Kaşan’da Gezilecek En İyi 3 Yer

İran’a yolculuk yapan pek çok gezgin, güzel manzaraları ve bu şehre atfedilen çeşitli geleneksel sanatlar nedeniyle Kaşan’ı ziyaret etmek istiyor. Tahran’dan İsfahan’a giderken ilginç yerler görmek, tarihi yapılar ve hamamları ziyaret etmek için Kaşhan, İran’da görülmesi gereken şehirler arasında geliyor. Bazı el sanatları, antik mekanlar ve anıtlar söz konusu olduğunda Kaşhan, turistik yapılar açısından önemli yerlere ev sahipliği yapıyor.

Şehir, iklim olarak yazları sıcak, kışları ise kuru ve çok soğuk geçiyor. İpek, halı, gül suyu ve çömlek üretimi ile ünlü olan Kaşhan’da geleneksel ürünlerin yanı sıra, otomotiv endüstrisi ve motosiklet üretimi üzerine önemli bir şehir ön plana çıkıyor. Çevresindeki tarihi höyükler ve yerler, antik çağlardan beri İran’ın yerleşiminin tarihsel süreçlerini göstermekte.

Kaşhan’da görülecek pek çok yer var ancak gezilecek en popüler tarihi mekanlara bakacak olursak;

Kaşhan Gezilecek Yerler

Kashan Fin Bahçesi

Fin Bahçesi, Kaşhan
Fotoğraf: Darren Stevens

Burası yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu. Fin Bahçesi Kaşan’nın merkezine 9 km güneybatısında kalan Fin Köyü’nde yer alıyor. Buraya ister yürüyerek isterseniz de Kamal al-Molk Meydanı’ndan taksi-dolmuş yaparak gelebilirsiniz. Yürüme opsiyonunu dönüşte kullanmanızı öneririz çünkü Fin Bahçesi Kaşan’a göre biraz yokuş yukarı kalıyor.

Borucerdiha Evi

Borujerdi Evi, Kaşhan

Mir Ahmet mahallesinde bulunan Borucerdiha Evi, Kaşhan şehrinin en önemli tarihi evlerinden birisi sayılıyor. Bu yapı hicri takvimine göre 13. yüzyılda Kaçar Hanedanı döneminde inşa edildi. Bu ev simetrik rüzgar bacaları ile İran mimarisinin en güzel örneğidir.

Evin bütün alçı işleri ve duvar işlemeleri İran’ın büyük ve ünlü ressamı olan Kemal ol Molk’ün amcası Seni ol Molk tarafından yapılmış.

Evin sahibi Seyyed Mehdi Natenzi, Kaşan’ın tüccarlarından birisidir.

Evin mimarisi mimar Ali Kaşani tarafından yapıldı. Mimar Borucerd şehrine sık sık gitmesi için bu eve Borucerdiha ismini vermiş.

Seyyed Mehdi Natenzi şehrin en zengin taciri Tababtab’yinin  kızına aşık oluyor ve kızın babası onunla evlenmesi için bir şart koşuyor.

Kendi evime benzer kızıma bir ev yaptıracaksın diyor ve şu anda Kaşan’da Tabatabayi Evi adında bulunan tarihi ev Seyyed Mehdi Natenzi’nin kayın pederinin evi sayılıyor.

Bu evin inşaatı tam 7 sene sürüyor.

Mir Ahmet Hamamı

Mir Ahmed Hamamı, Kaşhan

Sultan Mir Ahmet Hamamı Kaşan kentinin en önemli ve en eski tarihi eserlerinden biri sayılmaktadır. 1102 m2 yüz ölçümüyle mimari açıdan İran’ın en güzel tarihi hamamlarından birisidir. Bu hamamın geçmişi Selçuklular dönemine aittir ama Kaçar Hanedanı döneminde restorasyon yapılmıştır.

Bu yapının en önemli özelliklerinden birisi duvarlarında 17 kat restorasyon amaçlı alçı bulunmasıdır. Ve bu da yapının ne kadar eski olduğunu gösteriyor. Bu hamam iki bölümden oluşuyor. Küçük hamam ve büyük hamam. Her taraf yüksek kalite mermerlerden yapılmıştır.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!