Kum Ziyareti İçin Bilmeniz Gerekenler

Kum şehri, İran’ın dini kalbidir ve Şiiler için gerçek hac yerlerinden biridir. Kum şehri yıllarca büyülü bir atmosfere sahip. Çünkü burası aylarca Ayetullah Humeyni’ye ev sahipliği yapmış. Bunun da ötesinde Fatıma-ı Masume’nin kabrine ev sahipliği yapıyor. İran hakkında birkaç kitap okuduğunuzda mutlaka Kum şehri satır aralarında geçecektir. İran’ın kutsal şehri Kum, molla ve Kur’an okullarıyla dolu bir yer. Şehrin tam olarak neye benzediğini görmeden asla hayal edemezsiniz. Gerçekte nasıl bir yer olduğunu görmek için burayı İran gezilerinizde ziyaret etmelisiniz. Ve evet, Kum, İran’da ziyaret edilmeye değer bir şehir!


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Kum’un Tarihi

Kum, şu anda yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip İran’ın önemli şehirlerinden biri. Bu molla şehri, birçok İslam okulu ve camisine ev sahipliği yapıyor. Bunun nedeni, Kum’un 7. yüzyılda çok önemli bir Şii hac bölgesi haline gelmesidir. 816 yılında sekizinci İmam Rıza’nın kız kardeşi Fatıma, kardeşini ziyarete giderken Kum’da öldü. Fatıma’nın gömüldüğü kutsal tapınak Kum’dadır ve türbesi Kum’a çok fazla önem katmıştır.

Dünyanın her yerinden binlerce Şii hacı adayı Fatıma’nın gömüldüğü tapınağı görmek ve ondan iyilik, sağlık istemek için şehri ziyaret ediyor. Kum ayrıca Ayetullah Humeyni’nin yaşadığı ve çalıştığı yerdi. Burada Şii İslami dersleri verdi.

Kum şehri

Fatıma-ı Masume Neden Bu Kadar Seviliyor?

Şiiler, 12 İmam (isna aşeriye) benimseyen topluluklardır. Yedinci imamın kızı ve sekizinci imam Rıza’nın kız kardeşi olan Fatıma, kardeşini Meşhed’e ziyarete giderken Kum’da öldü. Fatıma, aile üyeleri arasında benzersiz bir statüye sahipti. Çok sadık, zeki ve mütevazı biriydi.

Kum’da Ne Yapmalı?

Fatıma-ı Masume’nin türbesine yapılacak bir ziyaret, Kum’da yapılacak ilk şeydir. Kum’un ana cazibe merkezidir ve gerçekten etkileyicidir. Kubbeler ve minareler, özellikle güneşin tam tepedeyken gün ışığı ile şaşırtıcı bir görünüme bürünüyor. Fatıma’nın türbesi yabancı turistlere de açık. Müslüman veya olmayan herkese. Ancak, giriş için çok katı bir kıyafet yönetmeliği var ve burada kıyafet yönetmeliklerine uymak önemlidir, aksi halde türbeyi ziyaret etmenize izin verilmez.

Kadınlar, girişte giymeleri için bir çarşaf alacaklar. İran’daki birçok kutsal yerde olduğu gibi, yerel bir rehber eşliğinde türbeyi ziyaret edeceksiniz.

Kadınlar, camiye gümüş renkli girişten, erkekler ise altın renkli kemerden giriyor. Yani erkekler ve kadınlar camiyi ayrı ayrı ziyaret ediyorlar.

Türbeyi ziyaret etmenin yanı sıra, bir parça Kum’da gezmek de büyüleyici olacaktır. Gözler için gerçek bir şölen burası. Kum, her türde küçük dükkanların bulunduğu hareketli bir şehirdir. Kum’da safran ve kurabiyeler ön plana çıkmakta. Kurabiyelerinden tatmanızı öneririm.

Kum’a Ziyaretiniz İçin İpuçları

Tahran’dan yola çıkıp Kaşan, İsfahan’a doğru gitmeyi planlıyorsanız 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Kum’a varabilirsiniz. Bu şehirlerden birine gidecekseniz, Kum’da mola vermek uygun olacaktır. Zaten yarım gün bu şehir hakkında bir fikir edinmek için yeterli süredir. Kum’da konaklamak için de olanaklar var.

Kum’u ziyaret etmek ister misin?


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

2 Yorum

  1. Mustafa Yılmaz