1 comments

Tahran’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Harika Yer

Şehir insanı değilim ve genelde seyahatlerim sırasında büyük bir şehirde kalmayı dahi hayal etmiyorum. 2014’de ilk kez Tahran’a geldiğimde, burada bir gece bile vakit geçirmekten çekiniyordum. Fakat Tahran’ı araştırdıktan ve oradaki yerlilerle güzel zaman geçirdikten sonra bu algım tamamen değişmişti. Düşündüğüm kadar kötü değildi! 2017’de İran’ı tekrar ziyaret ettiğimde Tahran’da tam on gün geçirmiştim.

İran’ın başkenti olan Tahran, ülkenin farklı bölgelerinden göç eden insanların akın etmesi ile zaman zaman aşırı bir hava kirliliği ve meşhur çılgın trafiğin yarattığı inanılmaz bir nüfusa sahip. Yaklaşık 20 milyon insanın bir arada yaşadığı büyük bir şehir. Kentin kuzeyi üst gelirli insanların yaşadığı bölgedir. Burada binalar daha moderndir. Fakat güneye doğru indiğinizde asıl Tahran’ı görmüş oluyorsunuz. Burada gelir düzeyi nispeten daha düşük aileler yaşamlarını sürdürüyor. Binalar ise donuk sarımsı renkte ve Ortadoğu mistisizmini iliklerinize kadar yaşıyorsunuz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Tüm bunlara rağmen Tahran’ın sunabileceği çok şey var. Kent, ülke çapında diğer saraylarla eşleştirilemeyen Avrupa tarzı mimari bir üslupla inşa edilmiş kraliyet saraylarına ev sahipliği yapıyor. 800’den fazla bakımlı park alanına sahip. Böylesine büyük bir metropol şehir için bu kadar fazla üstelik bakımlı park sanıyorum sizi de etkileyecektir. Hediyelik eşyalar yerine hala geleneksel eşyalar satan capcanlı çarşıları var.

Aynı zamanda ülkenin farklı etnik gruplarını kucaklayan çok kültürlü bir şehirdir Tahran. Muhafazakârlar, liberaller, Kürtler, Türkler, Azerbaycanlılar, Hıristiyanlar, Yahudiler, Müslümanlar ve diğer tüm etnik gruplar bir arada yaşıyorlar.

Tahran Gezilecek Yerler

Tahran’da görülmeye değer yerlerin listesi ise bir hayli fazla ve kabarık. Ancak kalkıp bir gün Tahran’a gelecek olursanız aşağıda yazılı olan görülmeye değer 5 turistik yeri mutlaka görün…

Gülistan Sarayı

Gülistan Sarayı, Tahran
Gülistan Sarayı, Tahran

Kalabalık şehirlerin merkezinde böylesine büyülü bir sarayın bulunması imkansız gibi görülebilir, ancak Gülistan Sarayı kesinlikle olağanüstü bir saray olmakla birlikte Tahran’ın kalbi, cazibe merkezi ve deyim yerindeyse atardamarı… Saraya girer girmez, trafiğin gürültüsü aniden kayboluyor. Kendinizi huşu içerisinde buluyorsunuz. Bu gürültünün yerini, saray avlusunda yer alan havuzun ve çeşmeden akan suyun yumuşacık ruhunuzu okşayan sıçramalarını duyuyorsunuz.

Şehrin merkezinde bulunan Gülistan Sarayı kompleksi Safevi Hanedanlığı döneminde inşa edilmiş, ancak sarayın sonradan eklenen uzantıları ve bugünkü son hali Kaçar dönemine dayanıyor. Saray, Kaçar kraliyet ailesinin şaşalı yaşamının bir kanıtıdır aslında. Kraliyet ailesinin yaşadığı bir ev olan kompleks sonradan saray haline dönüştürüldü. 1979 devrimine kadar ise Pehlevi hanedanının tören amacıyla kullandığı saray bugün yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir müze olarak hizmet veriyor.

Saraya giriş bileti 150.000 Riyal (5 USD). Tabi bu ücret sarayın bahçesi ve bazı açık teraslarını kapsıyor. Saray içerisinde Pers mimarilerini diğerlerine oranla benzersiz kılan koleksiyonların bazılarını görebilirsiniz. Karmaşık desenlerle süslü renkli mozaik fayanslar, çarpıcı sıva oymaları, güzel aynalar ve süslü pencereler oldukça göz alıcı.

Sarayın diğer bölümlerine girmek için maalesef ekstra para ödemeniz gerekiyor. Size tavsiyem ise Şah Pehlevi’nin taç giyme töreni için kullandığı ayna ve odasını mutlaka görün. Odalar aynalarla süslenmiş, duvar ve tavanlar güzelce oyulmuş dekorlara sahip.

Tahran’da en sevdiğim yer Gülistan Sarayı. Şehri her ziyaret ettiğimde, bu güzel saraya giderek hasret gideriyorum. Tahran’a gidecek olursanız, Gülistan Sarayı kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer. Tahran’da görülecek diğer yerleri atlayabilirsiniz, ancak bu sarayı görmeden sakın döneyim demeyin…

Kapalı Çarşı (Bazaar-ı Bozorg)

Kapalı Çarşı (Bazaar-ı Bozorg), Tahran
Kapalı Çarşı (Bazaar-ı Bozorg), Tahran

Kapalı Çarşı, Tahran’daki en büyük Pazar yeridir. Gülistan Sarayı’nı ziyaret edenler burayı da eminim pas geçmeyecektir. Sarayın yakınında yer alan kapalı çarşı farklı bölümlere ayrılmış labirent gibi kaybolmaya müsait bir yer. Çarşı içerisinde altın, halı, giyim vb. farklı ürünlere ait tezgâhlar ve başlarında güler yüzlü esnaflar bulunuyor. Çarşı, özellikle öğle saatlerinde çok kalabalık olabilir, bu nedenle kalabalıktan kaçınmak için çarşı derinliklerini keşfetmek en iyi yoldur.

Şehrin en iyi restoranlarından bazılarına ev sahipliği yaptığı için Kapalı Çarşı, öğle yemeği yiyebileceğiniz harika bir yerdir!

Tochal

Tochal Kayak Merkezi, Tahran
Tochal Kayak Merkezi, Tahran

Tochal, kayak sevenler için popüler olan Tahran yakınlarındaki bir dağdır. Şehre en yakın kayak merkezi olan Tochal’a ulaşmak çok kolaydır. Zirveden şehrin güzel manzarasını görebilir ve hava izin verdiği zaman güzel bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Macera arayanlar için yürüyüş parkurları da bulunmakta. Kış dönemi Tahran’a gelmeyi düşünürseniz Tochal’a çıkmanızı tavsiye ederim.

Ulusal Müze

İran Ulusal Müzesi, Tahran
İran Ulusal Müzesi, Tahran

İran Ulusal Müzesi, kaçırmamanız gereken bir başka müzedir. Burası, İran tarihi hakkında, Ahameniş İmparatorluğu ve İslam sonrası döneminde daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir müze. Bu topraklarda yüzyıllardır güçlü ve gelişen imparatorluk, monarşi ve hükümdarların tanık olduğu hadiseleri öğrenmek şaşırtıcı olsa gerek. Medeniyetlerin birbiri ardına yükselip çöküşüne tanıklık edebilirsiniz. İran, İslam Devrimi öncesinde olduğu kadar görkemli olmayabilir, ancak meselenin gerçek olanı şu ki, bu ulus üzerine uygulanan yaptırımlar ve medyanın yanlış ve haksız yere tanıtımlarına rağmen hala daha gelişiyor ve misafirperverlikleri ile ön plana çıkıyorlar.

Sadabad Sarayı

Sadabat Sarayı, Tahran
Sadabat Sarayı, Tahran

Sadabat Sarayı, İran’ın son şahının ve ailesinin konut sarayıydı. Kentin kuzey kesiminde, Elbruz dağına bakan saray oldukça modern ve Avrupa mimari tasarımlarından etkilenmiş muhteşem bir yapıdır. Saray kompleksinin içinde, uzun boylu ağaçlarla dolu güzel bir bahçe yer alıyor. Kompleks içerisinde farklı boyutlarda 20 bina var. Bu binalar ile birlikte 1979 İran İslam Devrimi’nden sonra müzeye dönüştürülmüştür. Müzede Şah ve Şahbanu (Kraliçe) kullandıkları mücevher ve elbise koleksiyonları içeren eserler bulunuyor.

Sadabat Sarayı’na gitmek için Tacrish istasyonuna giden metroya bineceksiniz. Buradan, sizi saraya götürmek için taksiler var. Paylaşımlı taksilere binerseniz az para ödemiş olursunuz.

Tahran’a gittiniz mi veya gitmeyi düşünüyor musunuz? Sizce Tahran’da başka nereleri görmeliyiz ve neden? Aşağıda bulunan yorum kısmına düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

1 Yorum Yazılmış

  1. Hamide Aydın Güç

Cevapla