Yasal Uyarı: İrangezirehberi.com sitesinde yer alan seyahat bilgileri, tavsiye ve yorumlar yazarın kişisel deneyimlerini yansıtmaktadır. Seyahat danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan tavsiye ve yorumlar tavsiyede bulunan ve yorum yapanların kişisel deneyimlerine dayanır. Buradaki görüşler sizlerin seyahat tercihlerinize ve kişiliğinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada bulunan bilgilere dayanılarak seyahat için karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber, gerek site içindeki, gerekse site için kullanmış olduğumuz kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitede bulunan bilgilerin kullanılması sonucunda okuyucuların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, maliyetlerden, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı irangezirehberi.com yönetimi ve yazarları sorumlu değildir. Telif hakkında 6 ve 8. maddeye göz atın.

1. Giriş

İrangezirehberi.com, internet sitesini kullanmadan önce ileride her türlü hukuki ve cezai yaptırımlar ile muhatap olmamanız için aşağıda yazılı olan bilgileri okumanızı rica ederiz. İrangezirehberi.com sitesi, yönetim tarafından denetlenir, düzenlenir ve değiştirilir.

İrangezirehberi.com web sitesine girdiğiniz andan itibaren, işbu Kullanıcı Sözleşme’sinin (“Sözleşme”) bütün şartlarını, eksiksiz bir şekilde kabul etmiş sayılırsınız. Bu sözleşmenin bütün maddeleri, bütün kullanıcıları bağlayıcıdır. Siteye her girişinizde sözleşmeyi onaylamanız gerekmektedir. Eğer bu onaylama işlemini her seferinde yapmak istemiyorsanız siteye üye olabilirsiniz. Sitemize üye olan her kişi, üyeliği süresince sözleşmenin tamamını kabul ettiğini beyan etmiş sayılır. Üye girişi yapmadan sitede bulunulduğu sürece, siteye her erişimde sözleşme onaylanmak zorundadır.

Sözleşme onayını kolaylaştırmak adına, sabit bir internet protokolü numarasından (“IP”) giren ve sözleşmeyi bir sefer onaylayan herkes, aynı IP üzerinden siteye ilk girişten 24 saat süresince sözleşmeyi kabul etmiş sayılır. Bu süre zarfında tekrardan bağımsız erişimler sırasında sözleşme onayı gerekmez. Ancak farklı IP üzerinden erişimde, normal şekilde onay gerekecektir.

Sözleşmeyi onaylamamanın veya es geçmenin yolları bulunsa bile, işbu sözleşme sitede bulunulduğu ve/veya site üzerinde herhangi bir işlem yapıldığı her an yürürlüktedir. Siteyi kullanan her kullanıcı, sözleşmeyi onaylamasa dahi kabul etmiş sayılır. Bu yükümlülükten çekinecek kişilerin siteyi kullanmaması tavsiye edilir.

Eğer internet sitemizden tam olarak faydalanmak istiyorsanız, lütfen resmi, kayıtlı üye (“Üye”) olunuz ve işbu sözleşmeyi onayladığınızı kayıt işleminiz (“Kayıt”) sırasında belirtiniz.

Bu Sözleşme, internet sitesinin ve verdiği hizmetler (“Hizmet”) dâhilindeki üyeliğinizin ve üyelik dışı erişimlerinizdeki kullanımlarınızın yasal kullanım koşullarını belirtmektedir ve İrangezirehberi.com Yönetim Birimi tarafından önceden bildirimde bulunmaksızın üzerinde değişiklikler yapılabilir, var olan maddeler çıkarılabilir, fazladan maddeler eklenebilir. Bu tür değişiklik ve güncellemeler, İrangezirehberi.com tarafından sitede yayınlandığı andan itibaren geçerli sayılacaktır. Bu sözleşme, İrangezirehberi.com’un sitede yayınlanan içerik, bu içeriğin yasal koruması, İrangezirehberi.com’un Gizlilik Politikası ve internet sitesi ile ilgili her türlü duyurunun makul kullanım ilkelerini kapsar.

2. Uygunluk

İnternet sitesini kullanmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Siteye üye olmanın yasaklandığı yerlerde yapılan kayıtlar geçersiz sayılacaktır. Bu internet sitesini kullanarak, bu sözleşmeye taraf olabilecek ve bu sözleşmenin tüm hüküm ve şartlarına riayet edebilecek hak, izin ve dirayete sahip olduğunuzu beyan ve tekeffül etmiş olursunuz.

3. Hüküm

Bu sözleşme internet sitesini kullandığınız, site dâhilinde bulunduğunuz, üye olduğunuz ve/veya site dâhilindeki her türlü yazılı ve görsel metin, fotoğraf, video ve diğer paylaşımları ve girdileri (müşterek olarak “İçerik”) site dahilinde ve haricinde kullandığınız, paylaştığınız ve/veya herhangi bir şekilde bu içerik ile etkileşime geçtiğiniz müddetçe tamamen, bütün madde ve içeriğiyle birlikte yürürlükte kalacak ve geçerli sayılacaktır. İrangezirehberi.com üyeliğinizi çeşitli sebeplerden dolayı iptal edebilirsiniz. Üyelik iptal edildikten sonra bile İrangezirehberi.com internet sitesinin veya ilgili herhangi bir materyalin dâhil olduğu bütün durum ve mevzularda işbu sözleşme yürürlükte kalacaktır. İnternet sitesini kullanan her kullanıcı, bu şartları kabul etmiş sayılacaktır.

4. Kullanım, Sorumluluklar ve Haklar

Sitenin genel güvenliğini tehdit edecek, sitenin ve kullanılan yazılımların çalışmasını engelleyecek yazılımlar kullanılamaz, faaliyetler yapılamaz, yapılmaya çalışılamaz ve veri tabanı üzerindeki bilgiler silinemez, değiştirilemez. Siteye yönelik olarak yürütülecek zorla veya aldatma yoluyla uygulanacak bütün internet korsancılığı (“hack”) işlemleri yasalarca ve işbu sözleşme tarafından kesinlikle yasaktır ve buna yönelik her çaptaki girişimde veya durumda konu ve kişilerle ilgili yasal süreç derhal başlatılacaktır.

Üye hesabını başkasıyla paylaşmamak, başkasına devretmemek, hesabına erişim bilgilerinin ve hesabının güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir işlem yapmamakla yükümlüdür. Üyelere verilen ya da kendi belirledikleri kullanıcı adı, şifre gibi bilgilerin, kullanım haklarının, üçüncü kişi ya da kuruluşlarla paylaşılması veya bunların üçüncü kişiler tarafından çalınması ve/veya kötü niyetle kullanılması durumundan ve bu kullanımların her türlü sonucundan doğrudan üye sorumludur. Üye, bu kullanımlar bakımından İrangezirehberi.com’un hiçbir sorumluluğu olmadığını, İrangezirehberi.com’a karşı hiçbir suçlama ve tazminat talebi yöneltemeyeceğini kabul etmektedir. İrangezirehberi.com’un bu tür usulsüz kullanımları yapan kişilerin kimliklerini tespit yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Böyle bir durumda, ne tür bir tavır alınacağına karar verme hakkı İrangezirehberi.com’a aittir. Üyenin, böyle bir kullanım olması halinde, vakit geçirmeksizin İrangezirehberi.com yönetimine haber vermesi gerekmektedir. Aynı şekilde üye, internet ortamında bir başkasının IP adresini, elektronik posta adresini, kullanıcı adını ve sair bilgileri kullanamayacağı gibi diğer kullanıcıların özel bilgilerine de izinsiz olarak ulaşamaz veya bunları kullanamaz. Bu şekilde bir kullanımdan dolayı doğabilecek her türlü hukuki ve cezai yükümlülük üyeye aittir.

Üyenin, site aracılığıyla beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Site, siyasi ve dini propaganda amaçlı görüş ve bildiri yayınlanması için kullanılamaz, sitede haksız rekabete yol açan ve ilgilinin kişisel ve/veya ticari itibarını zedeleyecek tarzda hiçbir davranış veya yorumda bulunulamaz ve sitede toplumun zararına olabilecek ya da genel ahlaka ve yasalara aykırı herhangi bir amaç güden etkinlik ve telkinlerde bulunulamaz. Belli bir politik görüşü baskıcı ve saldırgan bir şekilde destekleyici, hakaret, tehdit, taciz amacı taşıyan söz ve tasarruflarda bulunulamaz. Bu bakımdan üye, T.C. Anayasası, Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlar kapsamında suç sayılan veya tazminat gerektiren kamu güvenliği, milli birlik ve beraberliği bozucu, genel ahlaka, kamu menfaatine ve temel hak ve özgürlüklere aykırı, eylem, yazı, video, fotoğraf, slogan, resim, karikatür, çizgi, söz, şarkı, melodi ve yorum gibi hususların site aracılığıyla paylaşılamayacağını bildiğini, aksi şekilde davranması durumunda kendisinin bizzat sorumlu olacağını peşinen kabul eder. Üye, İrangezirehberi.com yetkililerinin bu nedenle muhatap olacağı her türlü talebi karşılamakla ve ödemek zorunda kalacağı para cezaları dahil her türlü tazminatı İrangezirehberi.com yetkililerine ödemekle yükümlü olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu kapsamda üye, ifşa edilen düşünce, eylem, yazı, video, fotoğraf, slogan, resim, karikatür, çizgi, söz ve yorum gibi materyalin niteliğinden ve içeriğinden resmi kurum, kuruluşlar, üçüncü kişiler yanında İrangezirehberi.com’a, ortaklarına ve yöneticilerine karşı da münferiden sorumludur.

Üye, diğer üyelerin ve ziyaretçilerin internet sitesini kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı hareketlerde bulunamaz, sunucuları ya da veri tabanlarını otomatik programlarla yükleyip zorlayamaz/kilitleyemez. Verileri yanıltıcı hile girişimlerinde bulunamaz. Üye, diğer üyelerin özel, gizli programlarına, dosyalarına, bilgilerine ya da benzer nitelikte içeriğe sahip alanlarına izinsiz olarak ulaşmamayı, bunları kullanmamayı kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde üyeliği sonlandırılacağı gibi bunlardan doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kendisine aittir.

İrangezirehberi.com ile yapılan mesajlaşmaların yedeğinin alınması kişilerin sorumluluğundadır ve İrangezirehberi.com tarafından önerilmektedir. Mesajlaşmaların yedeklerinin alınmaması nedeniyle kaybolmasından, silinmesinden ve hasar görmesinden İrangezirehberi.com sorumlu tutulamaz.

Üyeliği iptal etme ve hesap silme işlemi, üye tarafından internet sitesi üzerinden her zaman yapılabilir. Üyeliğini sonlandıran kullanıcının siteye sonlandırdığı üye profili ile giriş yetkisi iptal edilecektir. Üyeliğini iptal eden kişi bu işlemin geri dönüşü olmadığını kabul eder. Ancak kişi tekrar üye olmak istediğinde, ilkinden bağımsız yeni bir üyeliği her zaman oluşturabilir. Sözleşmenin üye tarafından sonlandırılması, üyenin sağlamış olduğu içeriğin sistemden çıkartılması veya görünmez hale getirilmesi anlamına gelmeyeceği gibi İrangezirehberi.com’un bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Üye dondurarak iptal ettiği üyeliğini İrangezirehberi.com’a mevcut elektronik postası ve şifresi ile giriş yaparak tekrar başlatabilir. Bu durumda, üyeliğini başlattığı andaki geçerli sözleşmedeki şartları kabul etmiş sayılır.

İrangezirehberi.com ya da üyenin kendisi tarafından sonlandırılan üye hesabına ait her türlü kaydı İrangezirehberi.com silip silmemekte serbesttir. Üye, veri tabanında saklanan veya silinen kayıtlarla ilgili herhangi bir hak veya tazminat talebinde bulunamaz. Verdiğiniz bilgiler İrangezirehberi.com tarafından veri amaçlı kullanılabilir. Hizmetin özü icabı, üyenin sağladığı içeriğin bir kısmı veya tamamı sitede, diğer üyelerin hizmeti aksamadan veya bütünüyle almalarını temin etmek için görünür halde kalabilir. Aynı şekilde hizmetin özü icabı, üyenin, sunduğu içeriği üyeliği sırasında siteden geri çektiği haller haricinde, sözleşmenin üye tarafından sonlandırılması veya üyeliğinin dondurulması durumlarında dahi, söz konusu içerik geri dönülemez olarak İrangezirehberi.com veri tabanına işlenmekte olduğundan, İrangezirehberi.com’un işbu madde kapsamındaki içerikle ilgili oluşmuş olan tüm hakları aynen devam eder.

İrangezirehberi.com, bu sitede ziyaretçilere bilgi ve kolaylık sağlamak amacı ile veya değişik sebeplerle link verdiği (farklı internet sitelerine yönlendiren bağlantılar), tanıtımını veya reklamını yaptığı sitelerin içeriğinden veya bu sitelerin sahibi gerçek kişi veya tüzel kişilerin sağladığı hizmetlerden veya sattığı ürünlerden sorumlu değildir, bunlarla ilgili riskler ziyaretçilere aittir.

Sitenin belirli yerlerinde, bölüme özgü farklı kurallar ve yükümlülükler belirtilebilir. Bu bölümleri kullanan kişi ve kuruluşlar peşinen ilgili kuralları kabul etmiş sayılır. İrangezirehberi.com’da paylaşılan bilgilerin kullanımından doğacak her türlü sorumluluk kullanan şahıslara aittir. Üyenin sunulan hizmet ile ilgili bir çekince duyması durumunda, hizmetten faydalanmayı hemen durdurması ve bu sözleşmeyi uygun şekilde sonlandırması gerekir.

Hizmetin özü icabı, İrangezirehberi.com, sitede üyeler için belirlenmiş profillerde üye profiline ait varsayılan ayarları, üyeye ait gizlilik seçenekleri de dâhil ve fakat bunlarla kısıtlı olmamak üzere, sitedeki tüm değişken veya varsayılan ayarların hepsini veya bir kısmını üyeye bildirmeksizin değiştirebilir. Bu değişiklikleri takip etmek üyenin sorumluluğundadır.

Üyeler, İrangezirehberi.com’un kullanıma açtığı alanlarda, ilgili bölgelerde verilen yönergelere uymak şartıyla içerik hazırlayabilirler. Bu içerikler, mutlaka İrangezirehberi.com Yönetim Ekibi tarafından kontrol edildikten sonra onaylanıp onaylanmayacağına karar verilecektir. İrangezirehberi.com Yönetim Ekibi, hiçbir gerekçe göstermeksizin gönderilen iletileri reddetme ve/veya silme hakkına sahiptir. Yönetim’in uygun görüp, onayladığı içerikler, sizin belirttiğiniz gizlilik koşullarınca açık isminiz, kullanıcı adınız veya anonim olacak şekilde eklenecek ve tüm kullanıcılar tarafından görünür olacaktır. İnternet sitesine bir girdi gönderdiğiniz anda, girdinizin bütün telif ve kullanım haklarını İrangezirehberi.com’a devretmiş sayılırsınız ve üzerinde herhangi bir hak iddia edemezsiniz. İrangezirehberi.com, eğer ki isminizin açık olmasını tercih ettiyseniz, bunu kendi ürünü gibi lanse etmeyip, adınızı girdi sahibi olarak açıkça göstereceğini beyan eder; ancak güvenlik ve benzeri olumsuz durum doğurabilecek sebeplerle bunu uygulamayı reddetme hakkını saklı tutar.

5. Üye Bilgilerinin Kullanımı

Bu internet sitesi sadece bireysel üyelerin kişisel kullanımı içindir ve herhangi bir ticari uğraş ile bağlantılı olarak kullanılamaz. Ticari kaygı güden hiçbir şirket, kurum ve kuruluş internet sitesine üye olamaz. İnternet sitesinin yasa dışı ve/veya izinsiz kullanımı, üyelerin e-posta adresleri veya başka iletişim bilgilerinin elektronik veya farklı yöntemlerle talep edilmeyen e-posta yollama amacıyla toplanması, internet sitesindeki üye bilgilerinden izinsiz alıntı yapılması veya internet sitesine izinsiz link verilmesi olayları dikkatle incelenip araştırılacaktır ve gerekli yasal yollara başvurulacaktır. Bunlar arasında sivil, cezai ve ihtiyati tashihler olabileceği gibi buna bir kısıt getirilmemiştir.

İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcıların bilgileri (ziyaret süresi, zamanı, görüntülenen sayfalar) daha iyi hizmet verebilmek amacı ile takip edilmektedir. Elde edilen bilgiler, gizlilik prensiplerine bağlı kalmak kaydıyla, içeriklerimizi zenginleştirmek ve iyileştirmek amacı ile yalnızca İrangezirehberi.com tarafından, şahsi bilgileriniz gizli kalacak şekilde kullanılmaktadır. Amacımız, sitenin sizin istediğiniz özelliklerde olmasını ve site gelişimini sağlamaktır. Kullanıcılar bu sözleşme şartlarını kabul ederek siteyi kullanmaya başladıkları takdirde, bu tip bilgilerin istatistiki çalışmalar ve geliştirme çabaları için, yalnızca İrangezirehberi.com tarafından kullanılacağını kabul etmiş sayılırlar.

6. Sitedeki İçeriğin Mülkiyet Hakları

Fatih Kibar, İrangezirehberi.com internet sitesi ve hizmet üzerindeki tüm mülkiyet haklarının sahibi ve koruyucusudur. İnternet sitesinde İrangezirehberi.com’un ve lisans verenlerinin telifli eserleri, tescilli markaları ve diğer özel mülkiyet bilgileri bulunmaktadır. Genel kullanıma açık yerlerde veya yazılı erişim iznine sahip olduğunuz yerler dışındaki bilgileri kopyalayamaz, değiştiremez, yayınlayamaz, iletemez, dağıtamaz, uygulayamaz ve bu türden herhangi bir mülkiyet bilgisini ifşa edip satamazsınız.

Üye, internet sitesi ve hizmetlerinden yararlanırken, Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Marka ve Patent Haklarının Korunması ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnameler ve yasal düzenlemeler, Borçlar Yasası, diğer ilgili mevzuat hükümleri ile İrangezirehberi.com’un hizmetlerine ilişkin olarak yayımlayacağı her türlü duyuru ve bildirimlere uymayı kabul eder. Bu bildirimlere ve yasalara aykırı kullanım sebebiyle doğabilecek hukuki, cezai ve mali her türlü sorumluluk üyeye aittir.

7. Sitede Yayınlanan İçerik

İrangezirehberi.com’un her türlü içerik, fotoğraf veya profili (müşterek olarak “İçerik”) inceleyip silebileceğini ve bunların bu sözleşmenin ihlalinde bulunduğunun tespitinin tamamen İrangezirehberi.com’un kendi hükmü altında olduğunu anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. İhlaller, saldırgan veya yasa dışı tavır ve içerikler ile diğer üyelerin güvenliğini tehdit edecek, zarar verecek veya haklarını ihlal edecek şekilde olabilir.

Üyeliğiniz ve profiliniz sizi, bireysel olarak bir şahıs olan sizi tanıtmak ve sizin hakkınızda olmak zorundadır. Üyeliğinizin gerçek adınız ve soyadınız ile oluşturulmuş olması tavsiye edilir. Ayrıca kaydınız sırasında size sorulacak takma isminizi de sitenin her yerinde kullanabilirsiniz. Bu hizmetleri dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. Gerçek bir bireyi temsil etmeyen isim ve soy isimle üye olunduğu tespit edildiğinde, üyeliğiniz sonlandırılabilir.

Hizmet üzerinde yayımladığınız veya ifşa ettiğiniz her türlü fotoğraf, yazı, video ve benzeri paylaşımdan (müşterek olarak “İçerik”) ve başka üyelere yolladıklarınız (bundan sonra “girdi” olarak anılacaktır) münferit olarak siz sorumlusunuz. Bütün girdileriniz ve içerikler, yasal bir zorunluluk oluştuğunda lehinizde ve/veya aleyhinizde kullanılabilecektir.

Yazarlar İrangezirehberi.com’a özgün içerik girerek kendilerine ait olmayan yazıları kopyalayıp bu platformda paylaşmamalıdırlar. Olası bir telif sorununda yasal sorumluluk yazarın kendisine aittir. Yazar başvuru formunu doldurup yazı girdiğinizde veya site yöneticilerine e-mail yoluyla içerik gönderdiğiniz takdirde bu kuralı kabul etmiş sayılırsınız.

İrangezirehberi.com’da hiç bir şekilde siyasi içerikli paylaşım yapılmayacaktır. Bir din, dil veya ırka karşı hakaret veya onur kırıcı paylaşımlar, sözler kullanılmayacaktır.

İrangezirehberi.com’da yapılan paylaşımlar sosyal sorumluluk çerçevesinde, her yaş grubu ve tüm sosyal çevredeki insanlar düşünülerek dikkatli yapılmaktadır. Yazarlar ve site yönetimi dahil her türlü canlı/cansıza zarar verebilecek, toplumu yanlış eylemlere sürükleyebilecek paylaşımlar yapmayacaktır.

Yazar, yazılarıyla sitenin kullanımını önleyici veya zorlaştırıcı hareketlerde bulunamaz, sunucuları ya da veri tabanına otomatik programlar yükleyip zorlayamaz/kilitleyemez. Verileri yanıltıcı, hile girişimlerinde bulunamaz. Aksi takdirde üyeliği sonlandırılır ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki, cezai sorumluluğu kabul eder.

Yazar, yayınlamakta olan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edebilir. Fakat bu talep yönetici onayına tabidir.

İrangezirehberi.com’a gönderilen yazıların yedeğinin alınması önerilmektedir. Yazıların, yorumların veya kişisel mesajlaşmaların yedeklerinin alınmaması nedeniyle kaybolmasından, silinmesinden veya hasar görmesinden İrangezirehberi.com sorumlu tutulamaz.

Yazar ve site ziyaretçileri, İrangezirehberi.com hizmetlerinden faydalanmaya başlandığı andan itibaren Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası sayfalarında yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılır.

İrangezirehberi.com’un genel kullanıma açık yerlerine içerik eklediğinizde, İrangezirehberi.com’a gayri kabil-i rücu olan, daimi, münhasır olmayan, tamamı ödenmiş bir dünya çapında kullanım hakkını bu gibi bilgi ve içeriği kullanma, kopyalama, uygulama, ifşa etme ve paylaşma ve bu bilgi ve içerik kullanılarak ikincil ürünler hazırlama veya başka ürünler ile birleştirme için otomatik olarak bağışlarsınız ve bağışlamak için gerekli hakka sahip olduğunuzu beyan ve tekeffül edersiniz ve aynı zamanda yukarıda bahsi geçenler için gereken ikincil izinleri bağışlar ve yetkilendirirsiniz.

İrangezirehberi.com, bu hükmü ihlal eden kimselere karşı soruşturma ve yasal işlem başlatma hakkını kendi karar yetkisi dâhilinde saklı tutar, misal olarak ancak bunlarla kısıtlı olmayan durumlara, rahatsız edici iletilerin hizmet üzerinden kaldırılması ve bu mütecavizlerin üyeliklerinin iptali verilebilir. İrangezirehberi.com internet sitesi içerisinde, üyelerin paylaşacağı her içerik ve girdi, yönetimin onayından geçmektedir. Dolayısıyla, her ne kadar sizi rahatsız edebilecek içeriklere ve girdilere maruz kalma ihtimaliniz neredeyse hiç olmasa da, böyle durumlarla ilgili olarak gerçekleşebilecek (herhangi bir taraftan) herhangi bir zarara karşı bulunan haklarınızdan feragat etmiş olursunuz. Diğer üyelerin içerik ve girdilerinden, İrangezirehberi.com sorumlu değildir ve herhangi bir şekilde suçlanamaz. İnternet sitesinin bütün kullanıcıları bunu kabul etmiş sayılırlar.

Hizmeti Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde var olan tüm geçerli kanun ve yönetmeliklere uygun bir tavır ve tutum ile kullanmak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıların ve üyelerin yükümlülükleri, yalnızca işbu sözleşme ile sınırlı değildir. Sitedeki bütün içerikler ve girdiler, Türkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmeliklerinde bulunan maddelere uygun şekilde paylaşılmak zorundadır.

Hizmeti kullanarak diğer üyelerin herhangi bir ürün veya hizmeti alıp satmalarına yönelik reklam ve taleplerde bulunamazsınız. Diğer üyelere zincirleme iletiler veya reklam e-postaları (spam-junk) yollayamazsınız. Her ne kadar İrangezirehberi.com üyelerinin web sitesi dışındaki davranış ve hareketlerini izleyip denetleyemiyor olsa da, hizmet üzerinden elde edilen her türlü bilginin kullanımı ile başkalarını taciz ve rahatsız etmek, onlara zarar vermek ve onlardan bu şekilde istifade ederek kullanıcılardan izin ve rıza almadan reklam, talep ve alışveriş isteklerinde bulunmak da aynı şekilde buradaki kuralların ihlali kapsamına girmektedir.

8. Telif, Mülkiyet ve Fikir Hakları İlkesi

İrangezirehberi.com’a ait her içerik, İrangezirehberi.com yönetiminden izin almaksızın kullanılamaz, dağıtılamaz, basılamaz ve çoğaltılamaz. (Müşterek olarak “kullanmak”, “kullanım”).

İrangezirehberi.com’a ait ve/veya internet sitesinde bulunan hiçbir içerik, İrangezirehberi.com’dan izin almaksızın değiştirilemez, modifiye edilemez, ekleme/çıkarma yapılamaz. Ticari amaç gütmeden ve üzerinde kesinlikle, hiçbir şekilde izinsiz değişiklik yapmamak kaydıyla kısmi kullanım (200 Kelime) kullanılabilir, paylaşılabilir, çoğaltılabilir, dağıtılabilir, basılabilir (müşterek olarak “kullanmak”, “kullanım”). Ancak izin ve yetki ve isim verilen mecralar, e-posta ile izin aldıktan sonra içeriği alabilir. İzin verilen çevrimiçi mecralar ayda sadece 1 defa içerik alıntılayabilirler.

İçeriklerin sadece belli kısımlarının kullanıldığı (“kısmi kullanım”) durumlarda da kullanıcılar, içeriğin bulunduğu internet adresine (“URL”) doğrudan kaynak/referans göstermek ve referansları içerisinde “İrangezirehberi.com” isminin açık beyanıyla birlikte bu URL’yi bulundurmak zorundadırlar.

İrangezirehberi.com’a ait ve/veya internet sitesinde bulunan hiçbir içerik, bir başka kaynağa, yazara, şahsa aitmiş gibi paylaşılamaz. İkincil ve daha fazla derecedeki kaynaklardan paylaşılan haberlerde dahi, orijinal kaynak olan İrangezirehberi.com internet sitesi URL’si ve “İrangezirehberi.com” ismi yukarıdaki paragrafın sonunda verilen örnekte belirtildiği gibi referansa eklenmek zorundadır.

İrangezirehberi.com’un bir başka kaynaktan alarak paylaştığı veya kendi içeriği dahilinde referans olarak gösterdiği kaynaklar, İrangezirehberi.com’dan alınacak paylaşımlar sırasında belirtilmek zorundadır.

Bunlarla kısıtlı olmayacak şekilde, eğer size ait bir eserin telif hakkı ihlalinde bulunacak şekilde kopyalanıp hizmet üzerine konduğuna inanıyorsanız, lütfen bize şu bilgileri iletin: telifli mevzu bahis öğenin sahibiymiş gibi davranarak onu veya onları yayınlayan, çoğaltan veya dağıtan kişi veya kişilerin elektronik veya fiziksel imzası, haklarının ihlal edildiğini iddia ettiğiniz telifli eserin bir tanımı, telifinin ihlal edildiğini iddia ettiğiniz eserin internet sitesi üzerinde nerede bulunduğunun tarifi, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz; tarafınızdan oluşturulmuş, iddia edilen kullanımın telif hakkı sahibi, onun temsilcisi veya kanun izni ve rızası olmadan yapıldığına iyi niyetle inandığınıza dair bir yazılı bildiri; tarafınızdan yapılacak, yukarıda size ait olan ve gösterilen bilgilerin doğru olduğunu ve telif hakkı sahibi olduğunuzu veya telif hakkı sahibinin yerine hareket etmeye izinli ve yetkili olduğunuzu belirten yeminli bir ifade. İrangezirehberi.com’a sitenin iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Üye, İrangezirehberi.com’dan kopyalanmış veya yazıcı ile yazdırılmış hiçbir materyal üzerinden Telif Hakkı, Ticari Marka ve her türlü Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan haklara dair uyarı ve notlarını silemez, eksiltemez veya çıkartamaz.

İşbu tüzüğün, bu bölümündeki maddelere doğrudan veya dolaylı olarak uymadığı tespit edilen kişi, kurum, kuruluş ve şirketler hakkında yasal işlem başlatılacak, sözleşme ihlali tespit edildiği durumlarda gerekli bütün yaptırım yollarına gidilecektir. İrangezirehberi.com internet sitesinin bütün kullanıcıları bu maddeleri eksiksiz olarak kabul etmiş sayılır ve paylaşımlarında gerekli referansları tam olarak vereceklerini beyan etmiş olurlar.

9. Sosyal Medya Bağlantıları

İrangezirehberi.com’a ait içeriklerin tamamı, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, Facebook©, Twitter©, Pinterest©, Linkedin©, Instagram© ve benzeri sosyal medya (müşterek olarak “Sosyal Medya”) sitelerinde ve sayfalarında paylaşılabilir. Bu paylaşımların tamamı, işbu sözleşme ile koruma altındadır ve işbu sözleşmede bulunan her bir madde, İrangezirehberi.com’un sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar için de tamamen geçerlidir.

Kullanıcılar ve üyeler, sosyal medya üzerinden paylaştıkları bütün içerikleri de, aslı gibi, üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan paylaşmak zorundadırlar. Eğer ki sosyal medya üzerindeki içerikleri kendi şahsi kullanımlarına alacaklarsa ve kendi ağları üzerinden, yeniden paylaşacaklarsa referanslarında İrangezirehberi.com’a ait ilgili URL’yi ve “İrangezirehberi.com” ismini kaynak olarak göstermek zorundadırlar. Bu tip kullanımlara, Facebook© sayfalarının kendi bilgi arşivlerine İrangezirehberi.com’a ait içeriklerin kopyalanıp yapıştırılmak suretiyle eklenmesi dahil olduğu gibi, referans gösterilmesi gereken kullanım türleri bununla sınırlı değildir.

Sosyal Medya üzerinden İrangezirehberi.com’un içeriğini paylaşan her kişi, kurum, kuruluş ve şirket, işbu sözleşme dahilindeki telif, mülkiyet ve fikir hakları ilkelerine uymak zorundadır. İrangezirehberi.com’un içeriklerini sosyal medya üzerinde paylaşan herkes, bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Doğrudan İrangezirehberi.com’un sosyal medya araçlarından paylaştığı içerikler, bireyler tarafından olduğu gibi, hiçbir değişiklik yapılmadan, ana kaynak üzerinden paylaşılırsa herhangi bir referans verme zorunluluğu aranmaz. Sosyal Medya’ya yönelik, referans vurgusu yapılması gereken maddeler, yalnızca İrangezirehberi.com içeriklerinin kopyalanıp, şahsi kullanıma alınacağı ve orijinal kaynağından ayrılacağı zaman geçerlidir.

10. Üye İhtilafları

Diğer İrangezirehberi.com üyeleri ve/veya kullanıcıları ile olan ilişkilerinizin sorumluluğu sadece ve tamamen size aittir. İrangezirehberi.com, siz ile diğer üyeler arasındaki ihtilafları izleme, denetleme ve bunlara müdahale etme hakkını kendinde saklı tutar ama bu konuda hiçbir yükümlülüğü yoktur.

11. Gizlilik

İnternet sitesinin kullanımı ve/veya hizmetin kullanımı aynı zamanda Gizlilik Politikası‘na tabiidir.

12. Feragatname

İrangezirehberi.com, internet sitesi üzerinde yayınlanan veya hizmet ile bağlantılı, ister internet sitesinin kullanıcıları tarafından ister üyeler veya hizmet ile alakalı veya kullanılan donanım ve programcılık tarafından mütevellit herhangi bir hatalı veya yanlış içerikten sorumlu değildir.

İrangezirehberi.com, hizmetin üyeleri veya internet sitesinin kullanıcılarının çevirim içi veya dışı hareket ve davranışlarından sorumlu değildir.

İrangezirehberi.com, kullanıcı ve üye mesaj, iletişim ve her türlü muhaberatlarında görülebilecek hata, noksanlık, kesinti, silinme, kusur, işlemin veya gönderimin gecikmesi, haberleşme hatlarının aksaması, hırsızlık veya imha veya izinsiz erişim ve değişiklik hususunda hiç bir sorumluluk üzerine almaz.

İrangezirehberi.com, hiçbir telefon ağı veya hattı, çevirim içi bilgisayar sistemleri, sunucu veya sağlayıcılar, bilgisayar ekipmanları, yazılım hatası, sorunu veya teknik aksaklıklardan dolayı sorumlu değildir, e-posta veya oynatıcıların arızası ile çıkan teknik sorunlar veya internet veya herhangi bir internet sitesinin veya bunlarla ilgili birleşmelerin yol açtığı trafik sıkışıklığı, kullanıcı ve/veya üyelerin veyahut bir başka kişinin bilgisayarına internet ve/veya hizmet ile alakalı içeriklerin kullanımı veya indirilmesi sonucu ile veya bunlarla alakalı olarak gelebilecek zarar ve ziyanlardan İrangezirehberi.com sorumlu tutulamaz. Her ne suretle olursa olsun, İrangezirehberi.com, kişilerin internet sitesini veya hizmeti kullanımı, internet sitesine veya üyelere yollanan herhangi bir içerik yüzünden veya internet sitesinin kullanıcıları arasında, ister çevirim içi ister çevirim dışı, yaşanan etkileşimler sonucunda meydana gelebilecek kayıp ve zararlar, şahsi yararlanma ve ölüm dâhil olmak üzere, sorumlu olmayacaktır.

İnternet sitesi ve hizmet “olduğu gibi” ilkesi ile sunulmaktadır ve İrangezirehberi.com belli bir amaca veya ihlal durumunun olmamasına uygunluk garantisini açık bir şekilde tekzip etmektedir. İrangezirehberi.com, internet sitesinin ve/veya hizmetin kullanımından doğacak herhangi bir sonucu veya kazanımı garanti edememekte ve buna söz vermemektedir.

Öngörülemeyen bazı zamanlarda, çeşitli aralıklarla veya bakım veya başka sebeplerden dolayı hizmet geçici bir süre için kullanım dışı olabilir. İrangezirehberi.com’dan veya hizmetten ya da bunlar aracılığı ile kullanıcı tarafından elde edilen sözlü veya yazılı hiç bir tavsiye veya bilgi herhangi türden bir garanti ve teminat oluşturmaz.

İrangezirehberi.com, sitede veya serviste mevcut olan her türlü içerik ya da bilginin arızasız, hatasız, kusursuz, virüssüz veya üyenin yazılımını, verilerini veya cihazını değiştirebilecek, silebilecek her türlü şeyden arınmış olduğu konusunda hiçbir garanti vermemektedir. Site yoluyla yapılan her türlü içerik veya diğer materyal görüntülemesi veya yükleme işleminin sorumluluğu tamamen üyeye aittir.

İrangezirehberi.com’un özellikle şu nedenlerden kaynaklanan hasarlar için hiçbir sorumluluğu yoktur: (a) Sitedeki veya herhangi bir içerikteki ya da herhangi bir üründeki, maldaki, yazılımdaki, bilgideki veya hizmet yoluyla sağlanan ya da indirilen hizmetlerdeki yanlışlar, hatalar veya kusurlar, (b) Her türlü virüs, yazılım arızaları ya da benzer mekanizmalar.

“Mücbir sebep” terimi, doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları da dâhil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve İrangezirehberi.com gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği kaçınılamayacak olaylar olarak yorumlanacaktır. Bu tanımlama ile mücbir sebep kavramına giren ve burada sayılmamakla birlikte hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda, İrangezirehberi.com, bu sözleşme ile belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, İrangezirehberi.com için, gecikme, eksik ifa etme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için İrangezirehberi.com’dan herhangi bir nam altında tazminat talep edilemeyecektir.

13. Yükümlülük Tahdidi

Bu tür hükümlerin yasaklı olduğu yetki alanlarının ve bölgelerinin dışında, İrangezirehberi.com hiçbir olay ve durumda, size veya üçüncü bir şahsa dolaylı, izleyen, ibret verici, arızi, özel veya cezai zararlar için, İrangezirehberi.com bu tür zararlar için önceden uyarılmış olsa dahi, mesul olmayacaktır. Bunlar içinde internet sitesi veya hizmetin kullanımı sonucunda doğan kar kaybı da bulunur.

14. Anlaşmazlıklar

İnternet sitesi ve/veya hizmet hakkında veya kapsamında herhangi bir anlaşmazlık varsa, internet sitesini kullanarak bu anlaşmazlığın, kanun hükümleri ile olan ihtilafına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabii olarak ele alınacağını kabul etmiş sayılırsınız. İlgili ve gerekli yargı süreçleri Türkiye Cumhuriyeti ve Ankara Mahkemeleri tarafından yürütülecektir.

15. Güvence ve Yasal İşlemler

İrangezirehberi.com’u, iştirakçilerini, iş ortaklarını, yöneticilerini, temsilcilerini ve diğer ortakları ile çalışanlarını her türlü kayıp, yükümlülük, talep veya istihkaktan zarar görmemesini sağlayacağınızı kabul ve temin etmiş sayılırsınız, bu zararların içine herhangi bir üçüncü şahıs tarafından sizin hizmeti kullanımınızın bu sözleşmeyi ihlal etmesi durumunda veya bu sözleşmenin uyuşmazlığından doğan ve/veya yukarıda belirtilen size ait güvence ve temsillerin ihlalinden ortaya çıkan olaylar sonucunda talep ettiği haklı avukatlık ücretleri de girmektedir.

İşbu Sözleşmeyi ihlal etmeniz durumunda hakkınızda başlatılacak yasal işlemler ve tarafınıza açılacak davalarda, bütün avukatlık masraflarının tarafınıza ait olacağını beyan etmiş sayılacaksınız.

16. Aracı Bulunmazlığı

İrangezirehberi.com ile hizmetin herhangi bir kullanıcısı arasında bir aracı, ortaklık, ortak teşebbüs, işçi-işveren veya imtiyaz veren imtiyaz kullanan acente ilişkisi yoktur.

17. Diğer

Bu Sözleşme, internet sitesinin kullanımı ile kabul edilen ve daha sonra hizmetin bir üyesi olarak ilaveten teyit edilen, siz ve İrangezirehberi.com arasındaki internet sitesi ve/veya hizmetin kullanımı ile alakalı olan anlaşmayı tamamıyla içermektedir. İrangezirehberi.com’un bu Kullanım Sözleşmesi belgesinde bulunan herhangi bir hakkı veya hükmü gerçekleştirmede veya icra ettirmede başarısız olması, mevzu-u bahis hak veya hükümlerin muafiyetini veya feragatini tayin etmez. Eğer bu Sözleşmenin hükümlerinden birisi geçersiz sayılacak olursa, sözleşmenin geri kalan kısmı tam ve kati olarak yürürlükte kalmaya devam edecektir. Bu Sözleşme belgesindeki bölüm başlıkları sadece kullanım ve okuma kolaylığı sağlamak için vardır ve hiçbir kanuni veya ahdi geçerliliği yoktur.

18. Sorular

Lütfen bu Sözleşme ile ilgili olan soru ve görüşlerinizi iletişim sayfasından bize bildirin.

19. Sözleşmenin Yürürlüğe Girmesi

Onaylama işlemini gerçekleştirdiğiniz ve/veya siteyi kullanmaya başladığınız andan itibaren, işbu Sözleşmenin bütün maddelerini istisnasız olarak okuyup, algılayıp, tamamen anladığınızı, bu koşullara istisnasız bir şekilde uyacağınız ve bu maddelerden herhangi birine uymamanız durumunda oluşabilecek durumların ve bu durumlarla ilgili Sözleşme içerisinde yapılan açıklamaların tamamını kabul ettiğinizi resmi olarak beyan etmiş sayılacaksınız.

Son Güncelleme: 1 Ağustos 2022