Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba değerli okurlar,

Burada, sizlerin bana doğrudan web sitesi ve mail üzerinden sormuş olduğunuz sorular ve verdiğim yanıtlar yer almaktadır. Lütfen sorunuzu sormadan önce aşağıda yer alan sorular arasından sizi ilgilendiren sorunun olup olmadığına bakın. Eğer aşağıdaki sorulardan farklı bir sorunuz olduğunu düşünüyorsanız o halde sorunuzu yorum bölümünden yazarak doğrudan bana iletebilirsiniz.

İran Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Mart ayında İran’a gitmeyi düşünüyorum. Mart ayı İran’ı gezmek için ideal midir?

Mart ayında İran’ın kuzey kesimleri biraz serin olsa da, güney kesimleri gezmek için oldukça idealdir.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

2. Kız arkadaşım İranlı. Birlikte İran’da kalmak bir sorun teşkil eder mi?

Normal şartlarda evli değilseniz İranlı bir kadınla kendi evinde veya otelde birlikte kalmanız yasaktır ve bu durum İran polisi tarafından öğrenildiği takdirde tatsız olaylar ile karşılaşabilirsiniz.

3. İran’a yalnızca pasaport ile mi gidiliyor? Uygun otel veya apart kolayca bulabilir miyim? Yanımda Türk Lirası veya Dolar mı bulundurmalıyım?

İran, T.C. vatandaşlarına 90 gün (3 ay) süreyle vizesiz bir ülkedir. Dolayısıyla, İran’a yalnızca pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz. İran’ın turistik şehirleri olan Tebriz, Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz, Yezd, Meşhed‘de her bütçeye uygun otel veya hostel bulabilirsiniz. İran’a Dolar veya Euro ile gidebilirsiniz. Türk Lirası/Tümen paritesi düşüktür. İran’da TL, Dolar, Euro ve diğer bazı para birimlerinin güncel paritesini “Mesghal” ile öğrenebilirsiniz.

4. Van’a uçuş yaparak Gürbulak Sınır Kapısı’ndan geçip İran’a giriş yapmayı planlıyorum. Gittiğim tarih İran’ın Nevruz Bayramı’na denk gelmekte. Giderken ne gibi önlemler almam gerekir?

Gürbulak Sınır Kapısı’na gitmenize gerek yok. Van şehir merkezinden hareketle Kapıköy Sınır Kapısı’na, Hoy’a veya direkt Tebriz’e giden araçlar bulunmaktadır.

5. Kasım ayında İran seyahati planlıyoruz. Bu mevsimde İran’ı gezmek uygun mudur? Soğuk olur mu ve otobüsle gitmek güvenli midir?

Kasım ayında İran’ın kuzeyi yani Tebriz ve Türkiye sınırına yakın yerleşim yerleri başta olmak üzere başkent Tahran bir hayli soğuk olur. Fakat İsfahan ve diğer güney şehirlere indikçe mevsim normallerinin üzerinde 20+ derece sıcaklık olur. Yanınızda mutlaka kışlık elbiseler bulundurmanızı öneririm. Akşamları hava serin olmaktadır. Otobüsle gitmek elbette güvenlidir fakat biraz yorucudur. Ayrıca sınır kapısında 2-3 saat bekleme yapılmaktadır. Bunları dikkate alarak seyahatinizi planlayın.

6. Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz ve Yezd’e 2’şer gün yeterli midir? Meşhed dahil edilmeli mi? Bir de Tebriz’e gidişte mi yoksa dönüşte mi uğramalıyız? 2 kişi 1.100 Dolar yeterli mi?

Tebriz, Tahran, İsfahan ve Şiraz’a 2’şer gün yeterli. Yezd’e sabahın ilk saatleri ineceğinizi düşünürsek akşama kadar Yezd’i bitirebilirsiniz. Yezd’e 1 gün yetebilir de yetmeyebilir de (Sessizlik Kuleleri şehrin dışındadır). Fakat her şehre 2’şer gün ayırmanız gezinizde maksimum düzeyde keyif almanızı sağlayacaktır. Meşhed çok uzak kalıyor. Eğer 10 günlük bir seyahat planlıyorsanız Meşhed de rotaya dahil edilebilir. Lüks otellerde konaklamayı düşünmüyorsanız ulaşım hariç 1.100 Dolar yeterli olacaktır.

7. Başlangıç seviyesinde İngilizce konuşabiliyorum. Sizce İran’da bu seviye ile rahatlıkla yerel insanlarla iletişim kurabilir miyim?

En az B1 seviye ile İran’ın turistik şehirlerinde insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Couchsurfing ile konaklama deneyimi yaşasanız bile iletişimi dert etmeyin. İnsan bir şekilde anlaşılıyor zaten. Ayrıca Farsça temel günlük konuşmalardan en azından 20-30 kelime yanınıza not almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz İçin Faydalı Farsça Kelimeler

8. Paranın alım gücünü tam olarak tespit edemedim. Örneğin 250.000 Tümen İran şartlarında iyi bir miktar mı?

250.000 Tümen İran şartlarında 1-2 gün idare edebileceğiniz bir bütçe. Fakat yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanız sonrası bu para sizi ancak 2 gün idare edebilir. Bu rakam bütçeli gezenler içindir. İran’da TL, Dolar, Euro ve diğer bazı para birimlerinin güncel paritesini “Mesghal” ile öğrenebilirsiniz.

9. Gezmek için net olarak 6 günüm olacak. Güzergah olarak Tahran, Kaşhan, İsfahan ve Yezd’e gitmeyi planlıyorum.

6 gün bu rota için yeterli bir süre değil. Özellikle başkent Tahran çok büyük, trafiği fazla ve gezilecek yerleri de birbirine hayli uzaktır. Dilerseniz Tahran’ı bir başka seyahatinize saklayın derim. Kaşan 1, İsfahan 2, Yezd 1 olarak planlayabilir kalan 2 günü ise şehirlerarası ulaşımınıza ayırabilirsiniz.

10. Eylül-Ekim ayları İran’ı gezmek için uygun olur kanaatindeyim. Ancak Erivan üzerinden gelip Tebriz, Tahran üzerinden Hazar Denizi’ne gitmek istiyorum. Uygun bir rota mıdır?

Evet. Eylül ve Ekim ayları İran’ı gezmek için çok ideal bir mevsimdir. Gayet uygun bir rota elbette. Bender Enzeli’den başlayıp Türkmen Limanı’na kıyı şeridinden güzel bir yolculuk planlayabilirsiniz.

11. Sömestr dönemi yani Ocak sonu, Şubat başı 8-10 günlük bir İran Gezisi sizce nasıl olur? Mevsim gezmeye elverişli olur mu? Bir de 10 günlük bir İran seyahat planı yaparsam hangi şehirleri ve kaç gün olmak üzere planlamalıyım? Bana güzergâhı ve günüyle beraber önerilerinizi paylaşabilir misiniz?

Ocak ve Şubat aylarında İran, Türkiye hava durumuna benzer seyretmektedir. -2, -3 derece oynama vardır. Tabi bu gezmenize engel olacak bir soğukluk değil. 10 günlük İran seyahati gayet makul bir süredir. Tebriz 1, Tahran 2, Kum 1, İsfahan 2, Şiraz 2 ve Yezd 1 olacak şekilde bir seyahat planlayabilirsiniz.

12. Temmuz ayında Tahran, Şiraz, İsfahan ve Yezd gibi şehirlerden oluşan bir İran gezisi planlıyoruz. Bu mevsimde sıcaklık gün içinde gezmeyi çok zorlaştırır mı? Ya da günün en sıcak zaman dilimlerinde kapalı mekanlarda olup belli bir saatten sonra sokaklarda gezinmek mi daha mantıklı olur?

Ne yazık ki Temmuz ve Ağustos ayları İran’da hava sıcaklıklarının artış gösterdiği bir dönemdir. Bu sıcaklık güneye indikçe daha da artmaktadır. Özellikle kadın seyahat edenler, ülkenin kıyafet kurallarına uyacak şekilde kapanmaları durumunda sıcaklıkla birlikte dışarıda zor anlar yaşayabilirler. Nem oranı %20 civarlarında seyrediyor. Elbette, güneşin tam tepede olduğu vakit kapalı mekânlarda vakit geçirebilir ve saat 16.00’dan sonra bulunduğunuz şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

13. Havayolu ile ulaşımı tercih edersek İstanbul’dan ilk olarak hangi şehre gitmemizi tavsiye edersiniz? Taksi kiralamaktan bahsetmişsiniz. Şehirlerarası yolculukları da bu şekilde mi yaptınız? Ayrıca otel konusunda sıkıntı çeker miyiz? Yola çıkmadan önce mi otel rezervasyonu yapmalıyız? Siz kalacağınız otellere nasıl karar verdiniz? Otel rezervasyonu yapmadan İran’a gitsek bulunduğumuz şehirde otel bulabilir miyiz?

İstanbul’dan direkt Şiraz’a bir uçuş planlayabilirsiniz. Şiraz’dan yukarı doğru İsfahan, Tahran ve Tebriz yapabilir dilerseniz Tebriz’den de Van’a 7 saatlik bir yolculuk sonrası Van’dan İstanbul’a dönüş planlayabilirsiniz. İstanbul – Van arası uçak, Van’dan Tebriz’e karayolu ile geçebilir şehir değiştirirken de gece otobüsleri ile aşağı doğru sırasıyla Tahran, İsfahan ve Şiraz rotasını yapabilir ve son olarak Şiraz’dan İstanbul’a dönüş de planlayabilirsiniz.

İran, Türkiye’ye kıyasla nispeten ucuz bir ülke. Bu nedenle, bir taksi kiralayarak da gezebilirsiniz. Konaklamayı aradan çıkarmak için gece yolculuğu yaparak şehir değiştirebilirsiniz. Ülkede otobüsler son derece lüks ve konforlu. Yolları çift yönlü ve bakımlı. İran’da bir sonraki şehre varışta otel rezervasyonu yapabilmeniz için seyahatinizi hangi tarihlerde planladığınız son dakika yer bulabilmeniz adına önemlidir. Bayram tatilleri, milli bayramlar ve Nevruz dönemlerinde otellerde yer olmayabiliyor.

14. Yabancı dil sorunu olur mu? Uçak mı otobüs mü tavsiye edersiniz?

Dil sorunu yaşamadan Farsça günlük konuşmaları bir kağıda yazarak bile ülkede gönül rahatlığı ile dolaşabilirsiniz. Herhangi bir tehlike söz konusu değil ve tek başınıza rahat bir gezi yapabilirsiniz. Dilerseniz uyumlu bir yol arkadaşınız varsa birlikte de çıkabilirsiniz. Yabancı dili dert etmeyin. İstanbul-Tahran uçak bileti fiyatları hafta içi daha uygun fiyatlı olabiliyor. Otobüs ise İstanbul’dan 750 TL civarı başkent Tahran‘a kadar gidiyor. Yalnız otobüs ile İran seyahati, sınırda bekleme sürelerini de göz önünde bulundurursak yaklaşık 45 saati bulabiliyor.

15. Ailecek Tebriz, Kum, Tahran, İsfahan ve Meşhed gezisi yapmak istiyoruz. Uygun otel bulmakta zorlanıyoruz.

Otel bilgileri site içerisinde mevcuttur. Ayrıca her şehirde merkezi noktalarda otel ve hosteller mevcuttur. Şehre vardığınız anda da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

16. İran’da otel bulmakta zorluk çeker miyiz?

İran’ın her şehrinde bütçenize uygun konaklayacak bir otel ve hostel mutlaka bulursunuz.

17. İran seyahatine hazırlanmaktayım ve gideceğim yerlerde uygun oteli nasıl bulacağımla ilgili endişelerim var. İnternetten baktığımda çoğunlukla pahalı oteller çıkıyor. Gecelik fiyatlar 30 Euro’dan başlıyor. Fakat gezi deneyimlerini paylaşanlar 25-30₺ karşılığı fiyatlardan bahsediyorlar. Bu fiyatlara olan oteller nasıl otellerdir, bayan için uygunlar mı, uygunlarsa bunları gittiğimiz şehirlerde nasıl bulacağız?

İran’da özellikle yaz ayları otel fiyatları artmaktadır. Ancak gezginlerin kaldığı paylaşımlı hosteller diğer otellere göre nispeten daha ucuzdur. Nitekim, gezi deneyimlerini paylaşanlar da çoğunlukla konaklamalarını hostellerde yapıyorlar. Hostellerde dorm (paylaşımlı) tipi ve erkek-kadın ayrı olmak üzere ranzalı odalar mevcut. Bu tip yerlerde kalmaktan rahatsız olmuyorsanız hostellerde konaklama yapmanızı öneriyorum. Böylece konaklama ödemelerinizde tasarruf etmiş olursunuz. Hosteller güvenlidir. Herkesin ayrı bir kilitlenebilir dolapları oluyor. İlgili oteller site içerisinde mevcut.

18. Bir blogta İran’da otellerin gece saatlerinde kapılarını kapadıklarını okumuştum, bunun doğruluğu var mı acaba? 33-36 saat yolculukla gece saati orada olacağım için otel bulmakta sorun yaşar mıyım acaba?

Ben şahsen Tebriz ve Tahran’da böyle bir şeyle karşılaşmadım. Zira, yaz ayları turist sezonudur ve böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Özellikle Tahran ve İsfahan gibi popüler turistik bir şehirde oteller açık ve resepsiyonları ayaktadır.

19. Ben de karayolu ile İran’a gideceğim. Otobüsün Tebriz’e ulaşması ne kadar sürüyor acaba?

İstanbul – Tebriz arası ulaşım, sınır kapısında 2 saatlik bir bekleme süresini de göz önünde bulundurursak toplamda 33-36 saat civarı sürmektedir.

20. Malum şu günlerde terör olayları tırmanmış durumda. Karayoluyla İran gezisi güvenli olur mu? 

Doğuda yaşanan terör olayları yolların kimi zaman kesilmesine neden olabiliyor. Özellikle terör olayları karayolu ile seyahati biraz güç kılabilir. Ancak sınır kapıları bir şekilde giriş-çıkış işlemlerine devam etmektedir. Ağrı, Van ve Hakkari çevresinde yaşayan tanıdıklarınız varsa lütfen onlardan bölge hakkında son durum bilgisi almanızı öneririm.

21. 15-20 Şubat arası Tahran, Tebriz ve Şiraz’ı gezmeyi düşünüyorum. Sizce hava nasıl olur?

Şubat ayı İran’ın kuzeyi çok soğuk olur. Şiraz ise Tebriz ve Tahran’a göre nispeten daha sıcak olur.

22. Tahran’da otel fiyatları ne durumda? Ben de Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum.

Tahran otel fiyatları diğer şehirlerin otel fiyatlarına kıyasla biraz daha pahalı olma eğilimindedir.

23. Ben İran’a gezmekten çok ticaret amaçlı gitmek istiyorum. Alabileceklerim ve satabileceklerim konusunda gözlem yapmayı çok isterim.

Gözlem yapmak için mutlaka başkent Tahran’a öncelikle uğramalısınız daha sonra ise Tebriz çarşılarını dolaşabilirsiniz. Tahran’ın büyüklüğü ve farklı sektörlere olan pazarları sizi tatmin edecektir. Tebriz ise, Türkçenin konuşulduğu bir şehir. Burada da dolaşabilir araştırmalar yapabilirsiniz.

24. Rica etsem bana da Tahran’da uygun fiyatlı otel söyler misiniz? Birde sınır kapısında otel rezervasyonu sorulduğunu duydum. Bu doğru mu?

Tahran’da her bütçeye uygun birçok otel ve hostel mevcuttur. İran’a havayolu veya karayolu ile girişte sınırda sizden herhangi bir otel rezervasyon istenmez.

25- Eylül ayının ilk haftası İran’a gitmek istiyorum. Sizce hava durumu gezmeye elverişli olur mu? Bir diğer sorum da 1 TL kaç Tümene tekabül etmektedir?

Eylül ayı sıcaklıkların devam ettiği bir dönemdir. İran’ın güneyi sıcak olacaktır. İran’da TL, Dolar, Euro ve diğer bazı para birimlerinin güncel paritesini “Mesghal” ile öğrenebilirsiniz.

26. Ocak sonu ve Şubat başı Tahran, Meşhed, Yezd ve İsfahan gezisi düşünüyorum. Acaba mevsim açısından yanlış bir dönem mi? Baharda gitme şansım yok, yaz ise aşırı sıcak olacaktır.

Ocak-Şubat ayları özellikle Meşhed ve Tahran soğuk olacaktır. Yezd ve İsfahan ise gündüzleri ılık, geceleri soğuk olacaktır.

27. Ben eşimle İran gezisi düşünüyorum. Pasaport bile henüz çıkartmadım. Pasaport 6 aylık mı olsun? Birde minibüs ile gitmeyi düşünüyorum. Araç için neler gerekiyor ve araçla gitmemde sıkıntı olur mu?

İlerleyen senelerde bir yurtdışı gezisi düşünmüyorsanız pasaportu 6 aylık çıkarabilirsiniz. Araç ile yurtdışına çıkabilmeniz için öncelikle ehliyetinizin uluslararası geçerliliği olması gerekiyor. Araç için gerekli olan belgeler ve daha fazlası için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

28. O bölgeye gitmişken mutlaka görülmeli dediğiniz yerler var mıdır? Bir de yazın gitmeyi düşünüyorum. Çok mu sıcak olur?

Yaz ayları İran aşırı sıcak olur. Önleminizi aldığınız takdirde İran’ı gezmekte pek zorluk yaşamazsınız. Gezilecek yerlere site içerisindeki ilgili şehirler hakkında yazılmış olan içeriklerden ulaşabilirsiniz.

29. Van’dan trenle gidilebileceğini duymuştum ama sanırım terör nedeniyle trenler zaman zaman çalışmıyor. Sizce bu yöntem Van’ı da görmek adına güzel olur mu yoksa doğrudan Tahran’a uçmak mı mantıklı olur?

Van-Tebriz tren hattı mevcut fakat dediğiniz gibi zaman zaman seferlere ara verilebiliyor. Güncel bilgi için TCDD resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Van’ı daha önce ziyaret etmediyseniz elbette ilk Van’a gelip burada güne meşhur serpme kahvaltıyla başlayabilir ardından şehir merkezini gezip daha sonra Akdamar Adası ve Muradiye Şelalesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Diğer gün Van’dan Tebriz’e giden araçlara binerek İran’a ulaşımınızı sağlayabilrisiniz.

30. Ailemle 1 yıl Tahran’da bulunacağız. Bu nedenle Tahran’da kiralık evleri merak ediyorum. Fiyatları uygun mudur?

Tahran, kuzey ve güney bölgesi olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin kuzeyinde gelir düzeyi yüksek olan aileler, güneyinde ise gelir düzeyi düşük olan aileler yaşıyor. Şehrin her iki bölgesinde de ev kire fiyatları farklıdır.

31. Arapça konuşmasını biliyorum. Orada Arapça konuşulur mu?

Ahvaz ve Abadan şehirlerinde Araplar yaşıyor. Bu bölgelerde Arapça konuşabilirsiniz ancak ülkenin diğer bölgelerinde Arapça konuşamazsınız. İran’da %2 civarında Arapça dili konuşulmaktadır.

32. Tahran-İsfahan-Şiraz-Persepolis-Yezd-Tahran turu yapmayı düşünüyoruz. Özellikle üç yıldız ayarında temiz ve uygun oteller, şehirlerarası yolculuklar, gezilecek yerlerle ilgili güncel bilgiler iyi olur.

İlk olarak İran’ın gezilecek şehirleri hakkında yazdığım içerikleri mutlaka not alarak okuyunuz. Planladığınız rota gayet iyi. Şehirlerarası yolculuklarınızı çok uygun fiyatlara VIP otobüslerle gerçekleştirebilirsiniz. Gezilecek yerler İnternette veya burada yazdığım içeriklerde hepsi fazlasıyla mevcut.

İran otelleri için; Tebriz’de Mashhad Guesthouse, Azerbaycan Otel, Gostaresh Otel – Tahran’da, Marmar Otel, Alborz Otel ve Arman Otel – İsfahan’da Amirkabir Hostel, Azadi Otel, Hasht Behesht Otel – Şiraz’da Park Sadi Otel, Sasan Otel, Talar Otel – Yazd’de Atlas Otel ve Farhand Oteli İnternette araştırarak inceleyebilirsiniz. Bu otellere ek olarak her şehirde farklı bütçelere hitap eden birçok otel ve hostel bulunmaktadır.

33. Mart ayında İran’a gideceğiz. Gidiş için uçak bileti aldık fakat dönüş için karar veremedik. Tebriz’den Van’a direkt otobüs var mı acaba?

Mart ayı İran’ı gezmek için ideal bir zamandır. Tebriz’den Van’a giden araçlar bulunmaktadır.

34. Temmuz ayında Bakü-Tebriz-Tahran-İsfahan-Şiraz-Yezd programı yaptım. Konaklamayı hostel ve Couchsurfing ile ayarlayacağım. Yalnız tek problem hava sıcaklığı. Bu konuda fikrinizi almak istedim. Hava çok bunaltıcı olur mu?

Temmuz ve Ağustos ayları İran’ın en sıcak olduğu dönemlerdir. Neredeyse öğlen sıcağında gezilemiyor. Ancak Bakü, İran’ın güney şehirlerine göre nispeten bunaltmayan bir sıcaklığa sahiptir.

35. Biz Tahran’a Mayıs ayında uçuyoruz. Gece 03:00’de Tahran’a iniş yapacağız. Tebriz’e nasıl geçeriz? Otobüsle mi, taksiyle mi ve kaç Liradır?

Havaalanından Tahran’a gelebilir ve buradan otobüs terminaline geçerek her saat başı kalkan Tebriz otobüslerinden birine bilet kesip ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

36. Kış tatili için 1 haftalık İran gezisi planlıyoruz. İstanbul’dan uçakla Tahran’a gidip Kaşan, İsfahan, Yezd ve Şiraz olacak şekilde güneye ineceğiz. Dönüşü Şiraz’dan uçakla yapmak biraz maliyetli oluyor, bu nedenle Şiraz’dan Tahran’a (yine uçakla) gelip oradan döneceğiz. Sizin öneriniz nedir?

Kış aylarında İran’ın güney şehirleri pek üşütmez hatta baharı yaşayabilirsiniz. Özellikle Şiraz, İsfahan ve Yezd şehirleri. Dönüşü Şiraz’dan planlamak evet biraz maliyetli olacaktır. Şiraz’dan otobüsler ile Tahran’a gelin ve buradan İstanbul’a uçuşunuzu planlayın.

37. Uygun fiyatlara halı veya kilim alabileceğim önerebileceğiniz yerler var mıdır?

Tebriz ve Tahran‘ın kapalı çarşılarında pek çok desen, boyut ve fiyatta halılara göz atabilirsin. Pazarlık yapmayı unutmayın.

38. Biz Haziran ayında dört arkadaş motorlarla İran gezisi planlıyoruz. Benim merak ettiğim Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilir miyiz? Ve kaç günde çıkıyor?

Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilirsiniz. Türk Vatandaşlarından harç parası alınmamakta. 3 iş gününde vize çıkıyor. Tebriz’de Azerbaycan Başkonsolosluğu’nun adresi: Kamarbandi Khiyabani, Shadid Ayatullahi Sokak.. Tebriz’den Azerbaycan’a Bileh Savar ya da Astara Sınır Kapısı üzerinden giriş yapabilirsiniz.

39. Biz motorlarla Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndan İran’a geçmeye ve Astara’dan Azerbaycan’a devam edip Gürcistan Sarp Sınırı’ndan tekrar Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Merak ettiğimiz İran’a girişte 200 dolar depozito ödeniyormuş doğru mudur? Kim alıyor Türkiye mi, İran mı? Ankara’da yatırabilir miyiz, geri nasıl ve nereden alabiliriz?

Araçla yurtdışına çıkış işlemleri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

40. Doğubayazıt’ta yaşıyorum. Eşimle günübirlik İran’a gidip gelmeyi düşünüyoruz. Acaba sınıra uzak olmayan alışveriş yapıp gezebileceğimiz güzel bölgeler var mıdır?

Sınıra en yakın Bazargan ve Maku var fakat pek gezilecek yer ve alışveriş merkezleri olduğunu söyleyemem. Cuma gecesi otobüs seyahati ile Tebriz’e geçebilir ve Pazar sabahı tekrar Doğubayazıt’a dönüş yapabilirsiniz. Tebriz, gezilecek yer ve alışveriş konusunda pek çok şey sunacaktır sizlere.

41. Biz bir arkadaşla 10 günlük İran gezisi planlıyoruz. Doğubayazıt’a kadar kendi arabamızla gidip oradan otobüsle önce Tebriz sonra Tahran sonra da İsfahan düşünüyoruz. 10 gün olması az ama şu an elimizden bu kadar geliyor. Tahran’da oteller pahalı deniyor her yerde. Peki, nasıl bir fiyat aralığı var?

Planladığınız rotayı 10 günde gayet rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Evet, Tahran’da özellikle yaz ayları turizm döneminin olması sebebiyle biraz pahalı. 50$ ve 80$ arasında fiyatlar değişmektedir. Dilerseniz daha uygun fiyatlı hostellere bakabilirsiniz.

42. 5 kişi araçla Erzurum’dan Tebriz’e gideceğiz. Araçla gitmek sorun olur mu? Ayrıca otel fiyatları nasıldır?

Tebriz’de 50 dolardan başlayıp 80-100 dolara kadar olan oteller bulunmaktadır. Ayrıca daha uygun fiyatlı hosteller de mevcuttur. Araçla yurtdışına çıkış işlemleri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

43. İran gezisi planlıyorum. Rotam Van-Urmiye üzerinden Şiraz, İsfahan, Tahran ve belki Tebriz. Hangisinden başlayarak nasıl devam etmemi önerirsiniz? Dönüşüm yine Van üzerinden olacak. Yezd ve Persepolis’i de eklemeli miyim?

Planladığınız rota gayet iyi. Yezd ve Persepolis İran gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden ikisidir. İlgili yerler hakkında daha fazla bilgiyi site içerisinde yer alan içeriklerden okuyabilirsiniz.

44. İran ucuz bir ülke mi? Türkiye ile kıyaslarsak fiyat farkı nedir? İran maksimum kaç günde gezilir?

İran, Türkiye’ye kıyasla biraz ucuz bir ülke diyebilirim. Yeme-içme, günlük aktiviteler ve ulaşım açısından pek cep yakmaz. Özellikle ulaşım kalemi Türkiye’ye kıyasla daha uygun. Fakat turizm sezonları konaklama ücretleri pek de ucuz olmuyor maalesef. Bunu dikkate almanızı öneririm. Ayrıca İran şu kadar günde gezilir gibi bir şey diyemem. Tebriz, Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd için en az 12-15 gün gerekir.

45. Antalya’dan karavanımız ile Gürcistan, Azerbaycan ve Tebriz düşünüyoruz. Oradan ya Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ya da Nahçıvan, Türkiye dönüşümüz olacak. Tebriz’e ailecek karavanla 2-3 gün seyahat sıkıntı olur mu?

Yurtdışı araç gezisi için öncelikle triptik belgesi ve uluslararası ehliyet gerekiyor. Belirlemiş olduğunuz rotada bir sorun yok. Hatırlatmamda fayda olacaktır; İlk girişleriniz her zaman Azerbaycan ve Nahçıvan olsun bu şekilde Ermenistan’a girebiliyorsunuz. Fakat ilk Ermenistan’a girerseniz ne yazık ki Nahçıvan ve Azerbaycan’a girişinize izin verilmiyor. Araçla yurtdışına çıkış işlemleri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

46. Ben ailemle (4 kişi) Kars’tan sonrasını karayoluyla Nahçıvan-Tebriz-Bakü-Tiflis şeklinde yapmayı düşünüyorum. Tebriz hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim. İnternette Tebriz otel fiyatları ve durumları hakkında aydınlatıcı bilgilere ulaşamadım. Ayrıca Tümen’in kuru ne kadar?

Tebriz’de ailenizle güvenle ev konforlu bir şekilde konaklayabileceğiniz oteller bulunmaktadır. Ayrıca daha uygun fiyatlı olsun derseniz hosteller de mevcut. Tebriz’den Bakü’ye Bilehsavar Sınır Kapısı üzerinden geçebilirsiniz. Astara Sınır Kapısı mesafe olarak biraz uzun sürmekte. İran’da TL, Dolar, Euro ve diğer bazı para birimlerinin güncel paritesini “Mesghal” ile öğrenebilirsiniz.

47. Biz 3 arkadaş Nahçıvan-İran gezisi yapmayı planlıyoruz fakat bazı kaygılarımız var. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacımız olacak. Öncelikle Nahçıvan sonrasında yazıda belirttiğiniz güzergâhı takip ederek İran’a geçmeyi planlıyoruz. Nahçıvan üzerinden İran sınırına geçerken pasaporta İran damgası vurulması Amerika, İngiltere diğer Avrupa ülkeleri açısından sıkıntı olur mu? Bir diğer sorum İran damgasını pasaporta değil de İran gümrük polislerinin hazırladığı kâğıda vurdurma şansımız var mı? (İsrail bu uygulamayı sıkça yapıyor bildiğim kadarıyla). Son olarak, Türk vatandaşlarının İran’a günübirlik pasaportsuz sadece kimlikle girip çıktığına dair yorumlar okudum bazı yerlerde mümkün müdür bu acaba?

Pasaportunuzda İran damgasının olması Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine giriş yapmanıza engel değildir. Hayır, İran ne yazık ki ayrı bir kâğıda giriş mührü vurmuyor, standart olarak pasaportunuzun boş bir sayfasına giriş mührünü vurmaktadır. İran’a kimlikle Kıbrıs ve Gürcistan’a girdiğimiz gibi giriş yapamıyoruz. Mutlaka pasaportunuzu yanınızda bulundurun ve kullanım süresinin en az 6 ay olduğundan emin olunuz.

48. Kars’tan Nahçıvan’a geçip 3 gün Nahçıvan’da dolaşacağız. Daha sonra Tebriz’e geçeceğiz. Tebriz’de 3 gün kalıp uçakla Ankara’ya dönmeyi planlıyoruz. Eşim ve ben 2 yaşlı öğretim üyesiyiz. Bir sıkıntı olur mu?

Planladığınız şekilde rotayı sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Tebriz ve Nahçıvan için ayıracağınız 3 gün yetecektir. Nahçıvan ve Tebriz gezilerinizde herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmazsınız.

49. Tahran’dayım ve Bakü’ye gitmeyi planlıyorum. Buradan direkt uçuş yapıp havaalanında vize alabiliyor muyum? Ve diğer bir şey, vizeyi burada alırsam herhangi bir ücret ödüyor muyum? Web sitesinde ücret de olduğu yazıyor ancak bu beni kapsamıyor mu?

Bakü Heydar Aliyev Havaalanı’ndan Azerbaycan vizenizi 10$ (güncel rakamı öğrenin) karşılığında alabilirsiniz. Ancak vizeyi Tebriz veya Tahran konsolosluğundan alırsanız herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

50. Yalnız bir kadın olarak İran’da seyahat etmek mümkün müdür? Sıkıntıları ne olabilir?

Öncelikle belirtmeliyim ki, İran öyle sanıldığı kadar tehlikeli bir ülke değildir. Turistlere karşı herhangi bir ön yargıları yoktur. Birçok kadın okurum gerek tek, gerekse iki kişi olarak İran’a gittiler, 10 gün kadar gezip geldiler. Bununla beraber, İnternette biraz araştırma yaptığınız takdirde birçok kadın gezginin İran’a gittiğini göreceksiniz. Taciz, kapkaç gibi şeyler de söz konusu değildir. Mutlaka İran’a gidin ve gezin. Ayrıca İran’ın güvenliği, misafirperverliği, dikkat edilmesi gerekenler, kıyafet kuralları ve diğer bazı konular hakkında detaylı bilgiler veren içerikler paylaştım. Bu içeriklere de mutlaka göz atın ve notlar alın.

İran hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıda yer alan yorum kutusu üzerinden yazarak sorabilirsiniz.

Son Güncelleme: 1 Ağustos 2022


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

85 Yorum

 1. Sevinç Kudret
 2. Cem
 3. Amir
 4. Ayşe Betül
 5. Ülkü Gökşen
 6. Tarık
   • Tarık
 7. Zeynep Yeter
 8. Mesut Tankulu
 9. Abdullah Aytaç
 10. Esma Zeynep Savaş
   • Esma Zeynep Savaç
 11. Neşe Aydın
 12. Gülcan Acar
 13. Ömer Kocaboğa
 14. Sedat Gençler
 15. Sedat Gençler
   • Adem Orçun
 16. Dilara Mengücek Danişmend
 17. Muhammed
 18. Ali Göl
 19. Asghar Gharedaghi
 20. Dilara Altaş
   • Dilara Altaş
 21. Güneş Güller
 22. Tuğçe
 23. Güneş Güller
 24. Osman Dikkatli
 25. Ömer Güneş
 26. Çağrı Alper
  • Sinan
 27. Birkan Akbulut
 28. Tuğçe Görür
 29. Tuğçe Görürüm
 30. Arzu Akgöz
   • Arzu Akgöz
 31. Hasan Akdepe
 32. Betül Bardakçı
 33. Mehmet Remzi Karagündüz
 34. Nazlı Bozdağ
 35. Arif Meşce
 36. Yunus Emre
 37. Mehmet Karayılan
 38. Yasemin Yenitürk

Cevapla