İran’ın Öteki Yüzü: Sistan ve Belucistan

“İran’a seyahat mi? Aklını mı kaçırdın? Bu çok tehlikeli! Orada teröristler yaşıyor!”

Muhtemelen yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyadaki insanların İran’a seyahat öncesi söyledikleri şey tam olarak budur. 2015 yılında İran’a yapacağım ilk seyahat öncesi ben de çevremden bu tür söylemlere maruz kalmıştım.

Üzücü gerçek şu ki, İranlıların Sistan ve Belucistan eyaletine seyahat etmeden önce düşündükleri şey tam da budur: kaçakçılar, suçlular, silah ve bombalarla dolu tehlikeli bir yer.

Sistan ve Belucistan eyaleti, batıda Hürmüzgan eyaletini ve doğuda Pakistan’a sınır geniş bir bölgedir. Pek iyi olmayan bir ünü de, turistler tarafından ziyaret edilmeyen, tehlikeli ve yoksulluğun yaygın olduğu bir bölge oluşu. Bu nedenle, ekonomik durum birçok insan için çok fazla seçenek bırakmıyor, bununla birlikte kaçakçılık ve terör olaylarının burada yaygın oluşu turistleri buradan uzak tutuyor. Yani, bizdeki Şırnak, Hakkari şehirlerinin olduğu bölge olarak da benzetebiliriz buraları.

Belucistan’da aşırı yoksulluk olduğu için insanlar ister istemez kaçakçılığa yöneliyorlar. İran için kamuoyuna ve medyaya güvenme eğiliminde olmayın. Bu gizemli ülkeyi keşfetmek için çevrenizdeki çatlak seslere kulağınızı kapamanız gerekiyor.

Sistan ve Belucistan eyaleti hakkında detaylı bilgileri sonraki yazılarda vereceğim…


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!