0 comments

Kültürel Zenginliğin Merkezi: İsfahan

Zagros dağlarının eteklerinde kurulu olan İsfahan şehri 1575 mt yüksekliktedir. Doğu kesiminin büyük bir bölümü Kebir çölüyle kaplıdır. Batıda ise tuzlu araziden oluşan daha küçük havzalar yer alır. Çöller, pekişik dokulu küçük kaya parçaları ve tuzdan oluşmuştur. Şehrin en alçak bölgesi olan güneydoğu kesiminde, Cezmuryan gölüne kadar uzanan bir dizi tuz havzası kümesine rastlanır.

Kenti batıdan doğuya kesen Zayenderud Irmağı Bahtiyari dağlarından çıkar ve 420 km yol katederek Gavhuni bataklığına dökülüyor. İsfahan’ın toplam nüfusu 2 milyon kişi. Nüfus açısından Tahran ve Meşhed’den sonra ülkenin en büyük 3. kentidir. Kısaca mavi çinili muhteşem anıtsal yapıları, kültür zenginliği, zengin tarihi mirası, özgün mimarisi, parkları ve köprüleri ile İsfahan eski bir İran deyimiyle dünyanın yarısıdır. Büyük bir tekstil merkezi olan İsfahan el sanatları, çini, halı ve pamuklu kumaş gibi geleneksel ürünleriyle de tanınır.

Bu şehir Safevi döneminde başkent idi, bu nedenle söz konusu şehirde çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Nüfus; 1,573,378 (2006 tahmini).


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İsfahan, İran’ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Şehir, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nun tarihte ikinci kez başkenti olduğu zaman çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir, birçok güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur.

İsfahan şehrinin yerleşim kuruluş tarihi 600 yıl M.Ö ye dayanmaktadır. Nitekim İsfahan bölgesi İslamdan önce özellikle ikinci Pers imparatorluğu Sasani devrinde orduların toplanma merkezi olmaktaydı. Önceden adı Sepahan iken (Sepah farsçada ordu anlamına gelmektedir) sonraları Sepahan İspehan ve İsfahan olarak değişmiştir.

İsfahan en parlak dönemini 15. yüzyılda yaşamıştır. Bu dönemde Şah Abbas ülkeyi Moğollardan temizlemiş ve İran’ın yarısından fazlasını elinde tutan Osmanlı ordularını da Tebriz’e kadar uzaklaştırmıştır. Kenti geleneksel mimarının en güzel örneklerinden olan yapılarla ve günümüzde ününü halen devam ettiren köprüler süsler.

Nakş-ı Cihan Meydanı, İsfahan

İsfahan Tarihi

İsfahan, Yontma Taş Devri’ne kadar tarihi bir geçmişe dayanır. İranlı Medler buraya yerleşince, Aspandana adı altında Medler’in en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

M.S. 642’de Müslümanların eline geçti. Selçuklu hanedanının kurucusu Tuğrul Bey de 11. yüzyılın ortalarında İsfahan’ı başkent yaptı. Onun torunu Melikşah yönetiminde kent büyüyüp zenginleşti. Ünlü İsfahan Mescid-i Cuma’sının yapımına bu dönemde başlandı. Selçuklu hanedanının yıkılışından sonra İsfahan gerilemeye başladı. 13. yüzyılda kent, önce Moğollar, ardından da 1387 yılında Timur tarafından yağmalandı ve birçok insan katledildi.

Coğrafi konumunun sonucu olarak, İsfahan özellikle Safeviler altında tekrar gelişmeye başladı. Şah I. Abbas İsfahan’ı başkent yaptı ve 17. yüzyılın en büyük ve en güzel kentlerinden biri olarak yeniden inşa etti (1598). O dönemde birçok park, kütüphane ve cami inşa edildi.

1722’de Gılzailer (Peştunlar) uzun bir kuşatmanın ardından şehri ele geçirdi. Uzun yıllar bir harabe görünümünde kalan İsfahan’ın nüfusu da iyice azaldı.

Rıza Şah Pehlevi döneminde (1925-1941) yeniden imarına başlanan kentte bir sanayi bölgesi oluşturuldu ve tarihsel yapıların birçoğu onarıldı.

Tarihi İsfahan Şehri

İsfahan Kültürü

İsfahan geleneksel İran mimarisine ait birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. 17. yüzyıl’da yapılan ve dünyanın en büyük meydanlarından sayılan Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Humeyni Meydanı) Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Zağros Dağları’ndan doğan ve İsfahan’ın içinden geçen Zayende Nehri’nin üzerindeki eski köprüler ve bu köprülerin içinde en ünlüsü olan ve adı 33 Gözlü Köprü anlamına gelen 300 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki Siose Pol en ünlü mimari yapılardandır. Bunlar dışında diğer tarihi mimari yapılar; 17. yüzyılda Şah Abbas tarından yaptırılan İmam Camii (Mescid-i İmam) ve Şeyh Lütfullah Camii ile Ali Gapu Sarayı (Ali Kapısı) 6 katlı olup en ilgi çeken yeri 18 ince ve zarif sütun üzerinde yükselen terasıdır.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla