Kerimhan Kalesi, Şiraz

Kerimhan Kalesi, Kerim Han Zend tarafından 1766 tarihinde yaptırılmıştır. 4000 metrekare bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezinde bulunan bu kale, tamamı tuğladan yapılmış ilginç bir mimariye sahiptir. Savunma amacıyla yapılmış olması gereken bu kale, yuvarlak hatlarıyla sanki sadece estetik kaygılar taşıyor gibidir. Kale duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metredir ve oldukça iyi korunmuş durumdadır. Duvar kalınlığı alt kesimlerde 3 metre ve üst bölümlerde 8 metreye kadar ulaşıyor. Bu kale, Kerim Han tarafından, saray bahçesinin bir parçası olarak, İsfahan’daki büyük eserlerle rekabet için yaptırılmıştır.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Kalenin girişindeki yazıtta Farsça olarak: “Şiraz’a yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılmıştır. Kalenin dört tarafındaki kulelerden birisi eğri durmaktadır. Uzmanlar bu eğriliği düzeltmek için uğraşmış ama başarılı olamayınca kendi haline bırakmışlardır.

Her kulenin içinde iki oda yapılmış birisi bekçi odası, diğeri silah araçlarını saklama amacıyla. Pehlevi döneminde burası hapishane olarak da kullanılmıştır.

Burada geniş bir bahçe, kralın özel dua mekanı ve özel hamamı, konukları ağırlama salonu ve fotoğraf sergisi vardır. Binanın ahşap işlemeleri, vitrayları ve duvarlardaki minyatürler hepsi Kaçar dönemine aittir.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Gezilecek Yerler

Cevapla