Kesinlikle Denemeniz Gereken 5 Ünlü İran Yemeği!

Herhangi bir ülkede en ilgi çekici şeylerden biri de yöresel yemeklerdir. Şüphesiz, İran’a seyahat ediyorsanız, kesinlikle İran yemeklerini denemelisiniz. Yerel restoranları bulmak bazen İran’da zor olsa da, restoranların çoğunun adresini İran seyahat planlamanız esnasında araştırmanız daha doğru olacaktır. Sonuç olarak, pek çok gezginin gittikleri ülkede yerel tatları denemesi kaçınılmaz.

İran’da yerel mutfağa yönelik yemeklerin servis edildiği lokantalar bulabilirken, şık restoranlar bu kadar kolay bulunamayabiliyor. Yani, İran’a gittiğinizde, birçok restoranın kebap servis etmesine rağmen, İran mutfağının bundan daha fazla olduğunu bilmelisiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


Bu yazıda, İranlılar arasında çok popüler olan 5 İran yemeğini anlatacağım. Bu liste farklı türlerde kebap ve güveç yemeklerini içermektedir. Bu yazının ana odak noktası, vejetaryen olmayan İran yemekleri üzerinedir.

İran Yemekleri

Genel Olarak İran Mutfağı Nasıldır?

Genel olarak bir İran yemeği olarak adlandıra bileceğiniz şey, çoğunlukla pirinç veya ekmekle servis edilen farklı türdeki et yemekleridir. Yemeklerin çoğu et, tavuk ve balık olmak üzere pirinçle servis edilen yemeklerin karışımıdır. İran halkı genellikle pirinç pilavlarını safran ile süslerler.

Salatalar, taze yeşil otlar, yoğurt ve farklı turşular da bir İran yemeğinin yanında servis edilen yiyeceklerdir.

İran’ın geleneksel mutfağında tatlıların ana yemekler kadar pek fazla büyük bir yeri yoktur. Ancak, bazı insanlar sıradan bir tatlı olarak Halvas adlı tatlının da büyük bir hayranıdır.

Bir içecek olarak her zaman normal yumuşak içeceklerin seçimine sahipsiniz. Ancak, önerim ayran/doogh gibi geleneksel İran içecekleri denemeniz yönündedir. Ayran, İran halkının sevdiği ekşi yoğurt içeceğidir.

Tüm bu yiyecekleri yerel lokantalarda ve ayrıca yöre halkının mutfağında da kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Ramazan Ayında İran’a Seyahat Etmek

İran Mutfağı & İran Yemekleri

Dizi – Abgoosht

Abgoosht olarak da bilinen Dizi yemeği aslında kuzu ve nohut birleşimi bir güveç yemeğidir. Dizi, uzun zamandır İran mutfağının değişmeyen parçası ve en besleyici geleneksel İran yemeklerinden biridir. Bu yemek kuzu incik, fasulye, nohut, domates ve patates, soğan ve çeşitli baharatların birleşimi sonucu ortaya çıkan harika bir lezzettir. Yerliler, tüm malzemeleri birkaç saat boyunca pişirirler. Sonuç olarak, tüm bu malzemelerin ortaya çıkardığı karışım damaklara ziyafet çektiren harika bir lezzete bürünüyor.

Diziyi geleneksel İran restoranlarında kolayca bulabilirsiniz. Dizi yemeğini ekmekle tüketebilirsiniz. Yemeği yemeden önce yapmanız gereken, yemek içindeki yiyecekleri suyundan ayırmak ve rendelenmiş ekmeği yemek suyunun içine katmak olacaktır. Tüm diğer malzemeleri püre haline getirmeli ve öyle tüketmelisiniz. Kafa karıştırıcı bir şey gibi görünüyor ancak endişelenmeyin! Usulü böyle fakat siz istediğiniz gibi de yiyebilirsiniz. 🙂

İran Kebapları

İran halkının günlük yemeklerinde kebap olmasa da, İran özel günleri ve tatillerinde büyük rolleri vardır. İran halkı biz Türkler gibi mangal yapmayı seven bir millet. Bu yüzden kebaplar böyle özel toplanma günleri yapılır ve afiyetle yenilir. Ayrıca, kebapları neredeyse herhangi bir İran restoranında da bulabileceğinizi bilmelisiniz.

Barg Kebap

Barg Kebap soğan, zeytinyağı, tuz ve karabiber ile marine edilmiş kemiksiz sığır eti veya kuzu eti ile servis edilen bir kebap türüdür.

Koobideh Kebap

Koobideh popüler bir İran et kebabının adıdır. Koobideh, ince kıyılmış soğan, tuz ve karabiber ile karıştırılmış dana veya kuzu eti ile servis edilen İran kebap türüdür.

Tavuk Kebabı

Tavuk Kebabı safran, soğan ve bazı baharatlar ile marine edilmiş tavuk kebabıdır.

Pirinç ile Servis Edilen Ghormeh Sabzi

Ghormeh Sabzi, yerli halk ve gezginler arasında en çok tercih edilen İran yemeklerinden biridir. Yeşil otlar, barbunya fasulyesi ve et karışımı bir yemektir. Ghormeh Sabzi yemeği her zaman pirinç pilavı ile servis edilmektedir. Bu yemek, herhangi bir İran mutfağında bulabileceğiniz şeydir.

Pilav ile Servis Edilen Heimeh

Heimeh bezelye, pirinç, patates ve kızarmış patlıcan ile gelen bir güveç yemeğidir. Bu yemeğin ana baharatları tarçın ve safrandır. İran’da diğer ünlü geleneksel yiyecekler arasında önemli bir yere sahip olan Heimeh mutlaka denemeniz gereken İran yemeklerinden biridir.

Tavuk ve Pilav

İran Pilav ve Tavuk Yemeği

Pilav ile tavuk arasındaki tarifsiz lezzetli kendi mutfağımızdan da biliyoruz. Fakat İran’daki tavuk ve pilav ikilisinin tadı bir değişik ve mutlaka denenmeye değer bir lezzettir. Biraz ekşi bir tadı olacaktır ancak bunu ekledikleri şeker ve safran ile ortadan kaldırıp tatlandırıyor ve ortaya harika bir tat çıkıyorlar. Bu yemek, İran’ın günlük mutfağındaki ve ayrıca özel törenlerde servis edilen en popüler yiyeceklerinden biridir.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bu 5 yemek, herhangi bir restoranda bulabileceğiniz en ünlü İran yemeklerindendir. Ancak, İran mutfağı yalnızca bu yemeklerle sınırlı değildir ve tatmak için daha fazlasına sahiptir!

Eğer İran’a seyahat edecekseniz sadece kebaplara bağlı kalmayın ve bu yeni tatları da mutlaka deneyin. Çünkü İran mutfağı birbirinden lezzetli pek çok yemek türüne ev sahipliği yapıyor. Baharatlı yemekleri, kebapları ve içecekleri ile İran mutfağı mutlaka deneyimlenmesi gereken yemeklere sahip. İster gurme gezgin olun, ister farklı tatlara kapalı biri olun, İran yemekleri eminim herkesin beğenebileceği türden lezzetlere sahiptir.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

17 Yorum

 1. Arif Hakyemez
 2. Kübra Damdam
 3. Saede Fattahi
 4. Parnaz
 5. Ferhat Musevi
 6. Tina Ghotbi
 7. Ghazal Donyaei
   • Gülşah
 8. Numan Koçak

Cevapla