İran’ın Öteki Yüzü: Sistan ve Belucistan

“İran’a seyahat mi? Aklını mı kaçırdın? Bu çok tehlikeli! Orada teröristler yaşıyor!”

Muhtemelen yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyadaki insanların İran’a seyahat öncesi söyledikleri şey tam olarak budur. 2015 yılında İran’a yapacağım ilk seyahat öncesi ben de çevremden bu tür söylemlere maruz kalmıştım.

Üzücü gerçek şu ki, İranlıların Sistan ve Belucistan eyaletine seyahat etmeden önce düşündükleri şey tam da budur: kaçakçılar, suçlular, silah ve bombalarla dolu tehlikeli bir yer.

Sistan ve Belucistan eyaleti, batıda Hürmüzgan eyaletini ve doğuda Pakistan’a sınır geniş bir bölgedir. Pek iyi olmayan bir ünü de, turistler tarafından ziyaret edilmeyen, tehlikeli ve yoksulluğun yaygın olduğu bir bölge oluşu. Bu nedenle, ekonomik durum birçok insan için çok fazla seçenek bırakmıyor, bununla birlikte kaçakçılık ve terör olaylarının burada yaygın oluşu turistleri buradan uzak tutuyor. Yani, bizdeki Şırnak, Hakkari şehirlerinin olduğu bölge olarak da benzetebiliriz buraları.

Daha Fazla Okuyun: İran’ı Gezmek Güvenli Mi? İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Belucistan’da aşırı yoksulluk olduğu için insanlar ister istemez kaçakçılığa yöneliyorlar. İran için kamuoyuna ve medyaya güvenme eğiliminde olmayın. Bu gizemli ülkeyi keşfetmek için çevrenizdeki çatlak seslere kulağınızı kapamanız gerekiyor.

Sistan ve Belucistan eyaleti hakkında detaylı bilgileri sonraki yazılarda vereceğim…


Sosyal medyada takip edin:

https://www.facebook.com/irangezirehberi/

https://www.instagram.com/hadigezcom

https://www.youtube.com/hadigezcom

Cevaplayın