Safevi Döneminin En İhtişamlı Çarşısı: Kayseri Çarşısı, İsfahan

Bir adı Kayseri çarşısı, bir başka adı ise Sultani çarşısı, Safevi döneminin en büyük ve en ihtişamlı çarşısı sayılıyordu. 1620 yılında meydanın kuzey bölümünde inşa edilen bu çarşı alanı ana ticari faaliyetlerin merkezi olarak halı ve kilim üzerine büyük bir satış yeridir.

Kayseri Çarşısı

Bu kapı ana giriş kapısı olarak Safevi ve Selçuklu tarihinin en önemli iki dönemini birbirine bağlıyor. Bu kapıdan Atik Cami ve meydanına ulaşılıyor. Çarşı iki kattan oluşuyor. Üst katlar atölye ya da ofis işleri yeri olarak ve alt kat çeşitli esnafların satış yeri olarak kullanılıyor. Çarşının içinde bir çok camiler, medreseler ve timçeler yer alıyor. Yapının en görkemli bölümü çarşının giriş kapısıdır. Üstteki mozaikler yay sembolü olan üst yarısı insan, alt yarısı kaplan, ejderha kuyruğuyla İsfahan’ın tarihini temsil ediyor. Kapının süslenmiş alt kısım boyamaları Şah Abbas ile Özbeklerin savaşını ve Avrupalı büyükelçilerin ağırlanmasını gösteriyor. Yapılmasından 4 yüzyıl  geçtikten  sonra bu çarşı şehrin büyük bir ticari merkezi olarak günün her saatinde  hareketli ve kalabalıktır. Girişin üst bölümüne Neggar Hane deniliyor. Gün doğumu ve batımı müzik sesiyle halka duyuruluyordu.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!