Şiraz’ın Alışveriş Cenneti: Vekil Çarşısı

Şiraz’da bulunan Vekil Çarşısı (Vakil Bazaar), 11. yüzyılda Karim Han tarafından Şiraz’ı Ortadoğu’da öne çıkaran bir ticaret merkezi dönüştürme planının bir parçası olarak inşa edilmiş Şiraz Çarşısının ana bölümüdür. Mimari açıdan son derece zarif bir yer olan Vekil Çarşısı, baharat, kilim, el yapımı bakır tencereler, antika eşyalar, İran tatlıları ve çok daha fazlasını satan esnaflar için önemli bir ticaret merkezidir.

Vekil Çarşısı canlı ve hareketli bir atmosfere sahiptir. Turistler için bir tuzak değil. Yerlilerin de alışverişlerini yaptıkları Vekil Çarşısında turist (harici) olarak ziyaret edebilir ve yerlilerle aynı fiyat üzerinden alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

İran’daki en güzel pazar yeri olduğu düşünülen Vekil Çarşısı, tonozlu tuğla tavanı sayesinde yazın serin, kışın da sıcak olmasını sağlıyor. Bu özelliği ile İran’ın meşhur kavurucu sıcaklarından kaçmak için harika bir yer olarak da öne çıkıyor.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Çarşı içerisi baş döndüren baharat kokuları ile dolu. Bu, insanlar için inanılmaz bir duyusal deneyim etkisi yaratıyor.

İran’da karşılaştığınız pek çok insan gibi, buradaki insanlar da merhaba demek ve sizinle sohbet etmek için inanılmaz derecede istekli, dostça yaklaşan mutlu insanlar.

Vekil Çarşısı, Şiraz

Çarşı içerisinde satılan el yapımı pek çok ürün var. Buradan bir şey satın almayı düşünürseniz, yerel bir satıcıya gitmenizi tavsiye ederim. Çarşı içerisinde vakit harcayın, bütün tezgahları gezin, aradığınız ürünü eminim bulacaksınızdır.

Vekil Çarşısının ilgi çeken özelliği yalnızca alışverişle sınırlı değil. Çarşı içerisinde çok sayıda kafe, hamam ve yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran da bulunuyor. Şiraz mutfağı ile ön plana çıkan dizi (et güveç) ve faloodeh servis eden restoranlar çarşı içerisinde bulunuyor. Çarşıyı gezenler için bir nevi zorunluluktur bu gibi yerlere uğramak. 🙂

Vekil Çarşısı Şiraz’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Herhangi bir şey satın almak istemeseniz bile, buranın güzelliği ve atmosferi ile büyüleneceksiniz.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

4 Yorum

  1. Dilara Altaş
  2. Dilara Altaş