Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba,

Ben Fatih Kibar. Burada, sizlerin bana doğrudan web sitesi ve mail üzeriden sormuş olduğu sorular ve verdiğim cevaplar yer almaktadır. Lütfen sorunuzu sormadan önce aşağıda yer alan sorular arasından sizi ilgilendiren sorunun olup olmadığına bakın. Eğer aşağıdaki sorulardan farklı bir sorunuz olduğu kanaatindeyseniz o halde aşağıda yer alan yorum kutusundan sorunuzu doğrudan bana iletebilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür ederim!

Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Sizi dinliyorum…

İran Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Mart ayında İran’a gitmeyi düşünüyorum. İran hava durumu Mart ayında nasıl olur?

Mart ayında İran’ın kuzey kesimleri biraz serin olsa da, güney kesimleri gezmek için oldukça ideal bir zaman dilimidir.

2- İranlı kız arkadaşımın evinde 1 ay kadar kalmayı düşünüyorum. Bu durum İran için bir sorun olur mu?

Normal şartlarda evli değilseniz İranlı bir kadının evinde kalmanız yasaktır ve bu durum İran polisi tarafından öğrenildiği takdirde tatsız olaylar ile karşılaşabilirsiniz.

3- Sadece pasaport ile mi gidiliyor? Uygun otel veya apart kolayca bulabilir miyim? Türk lirası veya Dolar ile mi gideyim?

T.C Vatandaşlarına İran 90 gün süreli vizesiz bir ülkedir. Dolayısıyla sadece pasaportunuz ile gidebilirsiniz. Tahran’ın başkent ve İran’ın en büyük şehri olmasından dolayı her bütçeye uygun otel veya apart otel bulabilirsiniz. İran’a dolar veya Euro ile gitmenizi tavsiye ederim. Türk lirası, Tümen karşısında pek değerli değil.

4- Van’a uçuş yaparak Gürbulak Sınır Kapınsı’ndan geçip İran’a girmeyi planlıyorum. Gittiğim tarih İran’ın Nevruz Bayramı’na denk gelmekte. Giderken ne gibi önlemler almam gerekir?

Gürbulak Sınır Kapısı’na gitmenize gerek yok. Van şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile 20₺ Kapıköy Sınır Kapısı’na gidebilir ve buradan İran’a giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sırasıyla Khoy ve Tebriz şehirlerini izleyerek İran gezinize başlayabilirsiniz.

5- Kasım ayı başında İran seyahati planlıyoruz uygun mudur? Soğuk olur mu ve otobüsle gitmek güvenli midir?

Kasım ayında İran’ın kuzeyi yani Tebriz ve sınırımıza yakın yerleşim yerleri başta olmak üzere başkent Tahran bir hayli soğuk olur. Fakat İsfahan ve aşağı güney şehirlere indikçe mevsim normallerinin üzerinde 20+ derece sıcaklık olur. Siz yanınıza mutlaka kışlık elbiseler götürün. Otobüsle gitmek elbette güvenlidir fakat biraz yorucudur. Ayrıca sınır kapısında 2-3 saat bekleme yapıyorlar. Bunları dikkate alarak seyahatinizi planlayın.

6- Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz ve Yezd’e ikişer gün yeterli mi? Meşhed dâhil edilmeli mi? Bir de Tebriz’e önce mi ya da dönüşte mi uğranmalı? 2 kişi 1100 dolar yeterli mi?

Tebriz, Tahran, İsfahan ve Şiraz’a ikişer gün yeterli. Yezd’e sabahın ilk saatleri ineceğinizi düşünürsek bence akşama kadar Yezd’i bitirebilirsiniz. Yezd’e 1 gün bile yetecektir. Fakat her şehre ikişer gün gezinizde maksimum düzeyde keyif almanızı sağlayacaktır. Meşhed çok uzak kalıyor. Eğer 10 günlük bir seyahat planlıyorsanız Meşhed’de dâhil edilebilir rotaya. Lüks otellerde konaklamayı düşünmüyorsanız ulaşım hariç 1.100 dolar yeterli olacaktır.

7- Başlangıcın bir üstü seviyede İngilizcem var. Sizce İran’da bu seviye işimi görür mü acaba?

Başlangıç üstü bir seviye ile İran’ın turistik şehir ve noktalarında rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Couchsurfing ile konaklama deneyimi yaşasanız bile iletişimi dert etmeyin. Bir şekilde anlaşılıyor zaten. Ayrıca Farsça temel günlük konuşmalardan en azından 20-30 kelime yanınıza not almanızı tavsiye ederim.

8- Paranın alım gücünü tam olarak tespit edemedim, örneğin 250.000 Tümen İran şartlarında iyi bir miktar mı?

250.000 Tümen İran şartlarında iyi bir bütçe. Fakat yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanız sonrası bu miktar sizi ancak 3 gün idare edebilir.

9- Gezmek için net olarak 6 günüm olacak. Şehir olarak Tahran, Kaşhan, İsfahan ve Yezd’e gitmeyi planlıyorum.

6 gün bu rota için yeterli bir süre değil. Özellikle başkent Tahran çok büyük, trafiği karışık ve gezilecek yerleri de birbirine hayli uzaktır. Dilerseniz Tahran’ı bir başka seyahatinize saklayın derim. Kaşhan (1), İsfahan (2), Yazd (1) olarak planlayabilir kalan 2 günü ise şehirlerarası ulaşımınıza verebilirsiniz.

10- Eylül-Ekim ayları uygun olur kanaatindeyim. Ancak Erivan üzerinden gelip Tebriz, Tahran üzerinden Hazar Denizi’ne gitmek istiyorum. Uygun bir rota mıdır?

Evet, Eylül ve Ekim ayları çok ideal İran gezisi için. Gayet uygun bir rota elbette. Bandar Anzali’den başlayıp Bandar Torkaman’a sahil şeridinden güzel bir seyahat planlayabilirsiniz.

11- Sömestr dönemi yani Ocak sonu, Şubat başı 8-10 günlük bir İran Gezisi nasıl olur? Hava elverişli olur mu? Bir de 10 günlük bir İran planı yaparsam hangi şehirleri ve kaç gün olmak üzere plan yapmalıyım? Bana güzergâhı ve günüyle beraber önerilerinizi yapabilir misiniz?

Ocak ve Şubat aylarında İran, Türkiye hava durumu dolaylarında seyretmektedir. -2, -3 derece oynama vardır. Tabi bu gezmenize mani olacak bir çetin kış değil elbette. 10 günlük İran seyahati gayet makul bir süre. Tebriz (1), Tahran (2), Qum (1), İsfahan (2), Şiraz (2), Yezd (1) şeklinde bir seyahat planlayabilirsiniz.

12- 20-30 Temmuz arası bir İran gezisi planlıyoruz. Tahran, Şiraz, İsfahan, Yezd gibi şehirlerden oluşacak. O mevsimde sıcaklık gün içinde gezmeyi çok zorlaştırır mı? Dayanılmaz bir sıcaklık mı var? Nem var mı? Ya da en sıcak zaman dilimlerinde kapalı mekanlarda olup belli bir saatten sonra sokaklarda gezinmek mi mantıklı olur?

Ne yazık ki Temmuz ve Ağustos ayları İran’da hava sıcaklıklarının tavan yaptığı bir dönemdir. Bu sıcaklık güneye indikçe daha bir artmaktadır. Özellikle kadın seyahat edenler ülkenin kıyafet kurallarına uyarak kapanmaları durumunda alışık olmayan bünye birazda olsa öğlen sıcaklarında gezmeyi zorlaştıracaktır. Nem oranı %20 civarlarında seyir ediyor. Elbette, güneşin tam tepede olduğu vakit kapalı mekânlarda vakit geçirebilir ve saat 17.00 sularında gezmeye başlayabilirsiniz.

13- Havayolu tercih edersek İstanbul’dan önce hangi şehre gitmemizi tavsiye edersiniz? Taksi kiralamaktan bahsetmişsiniz, şehirlerarası yolculukları da bu şekilde mi yaptınız? Ayrıca otel konusunda sıkıntı çeker miyiz, yola çıkmadan rezervasyon mu yapılmalı? Siz kalacağınız otellere nasıl karar verdiniz, son anda karar verdiğimizde boş yer bulabiliriz umarım.

İstanbul > Şiraz yapın direkt uçuşlar var. Şiraz’dan yukarı doğru İsfahan, Tahran ve Tebriz yapabilir dilerseniz Tebriz’den de Van’a 7 saatlik bir yolculuk ardından Van > İstanbul dönüş planlayabilirsiniz. İstanbul > Van (uçak) > Tebriz’e karayolu ile geçebilir şehir değiştirirken de gece otobüsleri ile aşağı doğru sırasıyla Tahran > İsfahan > Şiraz yapabilir son olarak Şiraz’dan İstanbul’a dönüş de yapabilirsiniz.

Ülke ucuz dolayısıyla yakıtta ucuz olunca taksi kiralayarak gezebilirsiniz. Konaklamayı aradan çıkarmak için gece yolculuğu yaparak şehir değiştirebilirsiniz. Ülkede otobüsler son derece lüks ve geniş. Yolları ise çift yönlü ve yollar pürüzsüz. Hangi tarihlerde gideceğiniz önemli otellerde son dakika yer bulabilmeniz için. Bayram ve milli bayramlarda yer olmayabiliyor ve tüm her yer kapalı olabiliyor. Ülkeye £ ya da $ ile giriş yapın.

14- Yabancı dil sorunu olur mu? Uçak mı otobüs mü tavsiye edersiniz?

Dil sorunu yaşamadan Farsça günlük konuşmaları bir kağıda yazarak bile ülkede gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Herhangi bir tehlike söz konusu değil ve tek rahat bir gezi yapabilirsiniz. Dilerseniz uyumlu bir yol arkadaşınız varsa birlikte de çıkabilirsiniz. Yabancı dili dert etmeyin. İstanbul-Tahran Uçak Bileti fiyatları 500-700 TL civarında seyrediyor. Otobüs ise İstanbul’dan 45 dolara başkent Tahran‘a kadar gidiyor. Yalnız otobüs ile İran seyahati 40 saati bulabiliyor.

15- Ailecek Tebriz, Kum, Tahran, İsfahan ve Meşhed gezisi yapmak istiyoruz. Uygun otel bulmakta zorlanıyoruz.

Otel bilgileri site içerisinde mevcuttur.

16- İran’da otel bulmakta zorluk çeker miyiz?

İran’ın her şehrinde bütçenize uygun konaklayacak bir otel mutlaka bulursunuz.

17- İran seyahatine hazırlanmaktayım ve gideceğim yerlerde uygun oteli nasıl bulacağımla ilgili endişelerim var. İnternetten baktığımda çoğunlukla pahalı oteller çıkıyor. Gecelik fiyatlar 30 Euro’dan başlıyor. Fakat gezi deneyimlerini paylaşanlar 25-30₺ karşılığı fiyatlardan bahsediyorlar. Bu fiyatlara olan oteller nasıl otellerdir, bayan için uygunlar mı, uygunlarsa bunları gittiğimiz şehirlerde nasıl bulacağız?

İran’da özellikle yaz ayları otel fiyatları artmaktadır. Ancak gezginlerin kaldığı paylaşımlı hosteller diğer otellere göre nispeten daha ucuzdur. Nitekim gezi deneyimlerini paylaşanlar da hostellerde konaklamalarını yapanlardır. Hostellerde karma tipi ve erkek-kadın ayrı olmak üzere ranzalı odalar mevcut. Bu tip yerlerde kalmaktan rahatsız olmuyorsanız hostellerde konaklama yapmanızı öneriyorum. Böylece konaklama ödemelerinizde tasarruf etmiş olursunuz. Hosteller güvenlidir. Herkesin ayrı bir kilitlenebilir dolapları oluyor. İlgili oteller site içerisinde mevcut.

18- Bir blogta İran’da otellerin gece saatlerinde kapılarını kapadıklarını okumuştum, bunun doğruluğu var mı acaba? 33-36 saat yolculukla gece saati orada olacağım için otel bulmakta sorun yaşar mıyım acaba?

Ben şahsen Tebriz ve Tahran’da böyle bir şey ile karşılaşmadım. Zira yaz ayları turist sezonu böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Özellikle Tahran ve İsfahan gibi popüler turistik bir şehirde oteller açık ve resepsiyonları ayaktadır.

19- Bende karayolu ile İran’a gideceğim. Otobüsün Tebriz’e ulaşması ne kadar sürüyor acaba?

İstanbul – Tebriz arası sınır kapısında 2 saatlik bir bekleme süresini göz önünde bulundurursak toplamda 33-36 saat dolaylarında değişmektedir.

20- Malum şu günlerde terör olayları tırmanmış durumda. Karayoluyla İran gezisi güvenli olur mu? 

Doğuda yaşanan terör olayları yolların kimi zaman kesilmesine neden oluyor. Özellikle terör olayları karayolu ile seyahati biraz güç kılabilir. Fakat Gürbulak Sınır Kapısı açık bir şekilde giriş-çıkış işlemlerine devam etmekte. Doğu illerinde yaşayan tanıdıklarınız varsa lütfen onlardan bölge hakkında son durum bilgisi almanızı öneririm.

21- 15-20 Şubat arası Tahran, Tebriz ve Şiraz’ı gezmeyi düşünüyorum sizce hava nasıl olur?

Şubat ayı İran’ın kuzeyi çok soğuk olur. Şiraz şehri, Tebriz ve Tahran’a göre nispeten daha sıcak olur. Pek fazla üşütmeyen ılık bir hava yaşanır.

22- İran Tahran’da otel fiyatları ne durumda? Bende Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum.

Tahran Hostel: Ferdowsi Caddesi üzerinde yaz sezonu 40.000 Tümen
Hotel Hafez: Ferdowsi Caddesi, T.C Konsolosluğu 100 metre ileride kalıyor 40-50$ arasında fiyatları.

23- Ben İran’a gezmekten çok ticaret amaçlı gitmek istiyorum. Alabileceklerim ve satabileceklerim konusunda gözlem yapmayı çok isterim.

Gözlem yapmak için mutlaka başkent Tahran’a öncelikle uğramalısınız daha sonra Tebriz çarşılarını dolaşabilirsiniz. Tahran’ın büyüklüğü ve farklı sektörlere olan pazarları sizi tatmin edecektir. Tebriz ise, Türkçenin konuşulduğu bir şehir. Burada da dolaşabilir araştırmalar yapabilirsiniz. Gezmek için ise Şiraz > İsfahan > Tahran > Tebriz yapabilirsiniz.

24- Rica etsem bana da Tahran’da uygun fiyatlı otel söyler misiniz? Birde sınır kapısında otel rezervasyonu sorulduğunu duydum bu doğru mu?

Tahran’da; Marmar Otel, Alborz Otel, Arman Otel, Eram Otelleri araştırın. Umuyorum bütçenize göre uygun konaklama yerleridir. Sınır kapısında herhangi bir otel rezervasyon bilgisi istenmiyor. Pasaportunuza İran’a giriş kaşesini vurup hoş geldiniz diyorlar. Gönül rahatlığı ile İran’a karadan giriş yapabilirsiniz.

25- Biz Eylül ayında İran’a gelmek istiyoruz oğlumla. İran’da araba kiralamak istiyoruz, günlüğü kaç liradır, şoförlü-şoförsüz. Temiz 3 yıldızlı otel fiyatları nedir? Yeme-içme fiyatları nedir? Sabah kahvaltısında neler yenir, fiyatı nedir? Akşam yemeklerinde neler yenir, fiyatı nedir? Ülkede kendimizi güvende hissedebilir miyiz? 100 TL orada kaç lira yapar? Alışveriş için ucuz mudur? İpek kumaşlar, takılar, aksesuarlar ve hakiki bal bulabilir miyim ve fiyatı nedir?

Detaylı sorularınız için size İran seyahat planlamanızı yapmak için danışmanlık hizmeti verebilirim.

26- Eylül ayının ilk haftasında gitmek istiyorum hava durumu gezmeye elverişli olur mu sizce? Bir diğer sorumda 1 TL kaç tümene tekabül etmekte.

Eylül ayı sıcakların yavaş yavaş düşüşe geçtiği dönemlerdir fakat ilk haftası olması itibari ile yine Ağustos sıcaklarını maksimum düzeyde hissedeceksiniz. İran parası değeri pek fazla yoktur ve çok dalgalanmaya maruz kalmakta. Dolayısıyla 1₺=1.200 – 1.400 aralığında muhtemelen bozduracaksınız. Dolar veya Euro ile ülkeye giriş yapmanızı tavsiye ederim.

27- Ocak sonu ve Şubat başı Tahran, Meşhed, Yezd ve İsfahan gezisi düşünüyorum. Acaba mevsim açısından yanlış bir seçim mi? Baharda gitme şansım yok, yaz ise aşırı sıcak olacak.

Ocak sonu ve Şubat başı Tahran, Meşhed, Yezd ve İsfahan gezisi düşünüyorum. Acaba mevsim açısından yanlış bir seçim mi? Baharda gitme şansım yok, yaz ise aşırı sıcak olacak.

28- Ben eşimle İran gezisi düşünüyorum. Pasaport bile henüz çıkartmadım. Pasaport 6 aylık mı olsun. Birde minibüs ile gitmeyi düşünüyorum. Araç için neler gerekiyor ve araçla gitmem de sıkıntı olur mu?

İlerleyen senelerde bir yurtdışı gezisi düşünmüyorsanız pasaportu 6 aylık çıkarabilirsiniz. Araç ile yurtdışına çıkabilmeniz için öncelikle ehliyetinizin uluslararası geçerliliği olması gerekiyor. Araç için gerekli olan belgeler ve daha fazlası için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret ediniz.

29- O bölgeye gitmişken mutlaka görülmeli dediğiniz yerler var mıdır? Bir de yazın gitmeyi düşünüyorum. Çok mu sıcak olur?

Yaz ayları İran aşırı sıcak olur. Önleminizi aldığınız taktirde İran’ı gezmekte pek zorluk yaşamazsınız. Gezilecek yerlere site içerisindeki şehir kategorinden bakabilirsiniz.

30- Van’dan trenle gidilebileceğini duymuştum ama son dönemde sanırım terör nedeniyle tren çalışmıyor diye duydum. Sizce bu yöntem Van’ı da görmek adına güzel olur mu yoksa doğrudan Tahran’a uçmak mı mantıklı olur?

Gönül ister ki terör olayları hemen şimdi bitsin. Yaz ayına kadar olayların durulacağını dilersek elbette Van’dan tren ile Tebriz > Tahran hattını izleyebilirsiniz. Van’da meşhur serpme kahvaltı yapabilir, Akdamar Adasını gezebilir ve Muradiye Şelalesinin güzel görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz.

31- Bir yıl Tahran’da bulunacağız ailemle ve kiralık evleri merak ediyorum. Fiyatları uygun mu?

Tahran, kuzey ve güney bölgesi olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin kuzeyinde gelir düzeyi fazla olan aileler, güneyinde ise gelir düzeyi düşük aileler yaşıyor. Bölge seçimi kira fiyatlarına da yansımaktadır.

32- Ben Arapça konuşmasını biliyorum. Orada Arapça konuşulur mu?

Ahvaz ve Abadan şehirlerinde Araplar yaşıyor. Bu bölgelerde Arapça konuşabilirsiniz ancak turistik şehirlerde (Tahran, İsfahan, Şiraz, Meşhed) Arapça konuşamazsınız.

33- Tahran-İsfahan-Şiraz-Persepolis-Yezd-Tahran turu yapmayı düşünüyoruz. Özellikle üç yıldız ayarında temiz ve uygun oteller, şehirlerarası yolculuklar, gezilecek yerlerle ilgili güncel bilgiler iyi olur.

İlk olarak İran ve şehirleri hakkında yazdığım makaleleri mutlaka not alarak okuyunuz. Planladığınız rota harika diyebilirim. Şehirlerarası yolculuklarınızı çok uygun fiyatlara vip otobüsler ile gerçekleştirebilirsiniz. Gezilecek yerler şehirlerde sabittir ve İnternette veya burada yazdığım makalelerde hepsi fazlasıyla mevcut. Okuyunca mutlaka göreceksinizdir.

İran otelleri için; Tebriz’de Mashhad Guesthouse, Azerbaycan Otel, Gostaresh Otel – Tahran’da, Marmar Otel, Alborz Otel ve Arman Otel – İsfahan’da Amirkabir Hostel, Azadi Otel, Hasht Behesht Otel – Şiraz’da Park Sadi Otel, Sasan Otel, Talar Otel – Yazd’de Atlas Otel ve Farhand Oteli İnternette araştırarak inceleyebilirsiniz. Buralar bütçenizi fazla sarsmayacak, güvenli ve temiz konaklama yerleridir.

34- Mart ayında İran’a gideceğiz. Biz gidiş için uçak bileti aldık ama dönüş için karar veremedik. Tebriz’den Van’a direkt otobüs var mı acaba?

Mart ayı İran’ı gezmek için son derece ideal bir zaman. Tebriz’den Khoy’a minibüs veya taksi ile ulaşabilir ve Khoy’dan Kapıköy Sınır Kapısı’na çalışan taksi veya minibüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Sınır Kapısından ise Van şehir merkezine minibüsler çalışmaktadır.

35- Temmuz ayında Bakü-Tebriz-Tahran-İsfehan-Şiraz-Yezd programı yaptım. Konaklamayı hostel ve couchsurfing ile ayarlayacağım. Yalnız tek problem ettiğim şey sıcaklar. Bu konuda fikrinizi almak istedim, çok bunaltıcı olur mu?

Temmuz ve Ağustos ayları İran’ın en sıcak olduğu dönemlerdir. Neredeyse öğlen sıcağında gezilemiyor. Ancak Bakü, İran’ın güney şehirlerine göre nispeten bunaltmayan bir sıcaklığa sahiptir.

36- Biz Tahran’a Mayıs ayında uçuyoruz. Gece 03:00 da Tahran’dayız. Tebriz’e nasıl geçeriz? Otobüs ile mi, taksi ile mi ve kaç liradır?

Biz Tahran’a Mayıs ayında uçuyoruz. Gece 03:00 da Tahran’dayız. Tebriz’e nasıl geçeriz? Otobüs ile mi, taksi ile mi ve kaç liradır?

37- Kış tatili için 1 haftalık İran gezisi planlıyoruz. İstanbul’dan uçakla Tahran’a gidip Kaşan, İsfahan, Yezd ve Şiraz olacak şekilde güneye ineceğiz. Dönüşü Şiraz’dan uçakla yapmak biraz maliyetli oluyor, bu nedenle Şiraz’dan Tahran’a (yine uçakla) gelip oradan döneceğiz. Sizin öneriniz nedir?

Kış aylarında İran’ın güney şehirleri pek üşütmez hatta baharı yaşayabilirsiniz. Özellikle Şiraz, İsfahan ve Yezd şehirlerinde. Dönüşü Şiraz’dan planlamak ekonomik olarak maliyetli olacaktır. Şiraz’dan otobüsler ile Tahran’a gelin ve buradan İstanbul’a uçuşunuzu planlayın.

38- Uygun fiyatta halı veya kilim alabileceğim önerebileceğiniz bir yer var mı?

Tebriz ve Tahran’da Bazaar-ı Bozorg (Kapalı Çarşı) da pek çok çeşit desenlerde halılara göz atabilirsin. Pazarlık yapmayı unutmayın!

39- Biz Haziran ayında dört arkadaş motorlarla İran gezisi planlıyoruz. Benim merak ettiğim Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilir miyiz? Ve kaç günde çıkıyor şimdiden teşekkürler.

Tebriz’de Azerbaycan vizesine başvuru yapabilirsiniz. Türk Vatandaşlardan harç parası alınmamakta. 3 iş gününde vize çıkıyor. Tebriz, Azerbaycan Baş Konsolosluğu adres: Kamarbandi Khiyabani, Shadid Ayatullahi Sokak, merkezde yer alıyor. Tebriz’den Azerbaycan’a Bileh Savar ya da Astara sınır kapısı üzerinden giriş yapabilirsiniz.

40- Biz motorlarla Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndan İran’a geçmeye ve Astara’dan Azerbaycan’a devam edip Gürcistan’dan Sarp Sınırından tekrar Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Merak ettiğimiz İran’a girişte 200 dolar depozito ödeniyormuş doğru mudur? Kim alıyor Türkiye’mi mi, İran’mı? Ankara’da yatırabilir miyiz, geri nasıl ve nereden alabiliriz?

Araç ile yurtdışına çıkış işlemleri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret ediniz.

41- Doğubeyazıt’da yaşıyorum. Günübirlik İran’a gidip gelmeyi düşünüyoruz eşimle. Acaba sınıra uzak olmayan güzel bölgeler var mı alışveriş yapıp gezebileceğimiz?

Sınıra en yakın Bazargan ve Maku var fakat pek gezilecek yer ve alışveriş merkezleri olduğu söylenemez. Cuma gecesi otobüs seyahati ile Tebriz’e geçebilir ve Pazar sabahı tekrar Doğubayazıt’a dönüş yapabilirsiniz. Tebriz, gezilecek yer ve alışveriş konusunda pek çok seçenek sunacaktır sizlere.

42- Biz bir arkadaşla 10 günlük İran gezisi planlıyoruz. Doğubeyazıt’a kadar kendi arabamızla gidip oradan otobüsle önce Tebriz sonra Tahran sonra İsfahan düşünüyoruz. 10 gün olması az ama şu an elimizden bu kadar geliyor. Tahran’da oteller pahalı deniyor her yerde. Peki, nasıl bir fiyat aralığı var?

Planladığınız rotayı 10 günde gayet rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Evet, Tahran’da özellikle yaz ayları turizm döneminin olması sebebiyle biraz pahalı. 50$ ve 80$ arasında fiyatlar değişmektedir. Guest House tarzı konaklama yerlerine bakabilir ve uygun fiyatlı bir konaklama yeri araştırabilirsiniz.

43- Erzurum’dan Tebriz’e gidecektim otel fiyatları nasıl? 5 kişi gideceğiz araçla sıkıntı olur mu?

Turizm sezonu olduğundan otel fiyatları 80-100 TL bandında seyredebilir. Araç yurtdışı kullanımı için gerekli kontrollerinizi yaptırınız lütfen.

44- İran gezisi planlıyorum. Rotam Van-Urumiye üzerinden Şiraz, İsfahan, Tahran ve belki Tebriz. Hangisinden başlayarak nasıl devam etmemi önerirsiniz? Dönüşüm yine Van üzerinden olacak. Yezd ve Persepolis’i de eklemeli miyim?

Planladığınız rota gayet ideal. Yezd ve Persepolis İran gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İlgili yerleri site içerisinde yer alan makalelerden okuyabilirsiniz.

45- İran ucuz bir ülke mi? Türkiye ile kıyaslarsak fiyat farkı nedir? İran kaç günde maksimum gezilir?

İran, Türkiye’ye kıyasla gayet ucuz bir ülke. Yeme-içme, günlük aktiviteler ve ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız ekonomik anlamda. Fakat turizm sezonları konaklama ücretleri pekte ucuz olmuyor maalesef. Bunu dikkate almanızı öneririm. Ayrıca İran şu kadar günde gezilir gibi bir şey diyemem.

46- Antalya’dan karavanımız ile Gürcistan, Azerbaycan ve Tebriz düşünüyoruz. Oradan ya Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ya da Nahçıvan, Türkiye dönüşümüz olacak. Tebriz’e ailecek karavanla 2-3 gün seyahat sıkıntı olur mu?

Yurtdışı araç gezisi için öncelikle triptik belgesi ve uluslararası ehliyet gerekiyor. Belirlemiş olduğunuz rotada bir sorun yok. Hatırlatmamda fayda olacaktır; İlk girişleriniz her zaman Azerbaycan ve Nahçıvan olsun bu şekilde Ermenistan’a girebiliyorsunuz. Fakat ilk Ermenistan’a girerseniz ne yazık ki Nahçıvan ve Azerbaycan’a girişinize izin verilmiyor. Başka sorularınız olursa lütfen konuya yorum olarak yazabilirsiniz.

47- Ben ailemle (4 kişi) Kars’tan sonrasını karayoluyla Nahçıvan-Tebriz-Bakü-Tiflis şeklinde yapmayı düşünüyorum. Tebriz hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim. İnternette Tebriz otel fiyatları ve durumları hakkında aydınlatıcı bilgilere ulaşamadım. Ayrıca Tümen’in kuru ne kadar?

Tebriz için Karon Guest House önerebilirim. Uygun fiyatlı ve ailenizle rahat edebileceğiniz bir yer. Dolar: 3.200 Tümen, Türk Lirası: 1.300 Tümen bandında seyrediyor. Tebriz’den Bakü’ye geçmek için Bilehsavar Sınır Kapısı üzerinden geçebilirsiniz. Astara Sınır Kapısı mesafe olarak biraz uzun sürmekte.

48- Biz 3 arkadaş Nahçıvan-İran gezisi yapmayı planlıyoruz fakat bazı kaygılarımız var. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacımız olacak. Öncelikle Nahçıvan sonrasında yazıda belirttiğiniz güzergâhı takip ederek İran’a geçmeyi planlıyoruz. Nahçıvan üzerinden İran sınırına geçerken pasaporta İran damgası vurulması Amerika, İngiltere diğer Avrupa ülkeleri açısından sıkıntı olur mu? Bir diğer sorum İran damgasını pasaporta değil de İran gümrük polislerinin hazırladığı kâğıda vurdurma şansımız var mı? (İsrail bu uygulamayı sıkça yapıyor bildiğim kadarıyla). Son olarak Türk vatandaşlarının İran’a günübirlik pasaportsuz sadece kimlikle girip çıktığına dair yorumlar okudum bazı yerlerde mümkün müdür bu acaba?

Pasaportunuzda İran damgasının olması Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine giriş yapmanıza engel olmaz. Hayır, İran ne yazık ki ayrı bir kâğıda giriş damgası vurmuyor, pasaportunuzun boş bir sayfasına kaşe vuruyor. İran’a kimlikle Kıbrıs ve Gürcistan’a girdiğimiz gibi giriş yapamıyoruz. Mutlaka pasaportunuzu yanınızda bulundurunuz.

49- Kars’tan Nahçıvan’a geçip 3 gün Nahçıvan’da dolaşacağız. Daha sonra Tebriz’e geçeceğiz. Tebriz’de 3 gün kalıp uçakla Ankara’ya dönmeyi düşünüyoruz. Eşim ve ben 2 yaşlı öğretim üyesiyiz. Bir sıkıntı olur mu?

Planladığınız şekilde rotayı sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Tebriz ve Nahçıvan için ayıracağınız 3 gün yetecektir. Nahçıvan ve Tebriz gezilerinizde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

50- Tahran’dayım Bakü’ye gitmeyi planlıyorum, buradan direkt uçuş yapıp havaalanında vize alabiliyor muyum? Ve diğer bir şey, vizeyi burada alırsam herhangi bir ücret ödemiyor muyum? Web sitesinde ücret de olduğu yazıyor ancak bu beni kapsamıyor mu?

Bakü Heydar Aliyev Havaalanından Azerbaycan vizenizi 10$ karşılığında alabilirsiniz. Ancak vizeyi Tahran’da alırsanız herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

51- Yalnız bir kadın olarak İran’da seyahat etmek mümkün müdür? Sıkıntıları ne olabilir?

İran öyle sanıldığı gibi tehlikeli bir ülke değil öncelikle bunu belirtmek isterim. Turistlere karşı bir ön yargıları yok. Birçok kadın okurum gerek tek, gerekse iki kişi olarak İran’a gittiler 10 gün kadar gezip geldiler. Tabi İnternet de biraz araştırma yaptığınız takdirde birçok kadının İran’a gittiğini okuyor olacaksınız. Taciz, kapkaç gibi şeylerde söz konusu değildir. Malum ülkemizde İran’a karşı kırılmayan bir ön yargı var fakat gidip de dönenlerin bir kez daha gideceğim dediklerine şahit oluyoruz. Mutlaka İran’a gidin ve gezin. Muhteşem bir kültüre sahip yerinde görmenizi isterim.

Yeni sorular eklenerek güncellenmeye devam edecektir. Merak ettiğiniz tüm soruları aşağıda yer alan yorum kutusu üzerinden yazarak sorabilir ve bana iletebilirsiniz.

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2019

58 Yorum

 1. Yasemin Yenitürk
 2. Mehmet Karayılan
 3. Yunus Emre
 4. Arif Meşce
 5. Nazlı Bozdağ
 6. Mehmet Remzi Karagündüz
 7. Betül Bardakçı
 8. Hasan Akdepe
 9. Arzu Akgöz
   • Arzu Akgöz
 10. Tuğçe Görürüm
 11. Tuğçe Görür
 12. Birkan Akbulut
 13. Çağrı Alper
 14. Ömer Güneş
 15. Osman Dikkatli
 16. Güneş Güller
 17. Tuğçe
 18. Güneş Güller
 19. Dilara Altaş
   • Dilara Altaş
 20. Asghar Gharedaghi
 21. Ali Göl
 22. Muhammed
 23. Dilara Mengücek Danişmend
 24. Sedat Gençler
   • Adem Orçun
 25. Sedat Gençler
 26. Ömer Kocaboğa
 27. Gülcan Acar