0 comments

Safevi Döneminin En İhtişamlı Çarşısı: Kayseri Çarşısı, İsfahan

Bir adı Kayseri çarşısı, bir başka adı ise Sultani çarşısı, Safevi döneminin en büyük ve en ihtişamlı çarşısı sayılıyordu. 1620 yılında meydanın kuzey bölümünde inşa edilen bu çarşı alanı ana ticari faaliyetlerin merkezi olarak halı ve kilim üzerine büyük bir satış yeridir.

Kayseri Çarşısı

Bu kapı ana giriş kapısı olarak Safevi ve Selçuklu tarihinin en önemli iki dönemini birbirine bağlıyor. Bu kapıdan Atik Cami ve meydanına ulaşılıyor. Çarşı iki kattan oluşuyor. Üst katlar atölye ya da ofis işleri yeri olarak ve alt kat çeşitli esnafların satış yeri olarak kullanılıyor. Çarşının içinde bir çok camiler, medreseler ve timçeler yer alıyor. Yapının en görkemli bölümü çarşının giriş kapısıdır. Üstteki mozaikler yay sembolü olan üst yarısı insan, alt yarısı kaplan, ejderha kuyruğuyla İsfahan’ın tarihini temsil ediyor. Kapının süslenmiş alt kısım boyamaları Şah Abbas ile Özbeklerin savaşını ve Avrupalı büyükelçilerin ağırlanmasını gösteriyor. Yapılmasından 4 yüzyıl  geçtikten  sonra bu çarşı şehrin büyük bir ticari merkezi olarak günün her saatinde  hareketli ve kalabalıktır. Girişin üst bölümüne Neggar Hane deniliyor. Gün doğumu ve batımı müzik sesiyle halka duyuruluyordu.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla