Kum Ziyareti İçin Bilmeniz Gerekenler

Kum şehri, İran’ın dini kalbidir ve Şialar için Meşhed‘den sonra gerçek hac yerlerinden biridir. Kum şehri yıllarca büyülü bir atmosfere gebe kalmıştır. Bunun nedeni aylarca Ayetullah Humeyni’ye ev sahipliği yapmış olmasıdır. Tabii, bunun da ötesinde Fatıma-ı Masume’nin (İmam Rıza’nın kız kardeşi) kabrine ev sahipliği yapıyor olması. İran hakkında birkaç kitap okuduğunuzda mutlaka Kum şehri satır aralarında geçecektir. İran’ın kutsal şehri Kum, molla ve Kur’an okullarıyla dolu bir yer. Şehrin tam olarak neye benzediğini görmeden asla hayal edemezsiniz. Gerçekte nasıl bir yer olduğunu görmek için burayı İran gezilerinizde ziyaret etmelisiniz. Ve evet, Kum, İran’da ziyaret edilmeye değer bir şehirdir.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


Kum’un Tarihi

Kum, şu anda yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip İran’ın önemli şehirlerinden biridir. Bu muhafazakar şehir, birçok İslam okulu ve camisine ev sahipliği yapıyor. Bunun nedeni, Kum’un 7. yüzyılda çok önemli bir Şii hac bölgesi haline gelmesidir. 816 yılında sekizinci İmam Rıza’nın kız kardeşi Fatıma, kardeşini ziyarete giderken Kum’da öldü. Fatıma’nın gömüldüğü kutsal tapınak Kum’dadır ve türbesi Kum’a çok fazla önem katmıştır.

Dünyanın her yerinden binlerce Şii hacı adayı Fatıma’nın gömüldüğü tapınağı görmek ve ondan iyilik, sağlık istemek için şehri ziyaret ediyor. Kum ayrıca Ayetullah Humeyni’nin yaşadığı ve çalıştığı yerdi. Burada Şii İslami dersleri verirdi.

Kum şehri

Fatıma-ı Masume Neden Bu Kadar Seviliyor?

Şiiler, 12 İmam rehberliğini (isna aşeriye) benimseyen topluluklardır. Yedinci imam Musa el-Kazım’ın kızı ve sekizinci imam Rıza’nın kız kardeşi olan Fatıma, kardeşini Meşhed’e ziyarete giderken Kum’da öldü. Fatıma, aile üyeleri arasında benzersiz bir statüye sahipti. Çok sadık, zeki ve mütevazı biriydi.

Ayrıca Okuyunuz: İran’da İmam Hüseyin’i Anma Töreni: Yas ve Muharrem Ayı

Kum’da Ne Yapmalı?

Fatıma-ı Masume’nin türbesine yapılacak bir ziyaret, Kum’da yapılacak ilk şeydir. Kum’un ana cazibe merkezidir ve gerçekten etkileyicidir. Kubbeler ve minareler, özellikle güneşin tam tepedeyken gün ışığı ile şaşırtıcı bir görünüme bürünmesi sizi de etkileyebilir. Fatıma’nın türbesi yabancı turistlere de açık. Müslüman olan veya olmayan herkese. Ancak, giriş için çok katı bir kıyafet yönetmeliği var ve burada kıyafet yönetmeliklerine uymak önemlidir, aksi halde türbeyi ziyaret etmenize izin verilmez.

Kadınlar, girişte giymeleri için bir çarşaf alacaklar. İran’daki birçok kutsal yerde olduğu gibi, yerel bir rehber eşliğinde türbeyi ziyaret edeceksiniz.

Kadınlar, camiye gümüş renkli girişten, erkekler ise altın renkli kemerden giriyor. Yani erkekler ve kadınlar camiyi ayrı ayrı ziyaret ediyorlar.

Türbeyi ziyaret etmenin yanı sıra, bir parça Kum’da gezmek de büyüleyici olacaktır. Gözler için gerçek bir şölen burası. Kum, her türde küçük dükkanların bulunduğu hareketli bir şehirdir. Kum’da safran ve kurabiyeler ön plana çıkmakta. Kurabiyelerinden tatmanızı öneririm.

Kum’a Ziyaretiniz İçin İpuçları

Tahran‘dan yola çıkıp Kaşan, İsfahan‘a doğru gitmeyi planlıyorsanız 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Kum’a varabilirsiniz. Bu şehirlerden birine gidecekseniz, Kum’da mola vermek uygun olacaktır. Zaten yarım gün bu şehir hakkında bir fikir edinmek için yeterli olacaktır. Kum’da konaklamak için de birkaç otel ve hostel seçeneği bulunuyor.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

4 Yorum

  1. Semih Özçelik
  2. Mustafa Yılmaz

Cevapla