0 comments

Pers İmparatorluğu’nun Başkenti: Persepolis

Büyük Pers İmparatorluğu’nun merkezi, Akamenid’lerin tören merkezi olan Persepolis kenti Şiraz şehrinin kuzeydoğusunda, 60 km kadar dışındadır. Mervdast Ovasında yer alıyor, denizden yüksekliği 1570 metredir.

Pers İmparatorluğu

Perspolis Yunanca Perslerin şehri manasındadır. İranlılar bu tarihi yere Farsçada Taht-ı Cemşid (Cemşid’in Tahtı) ismini vermişler. Bu büyük yerleşim yerinin ancak gerçek bir İranlı kültüre ait olması gerektiğini düşünerek, mitolojik İran kahramanı olan Cemşid’in tahtı olması gerektiğine hükmetmişler!

Persepolis, M.Ö. 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius tarafından kurulmuştur. Darius’dan sonra tahta çıkan Haşayarşah ve I. Ardaşir şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Kentin içindeki bütün binaların temelleri, sütunları ve pencerelerinin taştan yapılmış olduğu kesin. Çatılarının ahşap ve duvarlarının ise tuğla olduğu tahmin ediliyor. Büyük bir inanca göre M.Ö. 330 yılında Yunanların meşhur Serdarı olan İskender Meğduni buraya saldırmış ve yaptığı yıkımdan dolayı burası büyük bir hasar görmüştür.

Taht-ı Cemşid 135.000 m2 bir alanı kaplamaktadır. Akamenid’lerin en önemli başkentleri şunlardan ibarettir; Taht-ı Cemşid nevruz törenleri için, Pasargad taç yapma törenleri için, Şuş ise idari siyasi başkenti olarak yaptırılmıştır.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla