca kebaplardan (et yemekleri) ibaret olduğunu sanıyor, ancak birbirinden lezzetli sebze ağırlıklı vejetaryen İran yemekleri de bulunuyor. Sadece et yemeklerinden oluştuğunu sanan insanlar İran’a seyahat etmeden önce vejetaryen İran yemekleri bulma konusunda bir tedirginliğe kapılabilirler. Tedirgin olmanıza gerek yok. Turistik şehirlerin hemen hepsinde vejetaryenler için yerel lokanta, restoranlar çeşitli yemekler sunuyorlar.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Bu yazımda sizlere İran mutfağı ve bu mutfağı tamamlayan vejetaryen İran yemekleri hakkında bazı bilgiler vereceğim. Birkaç İran vejetaryen yemeklerinden bahsedeceğim ve birkaç pratik ipuçları vereceğim. İran’a seyahat ederken vejetaryenim ve aç kalırım noktasında bir endişeye kapılmayın!

Vejetaryen İran Yemekleri İçin İlk Adım: İran Mutfağını Tanıyın

İran mutfağı genel olarak güveçte pişirilen et ve pirinç yemeklerinden oluşuyor. Et, tavuk veya balık fazlaca tüketiliyor burada. Ancak İran mutfağının yalnızca et yemeklerinden oluştuğu algısına da kapılmayın. Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, güveçte pişirilen et yemekleri vejetaryen olsanız bile inanın denemeye değer eşsiz lezzetler. 🙂 İran mutfağının değişmez deneyimlerinin bir parçası.

İran’da bazı restoranlar et ve tavuk yemeklerini ayrı pişirir ve sadece servis yaparken güveçte sunarlar.

Şimdi gelelim yerel restoranlarda bulabileceğiniz vejetaryen İran yemekleri nelerdir…

İran’a Seyahat Eden Gezginler İçin 5 Vejetaryen İran Yemeği

1. Falafel: Ucuz ve Lezzetli!

Falafel, İran’ın hemen her caddesinde bulabileceğiniz vejetaryen yiyeceklerden birisidir. Bu lezzetli yiyecek İran’da gerçekten ucuz ve yaklaşık olarak 1 dolarlık bir ürün.

Falafel, Vejetaryen İran Yemekleri

Falafel restoranlarının çoğu sandviç şeklinde ve içerisine istediğiniz yan ürünleri katarak servis etmekte. Yanında turşu almayı unutmayın. İran seyahatlerinizde Falafel yiyeceğini mutlaka deneyin!

2. Aş Çorbası: Yeşil Bir Bitkisel Çorba

İran mutfağında, aş adı verilen çeşitli bitkisel yeşil çorbalar bulunmakta. Aş çorbasını İran’ın hemen her yerinde bulabilirsiniz.

Aş Çorbası

Erişte ve çeşitli otlar ile özel bir peynir altı suyu karışımından yapılan çorba vejetaryen gezginler için ideal bir yiyecek/içecek türüdür.

3. Kashk Bademjan: Patlıcan Sevenler İçin Eşsiz Bir Tat!

Eğer benim gibi patlıcan seviyorsanız, Kashk Bademjan yemeğini mutlaka denemelisiniz!

Kashk Bademjan Vejetaryen İran Yemeği

Patlıcan, peynir altı suyu ve kızarmış soğan karışımı ile yapılan bu harika lezzeti İran seyahatlerinizde mutlaka deneyin. Asla pişman olmayacaksınız.

4. Fava: Fasulye Yemeği

İran’ın Gilan Eyaleti Reşt gibi kuzey şehirlerine seyahat ediyorsanız, restoranların çoğunda Fava fasulye yemeğine mutlaka denk gelirsiniz.

Fava İran Yemeği

Bu yemek türü, dereotu, fasulye ve yumurtaların karışımı ile elde edilen ünlü bir yemek çeşididir. Yanında pilav ve ekmek alabilir ve öyle tüketebilirsiniz.

5. Adas Polo: Mercimekli Pirinç Pilavı

İran mutfağında bol miktarda karışık pirinç yemeği tarifi bulunuyor.

Adas Polo, İran Yemeği

Adas Polo ise İran mutfağının en iyilerinden biri. Mercimek ve pirinç karışımı ile elde edilen bu lezzetli yemek daha çok evlerde yapılan bir yemek türü.

Genel bir ipucu: Her ne kadar vejetaryen yemekler İran’da pek yaygın olmasa da, bazı büyük turistik şehirlerde vejetaryen konuklara hizmet veren restoran ve kafeler bulunmakta. Eğer turistik şehirlerde bir vejetaryen restoran arıyorsanız yerel insanlara sorabilir veya Foursquare gibi uygulamalardan araştırma yapabilirsiniz. İran’da Foursquare uygulamasına ek olarak kullanmanız gereken bazı önemli mobil uygulamaları sizler için yazdım. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Unutmayın! Bir gurme gezginseniz ve özellikle vejetaryen iseniz, kesinlikle İran’ın kuzeyi Gilan Eyaleti’nde Reşt şehrine gitmelisiniz. Burası kısa süre önce eşsiz mutfağı ile UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına katıldı! Dolayısıyla, İran’ın kuzeyine gitmeyi ve Hazar Denizi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız, oradaki vejetaryen ve vejetaryen olmayan yemeklerden kesinlikle memnun kalacaksınız. Yani bir nevi Türkiye’deki Gaziantep mutfağı diyebilirim Reşt şehrine. Reşt’i merak ediyor musunuz? O halde Reşt hakkında yazdığım yazıyı da mutlaka okuyun.

Bu yazıda, vejetaryen İran yemekleri ile sizi şaşırtacak vejetaryen yemeklerinden bahsetmeye çalıştım. Şüphesiz, İran’da da vejetaryen pizza ya da makarna gibi dünyanın herhangi bir ülkesinde bulabileceğiniz yemekleri birçok fast-food yerlerinden bulabilirsiniz.

Özetle, İran’a vejetaryen olarak seyahat etmek ilk başta bir meydan okuma gibi görünse de, büyük bir sorun olmayacaktır.

İran hakkında daha fazla bilgi almak ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı site içerisinde yer alan ilgili yazılara yorum yazarak bana iletebilirsiniz.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!