0 comments

İran’ın Öteki Yüzü: Sistan ve Belucistan

“İran’a seyahat mi? Aklını mı kaçırdın? Bu çok tehlikeli! Orada teröristler yaşıyor!”

Muhtemelen yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyadaki insanların İran’a seyahat öncesi söyledikleri şey tam olarak budur. 2015 yılında İran’a yapacağım ilk seyahat öncesi ben de çevremden bu tür söylemlere maruz kalmıştım.

Üzücü gerçek şu ki, İranlıların Sistan ve Belucistan eyaletine seyahat etmeden önce düşündükleri şey tam da budur: kaçakçılar, suçlular, silah ve bombalarla dolu tehlikeli bir yer.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Sistan ve Belucistan eyaleti, batıda Hürmüzgan eyaletini ve doğuda Pakistan’a sınır geniş bir bölgedir. Pek iyi olmayan bir ünü de, turistler tarafından ziyaret edilmeyen, tehlikeli ve yoksulluğun yaygın olduğu bir bölge oluşu. Bu nedenle, ekonomik durum birçok insan için çok fazla seçenek bırakmıyor, bununla birlikte kaçakçılık ve terör olaylarının burada yaygın oluşu turistleri buradan uzak tutuyor. Yani, bizdeki Şırnak, Hakkari şehirlerinin olduğu bölge olarak da benzetebiliriz buraları.

Belucistan’da aşırı yoksulluk olduğu için insanlar ister istemez kaçakçılığa yöneliyorlar. İran için kamuoyuna ve medyaya güvenme eğiliminde olmayın. Bu gizemli ülkeyi keşfetmek için çevrenizdeki çatlak seslere kulağınızı kapamanız gerekiyor.

Sistan ve Belucistan eyaleti hakkında detaylı bilgileri sonraki yazılarda vereceğim…


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla