Van’dan Tebriz’e Tren Yolculuğu

Van’dan Tebriz’e tren seferleri 3 yıl aranın ardından tekrardan başlıyor! Van’da yaşanan terör eylemleri nedeniyle 1 Ağustos 2015 tarihinden bu yana ara verilen Tebriz-Van tren seferleri kaldığı yerden yeniden başlayacak. Bu durum özellikle sırt çantalı gezginler başta olmak üzere İran’ı keşfetmeyi hep ertelemiş pek çok insan için iyi bir haber!

Van-Tebriz Tren Yolculuğu ilk seferi 18 Haziran’da Tebriz’den, 19 Haziran’da da Van Tren İstasyonundan hareket edecek trenler ile başlayacak. Sonrasında ise düzenli olacak haftanın her Pazartesi günü Tebriz’den, her Salı günü ise Van’dan trenler kalkacak.

Toplamda 4 adet kuşetli vagonla gerçekleştirilecek olan Van-Tebriz tren seyahati, 240 kişinin aynı anda karşılıklı olarak seyahat edebilmelerine olanak sağlayacak.

Van’dan kalkan tren yaklaşık 8 saat sonra Tebriz’e varmış olacak. Van-Tebriz tren bileti ücreti ise 10,8 Euro’dur.

Daha Fazla Okuyun: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman

İran’dan hali hazırda zaten Ağrı, Van, Erzurum ve Trabzon şehirlerimize pek çok İranlı geliyor, tatillerini yapıyor ve kimi zaman alışverişlerini yapıyorlardı. Tren seferlerinin başlamasıyla da ülkemize gelen İranlı turistlerin artışında gözle görülür derecede artışın olacağı kaçınılmazdır.

Aynı şekilde ülkemizde başta turistik geziler olmak üzere ticaret amaçlı İran’a gidip gelen insanlarımız mevcuttu. Fakat bu oranı %40 olarak söyleyebiliriz. Geriye kalan %60’lık dilim ne yazık ki İran’a karşı bir ön yargı içerisindeler. Van-Tebriz tren seferlerinin başlamasıyla da bu iki kadim ülke biraz daha birbirine yaklaşacak, kültürü, gelenekleri ve dini ritüelleri birbirine benzerlik gösteren bu tarihi iki komşu ülke insanları eminiz birbirlerine daha da çok gidip geleceklerdir.


Sosyal medyada takip edin:

https://www.facebook.com/irangezirehberi/

https://www.instagram.com/hadigezcom

https://www.youtube.com/hadigezcom

2 Yorum

  1. Harun Bingöl

Cevaplayın