0 comments

Reşt, İran’ın Kuzeyi: Neden Ziyaret Etmelisiniz!

Yemyeşil vadiler, ağaçlarla kaplı yollar, fonda Mohsen Namjoo ve karşınızda Reşt şehri! Yaz ayları İran’ı gezmek biraz zorlu olabiliyor. Aşırı sıcakları insanı bunaltıyor. Fakat İran’ın kuzey bölgeleri böyle mi? Tabii ki de hayır! İran’a gitmek isteyen arkadaşlarıma ve bana ulaşan okurlarıma her zaman tavsiye ettiğim bir şehir vardır ki; o da Reşt şehri! Tahran‘dan arabayla 5 saat uzaklıktaki Reşt şehrini merak ediyor olabilirsiniz. Aklınıza “neden Reşt” diye bir soru da gelebilir. Bu yazıda, size neden Reşt şehrine gitmelisiniz hakkında bilgiler vermek istiyorum.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Reşt Şehri

Reşt’e Ulaşmak Çok Kolay!

Havayolu

Tahran’dan Reşt’e günde birkaç uçuş seferi düzenleniyor. Uçuş sadece 45 dakika sürüyor. Uçuşların çoğu sabah erken saatlerde ve öğleden sonra oluyor. Tahran-Reşt arası yolculukta Elbruz dağlarını havadan görmek oldukça keyif verici olacaktır.

Otobüs

İran’ın her şehrine olduğu gibi Reşt’e de otobüsle gidebilirsiniz. Tebriz‘den ulaşım daha yakın. Ancak, Tahran’dan da Reşt’e giden bir otobüs bulabilirsiniz.

İran Otobüs Seyahati

Paylaşımlı Taksi

Paylaşımlı taksiler İran’da gezmek için her zaman iyi bir ulaşım alternatifi olmuştur. Elbruz dağları boyunca muhteşem bir rota üzerinde Reşt’e taksi ile ulaşabilirsiniz. Peki, Reşt’e giden taksileri nereden bulacaksınız? Tahran’daki Azadi Meydanı’na gitmeli ve Reşt’e giden taksileri sormalısınız. Zaten taksi şoförleri hemen yanınıza yaklaşacaklardır. Eğer yalnız seyahat edecekseniz, taksi içerisinde bir süre oturmalı ve Reşt yönüne giden başka yolcularında binmesini beklemelisiniz. Böylece yol ücretinizi paylaşımlı olarak ödeyebilir ve ucuza seyahat edebilirsiniz.

Reşt: Asya Uygarlığının Ortasında Avrupa İzlenimi Veriyor!

Gilan Eyaleti’nin başkenti Reşt şehri, İran’ın en çok Avrupa şehirleri havasını yansıtan yerlerinden biri. Burası zamanında maden kasabasıymış. Zengin konaklar, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve mükemmel derecede korunmuş tarihi yapılar. 17. yüzyıldan kalma şirin bir Avrupa kasabasını andırıyor. Ve Avrupa’da olduğu gibi, Reşt sokakları da dar ve dolambaçlıdır. Şehrin bazı binaları bile sanki Rus mimarisini andırıyor. Öyle ki farklı bir şehir burası. Sanki İran’da değilmiş hissine kapılıyor insan.

Reşt Sokakları

Şehrin Eski Kent bölgesi Saghari Sazan’dır. Eğer buraya gelirseniz, Eski Kent bölgesinde yürüyüş yapmak harika bir deneyim olacaktır. Mahallenin her bir sokağını adımlarken eski günlerden pek çok harika güzelliklere rastlayabilirsiniz.

İlk günkü orijinalliğini bu güne kadar sürdüren bir diğer bölge de Lab Ab caddesidir. Antika ürünler satan esnaflar, burada birbirleriyle konuşan yaşlı insanlar ve mistik bir atmosfer. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burada çok çok iyi kareler yakalayabilirsiniz.

Muhtemelen Bulabileceğiniz En İyi İran Mutfağı!

UNESCO, Yaratıcı Şehirler Ağı’na 33 ülkeden 47 şehir eklemişti. Reşt şehri de bunlardan biri olmuştu. Sebze yemekleri yönünden meşhur olan Gilan mutfağı birbirinden lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Bu yemekler arasında Mirza Qasemi, Torsh-e Tareh, Anar-Bij, Sir-Qelyeh, Baqali-Qatog ve Kal Kabab yer alıyor.

İran’da kebabın yeri çok ayrıdır. Gilan Eyaleti’nin başkenti Reşt şehrinde de her köşebaşında bir kebap kokusu almanız kaçınılmazdır. Kebaplar genellikle domates, bir tabak pirinç pilavı, ekmek ve soğan ile servis ediliyor.

İran Kabab Yemeği

Şimdi tatlı zamanı!

İran’ın Kuzey Bölgesi’ne özgü lezzetli kurabiyeler bulunuyor. Reşt şehri bu kurabiye ve çeşitli tatlıları satan fırınlarla dolu. Tarçın, veciz ve şeker karışımı bir kurabiye olan Koloocheh en popüler olanı. Fırından yeni çıkmış sıcak bir Koloocheh’e rastlarsanız mutlaka alın! Ağızda eriyor ve damakta muhteşem bir tat bırakıyor. Denemeye değer!

İran Gece Hayatı Reşt Şehrinde Bir Başka!

Gilan Eyaleti’nin başkenti Reşt şehri konumu itibariyle diğer İran şehirlerinden ayrılıyor. Reşt’in en tanınmış simge yeri, geniş ve merkezi Shohoda Meydanı günün her saat işlek! Gece boyunca ışıklandırılan meydanda Reşt halkı sosyalleşiyor ve eğleniyor.

Reşt Gece Hayatı

Doğa ve Denize Çok Yakın!

İran’da dağ yolları güzeldir ama dürüst olmak gerekirse, ana yollara geri döndüğünüzde trafik korkunç bir hale dönüşüyor. İran’ın kuzeyi Hazar Denizi kıyısı yemyeşil doğa manzaraları ve dağ yollarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Perşembe ve Cuma günleri, tüm Reşt şehri hafta sonlarını Hazar Denizi kıyısına kaçarak değerlendiriyorlar.

Reşt şehri de birbirinden güzel dağ yollarına ev sahipliği yapıyor ve aynı zamanda Hazar Denizi’ne de yakın! Reşt’i arkada bırakıp dağlara, yaylalara gitmek isterseniz keyifli bir gezi deneyimi yaşarsınız. Kendinizi Karadeniz’deymiş gibi hissetmeniz kuvvetle muhtemeldir. Eğer sırt çantalı bir gezginseniz bu bölgede kamp atacak pek çok yer var. Çadırını kurup konaklayabilirsiniz.

Masule Köyü, İran

Ve tabii ki meşhur turistik Masuleh Köyü’de Reşt şehrine sadece 70 km uzaklıkta bulunuyor. Masuleh Köyü, dam üstüne dam şeklinde mimariye sahip evleri ile bilinen eski bir dağ köyü.

İran’ın kuzey bölgeleri birbirinden güzel doğal manzaralara, yaylalara, dağ yollarına ve Hazar’ın maviliklerine ev sahipliği yapıyor. İran’a gelindiğinde Tebriz, Tahran, İsfahan ve Şiraz gibi alışılmış rotaların dışında bence kuzey şehirleri de gezilip görülmeli. Güneyde çorak arazileri, çölleri görürken, kuzeyde ise yemyeşil dağları, yaylaları görebilir yaz aylarının kavurucu sıcaklarında serin havada rahat bir nefes alabilirsiniz.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla