0 comments

Neden İran’a Seyahat Etmek Herkes İçin Bir Zorunluluktur?

Tam zamanlı bir gezgin olduktan sonra ve İran’a birkaç kez yaptığım seyahat sonrası anladım ki İran’ı dünya gözüyle görmek gerçekten bir zorunluluk!

İster deneyimli bir gezgin olun, ister gezmeye basit bir başlangıç yapın, ister tarih hayranı olun, ister doğa hayranı olun, İran’da yapılacak ve görülecek pek çok şey var. Dürüst olmak gerekirse, hayatta görülecek yerler listesi, Ortadoğu’da İran olmadan hep eksik kalacaktır. Peki, Ortadoğu’da hangi ülke tarih, kültür ve güvenlik açısından İran’dan daha iyi bir seyahat ülkesidir?


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran’a Neden Seyahat Etmeli ve Bu Ülkeyi Görmeliyiz?

İran’a yaptığım toplamda yedi seyahat sonrası, sizlere İran’a neden seyahat etmelisiniz üzerine bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

İran'a Seyahat Etmek

Tarihi Sevip Sevmediğiniz Önemli Değil, Antik Tarih ve İran Ayrılmaz İkili!

Geçmişte Büyük Pers olarak bilinen İran, dünyadaki en eski medeniyetlerden birine sahip. Günümüzde antik icatların ve uygarlıkların çoğunun Ortadoğu kökenli olduğu bilinen bir gerçek. Bu coğrafyalardan ne ulemalar, ne ilim, bilim sahibi insanlar çıkmış. Hepsini az ve çok biliyorsunuz. Bildiğimiz gibi, Büyük Pers, Ortadoğu’nun büyük bir parçasıydı.

Antik İran Tarihi

Nerede olursanız olun, bilinmeyen bir yer veya turistik alan olsun, Büyük Pers’in zengin tarihi ile ilgili İran’ın hemen her yerinde mutlaka bir şey bulabilirsiniz. Eski binaların ve tarihin geri kalanı ülkenin her yerinde bulunabilir.

İran Çeşitli Doğa ve Muhteşem Manzaralara Ev Sahipliği Yapıyor

İran’a çok kez gitmemin en büyük nedenlerinden biri de doğasıdır. Yaz ortasında kuraklığın, serinliğin, güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz yerler bulunuyor.

Meraga Şehri, İran

Kavurucu yaz sıcaklarında Gilan eyaletine gidebilir serinleyebilir, doğanın, yaylaların tadını çıkarabilir, Bandar Abbas’a, Kiş Adası’na giderek denizin tadını çıkarabilir, Güney Fars eyaletinde kızkın çöl kumlarında sörf yapabilirsiniz.

İran, National Geography’nin İki Yıl Boyunca Önerilen Destinasyonlar Listesinde Yer Aldı!

Birçok maceraperest gezgin, National Geography’nin yayımladığı listelere çok güveniyor. İran, iki yıl boyunca turizm endüstrisinin öncülerinden National Geography’nin ziyaret edilecek ülkeler listesinde yer aldı. Herhalde bir bildikleri vardır ki İran’ı öneriyorlar. Öyle değil mi? 🙂

İran'ı Gezin

Meşhur İran Misafirperverliği 🙂

İran’a giden herkes bir gerçeği konuşuyor: İran misafirperverliği! Misafirperverlik İran kültüründe köklü bir şey. Bugünün gençleri veya aileleri ile tanıştığınızda bir hoşgörü ile karşılaşırsınız. Bu da onların nasıl büyütüldükleri ve insanlara nasıl davranmaları gerektiğinin aslında gerçek bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

İran İftar Sofrası

İran’ı ziyaret eden herkesin turist kavramından çok bir misafir gözüyle bakıldığını bilmenizi isterim. Ve İranlılar der ki; “Misafirlerimiz hak ettiği şekilde ağırlanmalı ve ikramlarda bulunulmalı”.

İran, Modern Kentler ve Bozulmamış Köylerin Güzel Bir Kombinasyonuna Sahiptir

İran içerisinde seyahat etmekten hoşlandığım şeylerden biri de, modern turistik şehirlerden kolayca kırsal kesimlere seyahat ediyor olabilmem. Öyle ki birbirine yakın yerler. Örneğin Kaşan’dasınız ve Abyaneh Köyü’ne gidebilirsiniz veya Tebriz’desiniz ve Masule Köyü’ne gidebilirsiniz. Bu şekilde İran içerisinde pek çok tarihi köy var. Ve bu köyler İsfahan, Şiraz, Yezd gibi turistik şehirlere de öyle pek fazla uzak yerler değil.

Masule Köyü, İran

İran’da en sevdiğim köyler arasında ise Masule Köyü yer alıyor. Her evin çatısı, diğer evin ön bahçesi, balkonu olarak tasarlanmış. Aynı bizdeki Eski Mardin evleri gibi. Bu tarz mimarinin en meşhur olan köyü de zaten İran’ın kuzeyinde Reşt şehrine yakın olan Masule Köyü’dir.

İran Mutfağı Kesinlikle Denenmeli!

İran mutfağı, nefis kebapları, vejetaryenler için lezzetli sebze yemekleri ve ağızları sulandıran tatlıları ile inanılmaz bir çeşitliliğe sahip.

Hatta İran’ın kuzey şehirlerinden biri olan Reşt şehri’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı‘na sırf mutfağı ile girmeye hak kazanmıştı.

Adas Polo, İran Yemeği

İran mutfağını deneyimlerken, muhtemelen daha önce hiç tatmadığınız tatların keyfine varacaksınız. Herkesin yediği kebaplardan ziyade daha pek çok çeşit lezzetli yemekleri de denemeyi ihmal etmeyin!

İran, Nefes Kesen Süslü Mimarilere Ev Sahipliği Yapıyor!

Doğa veya tarih meraklısı olabilirsiniz ancak İran’da seyahat ederken karşılaşacağınız mimariler de sizi kendine hayran bırakacaktır. Buna eminim! Eski camilerin, metruk binaların, tarihi çarşıların, kubbelerin ve diğer birçok mekanın göz alıcı süslemeleri ve çarpıcı süs sanatlarını burada görebilirsiniz.

İran Çini Sanatı Süslemeleri

El işçiliği fayanslar, ışıl ışıl aynalar ve duvar kaplama sanatı İran’da en iyi ustalıklardan biri. Detaylı tasarımlarıyla uyumlu renkleri, Pers mimarisine hayran kalmanıza yetecektir.

İran, Dünyanın Diğer Ülkelerine Nazaran Bütçe Dostu Bir Destinasyondur

Özellikle sırt çantalı gezginler için deyim yerindeyse bir hac yeri diyebiliriz. Kendinizi şımartmak, güzel yerlerde kalmak ve güzel yemekler yemek için İran’a seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. İran’da batı ülkelerinde aynı toplu taşımaya çok daha az para ödeyerek seyahat edebilirsiniz. Taksiyle gezmek burada açıkçası pekte lüks sayılmaz.

İran Paraları

Peki ya başka ülkelerde asla ama asla karşılaşamayacağınız hediyelik eşyalara ne dersiniz? Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz hediyelik eşyalar ve diğer pek çok turistik aktiviteler diğer ülkelere göre biraz daha uygun fiyatlıdır.

Meşhur İran Halıları ve Eşsiz Tasarımlı Hediyelik Eşyalar

El yapımı sanat ürünleri meraklısı veya hediyelik eşya koleksiyoneri misiniz? İran, makul fiyatlarla birçok hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir ülkedir.

İran Kilimleri

İsfahan ya da Yezd gibi şehirlerin geleneksel çarşılarında, pek çok yerel insanın kendine özgü yaptıkları el sanatı ürünleri görebilirsiniz. İran kilimleri dünyanın her yerinde ünlüdür ve Tebriz halı çarşısı da mutlaka ama mutlaka görülmelidir!

İran Halı Dokumacıları

İran’a Karşı Halen Daha Ön Yargılı Mısınız?

Eğer medyaya fazla kulak kabartırsanız maalesef İran’ı belki de hiç göremeyeceksiniz. Son 4 yılda İran hakkında yüzlerce soru, e-mail aldım. E-mail içeriklerinin çoğu aslında İran’a karşı ön yargılı olan insanların tedirginliklerini içeriyordu. İnanın onlarca asla İran’a gidemeyecek olan kadın okurlarımı bilgilendirerek ve yardımcı olarak İran’a gitmelerine yardımcı oldum. Döndüklerinde ne mi oldu? Bir kez daha, bir kez daha gitmek istiyorum diyorlardı. Evet, gerçekten böyle diyorlardı. Ve pişmanlıklarını dile getiriyorlardı. Ah! Ben bu ülkenin böyle olduğunu bilmiyordum gibi sözler ediyorlardı.

İran'ı Gezme Planı

Yani dostlar demem o ki; İran güvenilir ve misafirperver bir ülkedir. Bu konu ile alakalı hem bu sitede hem de diğer web sitem olan hadigez.com da İran hakkında onlarca makale yazdım. Onları da mutlaka okuyun. Okuyun ki kafanızdaki tüm sorular uçup gitsin. Hatta merak ettiğin sorular halen daha olabilir. Bana bu yazıların altında yer alan yorum kısmından yazabilir veya Sıkça Sorulan Sorular sayfasından sorunuzu siteye bırakabilirsiniz. Ben sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

Şimdi kafanızdaki ön yargılardan arının ve gidin İran’ın tadını çıkarın. Biriktirdiğiniz güzel onca anıları da gelin dilerseniz burada yazın, dilerseniz de İran Gezi Rehberi Facebook Topluluğu‘na katılarak paylaşın. Böylece hem beni mutlu edin, hem de İran’a gitmeye çekinen diğer okurların yüreğine su serpin. Olur mu? 🙂

Kendinize iyi bakın sevgili dostlar…


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla