0 comments

İran’ın Huzistan Eyaleti: Ahvaz’a Seyahat Edin!

Eğer İran’a gelmeyi planlıyorsanız, muhtemelen ziyaret edeceğiniz şehirler: Tebriz, Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz, Yezd olacaktır. Bu, İran’a gelenlerin izlediği klasik bir rotadır. Ancak, İran’ın Huzistan Eyaleti’nde bir şehir var ki görülmeyi bence sonuna kadar hak ediyor. Neresi mi? Ahvaz!

Birçok kişi UNESCO Dünya Mirası olan Tchogha Zanbil ve Shushtar Tarihi Hidrolik Sistemi’ni görmek için Huzistan’a yöneliyorlar…

Tchogha Zanbil: Üç büyük duvarla çevrili Elam Krallığı’nın kutsal kent kalıntılarının olduğu yer. M.Ö. 1250 yılında inşa edildi. Kentte kalan binlerce kullanılmayan tuğla ile inşa edildi. Büyük Asur Kralı Asurbanipal tarafından işgal edildikten sonra öylece kalakaldı.

Shushtar Tarihi Hidrolik Sistemi: Yaratıcılığın dehası olarak bilinen Tarihi Hidrolik Sistemi, M.Ö. 5. yüzyıl Darius dönemine kadar uzanıyor. Karkun nehrinde, Gangar kanalı olan iki ana kanalın oluşmasıyla inşa edilmiş. Su değirmenlerine su sağlayan bir dizi tünel vasıtasıyla Shushtar şehrine su temin ediliyor.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Eğer tarihe ilgili biriyseniz bu iki yer için mutlaka Huzistan Eyaleti’ne gelmelisiniz. Ancak, İran’a seyahat etmenin insanların günlük yaşamı hakkında daha iyi öğrenime sahip olmak için, bu eyalette yapılacak ve görülecek çok şey var.

Ahvaz, Huzistan Eyaleti’nin başkenti. İran ile Irak arasındaki 8 yıllık savaş sırasında büyük zararlarla karşı karşıya geldi. Savaşın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen Ahvaz’da yıkık yerlerin bir kısmı hala daha ayakta.

Bu yazımda, sizlere Ahvaz’da neler yapabileceğinizi ve nerelere gideceğiniz hakkında bilgiler vereceğim. Eminim Ahvaz’ı farklı bir şekilde görmenize ve hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ahvaz’ın Eski Pazar Yeri (İmam Bazar, Kaveh Bazar, Abdolhamid Bazar)

İran’da seyahat ederken genel bir ipucu olarak, her şehrin ana çarşı/pazar yerlerini ziyaret etmek, o şehrin ruhunu anlamanın en iyi yoludur.

Çarşıda dolaşırken, yöresel gıdalar için kullanılan ana malzemelerin neler olduğunu ve bu yörenin ne tür el sanatları olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, şehrin dini ve geleneksel yansımasını hissedebilir ve insanların mali durumlarını göreceli olarak anlayabilirsiniz. Dahası, çarşılar genellikle şehirlerin eski kent bölgelerinde bulunur, böylece keşfedilecek çok şeyiniz olacaktır.

Eğer fikrimi soruyorsanız, Ahvaz’daki İmam Humeyni Çarşısı ya da diğer çarşılarda gezmekten çekinmeyin. Görmeniz ve keşfetmeniz için bol miktarda malzeme var buralarda.

Karun Nehri’nde Bufaloları Görün

Evet bufalo! Burası Afrika değil, İran! Ahvaz’da bir sürü bufalo var. Özellikle yaz mevsiminde hava çok sıcak olduğunda, bufalolar zamanlarının çoğunu Karun Nehri’nde serinleyerek geçiriyorlar. Susuz kalmamaya çalışıyorlar.

Ahvaz’da bufalolar mutlaka görülmeli. Eşsiz fotoğraflar çekmeyi planlıyorsanız, gün batımını kaçırmayın derim! Sanırım gün batımı esnasında bufaloları çekmek, asla unutamayacağınız bir an olacaktır.


İran’a bir gezi mi planlıyorsun? İran seyahatini planlarken sana yardım etmeme izin ver! Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsin!


Ahvaz’da Kafelere Gidin ve Vakit Geçirin

Kafeler, bir şehrin genel atmosferini göstermede büyük rol oynar. İran’da, kafeler çoğunlukla genç nesillerce popüler.

Ahvaz’ın güzel kafeleri ve güzel sakin mahalleleri var. Ahvaz’da hava sıcaklığı genellikle gündüz çok yüksek olduğundan, bir kafeye gidip bazı yerli gençlerle takılmak sıcak havalardan uzaklaşmak için iyi bir çözümdür. Sokaklarda yürümenin ve insanların günlük hayatını görmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sahil Yolunda Yürüyüş Yapın

Karun Nehri, Ahvaz’ın ortasında bulunan uzun bir nehirdir. Geceleri aydınlanan birkaç güzel köprü ile nehir manzarası büyüleyici bir hale bürünüyor. Geceleri sahil boyunca yürüyüşe çıkın ve şehrin serin atmosferini hissedin!

Ahvaz’ın Çevresinde Kırsal Yerleri Keşfedin

İnsanlar yoksulluktan çok modernliği görmeyi tercih ediyorlar. Yine de bu kişisel bir karar. Saygı duyarım… Fikrimi soracak olursanız, modernizm ve yoksulluk madalyonun iki zıt yüzü olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, bir kent hakkında gerçek bir anlayışa sahip olmak istiyorsanız, her iki tarafı da görmeli ve aralarında bir denge kurmalısınız.

Ahvaz’da yoksulluk var. Bu, Irak-İran savaşından sonra belirgin bir hal almış. Böyle yerleri benim için özel kılan şey, insanların cömertliği ve misafirperverliğidir. Ülkemizdeki Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinde de cömertlik ve misafirperverliği görebilmek mümkün. Bu tür insanlar zayıf görünseler de, kalpleriyle gerçekten çok zenginler.

Ahvaz’a giderken yol kenarlarında çok sayıda deve de görebilirsiniz! Son olarak İran’daki diğer birçok şehir gibi Ahvaz halkı da misafirperverlikleri ile ünlüdür. Yani Ahvaz’da herhangi bir yerel tarafından davet edilirseniz, bu durum karşısında şaşırmayın ve şansınızı da kaçırmayın!

Bu liste, Ahvaz’ı ziyaret ettiğinizde kentte neler yapabileceğinize dair önerilerimi içeriyor. Daha fazla zamanınız varsa ve bazı muhteşem tarihi uygarlıkları görmekten hoşlanıyorsanız, Ahvaz’dan sonra Shushtar Hidrolik Sistemi ve Chogha Zanbil Zigguat’ı ziyaret etmeyi unutmayın!

Bu yazımda, Ahvaz hakkında bazı fikirler vermeye çalıştım. Ahvaz hakkında hala cevaplanmamış sorularınız varsa, lütfen aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazın! Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla