İran’ı Gezmenin Maliyeti Nedir? Ucuz İran Gezisi (Tavsiyeler)

Alışkanlıklarınıza ve seyahat tarzınıza bağlı olarak, İran’da seyahat masraflarınız çok yüksek veya çok düşük olabilir. Eğer otostopla gezer ve Couchsurfing kullanırsanız, yolculuk size çok ucuza mal olabilir. Ancak, lüks bir şekilde gezer, beş yıldızlı otellerde kalır ve iç hat uçuşlarını kullanırsanız bu gezi sizin adınıza büyük bir fatura ile sonuçlanabilir.

İran’da Gezmek Ne Kadar Tutar?

İran’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız, her zaman aklınızda tutmanız gereken çok önemli bir husus var. İran, uluslararası bankacılık sisteminin ne yazık ki bir parçası değil. Yani demem o ki; VISA, Mastercard ve Electron kredi kartlarınızı İran’da kullanamayacaksınız: İran’da bulunan ATM’ler uluslararası kredi kartlarını tanımıyor. Alışverişlerde kredi kartınızı kullanamıyorsunuz. Yemek yerken nakit ödeyecek, alışveriş yaparken kasaya nakit para vereceksiniz. O halde, İran’da bulunduğunuz süre boyunca her gün düzenli olarak harcama yapacağınız kadar yanınızda nakit taşımalısınız. Endişelenmeyin! Üzerinizde nakit para taşırken herhangi bir tedirginliğe kapılmayın. İran çok güvenli bir ülke!


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran'ı Gezmenin Maliyeti Nedir?
İran’ın Kaşan şehrinde kaldığım ev sahibinin yapmış olduğu para koleksiyonu.

Tabii yine de, İran gezinizin ne kadar tutacağına dair bir tahminde bulunmamız gerekecek. Hem böylece yola çıkarken ihtiyacınız kadar para getirir ve fazlasını boş yere yanınızda taşımazsınız. O halde aşağıdaki harcama kalemlerine gelin bir göz atalım. İran’da konaklamanın, yeme içmenin ve ulaşımın maliyeti nedir? Tasarruf yöntemleri, bilmeniz gereken küçük ama etkili ipuçları ve daha fazlası için aşağıda verdiğim bilgileri okuyun. İran’da yapacağınız bir gezi için faydası olacak bilgiler…

İran’da Konaklamanın Maliyeti – İran Otelleri ve Hosteller

İran’da kalmak için tipik bir pansiyon arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama endişelenmeyin! İran’a özgü kendi pansiyonları mevcut! Ekoturizm Evleri (Eghamatgah-e-Boomgardi) olarak adlandırılan ve İran’ın tüm şehirlerinde son zamanlarda patlayan özel bir konaklama yeri. Süslü ismine rağmen, Ekoturizm Evleri genellikle eski ve geleneksel olarak yenilenmiş ve konaklama yeri olarak yeniden tasarlanan evlerdir. İnanın bana benzersiz bir konaklama deneyimi vaat ediyor. Fiyatlar genellikle kahvaltı dahil olmak üzere gecelik 10 ila 30 USD arasında değişiyor. Kafanız karışmasın. İran’da sırt çantalı gezginlerin kaldığı dorm (paylaşımlı) tipi hostellerde mevcut. Zaten İran’ın turistik şehirlerinde hosteller mevcut. Ancak benim bahsettiğim yerler ise Ekoturizm Evleri. Düşünün ki eviniz var ve bunu yeniden tasarlayıp gezen insanların hizmetine sunuyorsunuz.

İran'ın Gilan Eyaleti Reşt Şehrinde Kaldığım Ev
İran’ın Gilan Eyaleti Reşt Şehrinde Kaldığım Ev

İran otelleri ise oldukça pahalı: gecelik 100 dolardan daha az bir dört yıldızlı otel bulamıyorsunuz. Dahası, bu fiyat karşılığında sundukları hizmet, beklediğiniz kadar kaliteli değil ve uluslararası otellerin sundukları hizmetlerden çok çok uzak. Yani siz İran’da gezerken gece konaklamanızı bir Ekoturiz Evi’nde yapmanızı öneririm. Peki, Fatih nedir bu Ekoturizm Evleri diye soracak olursanız: Şiraz’da bulunan Parhami Evi’ni bir incelemenizi tavsiye ederim. Nasıl yerlerdir, ne hizmet sunuyorlar en azından bir bilgi edinmiş olursunuz.

Esteghbal Otel, Tebriz
Tebriz şehir merkezinde yer alan Esteghbal Otel. 3 yıldızlı bir otel.

Sıkı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız ya da eşsiz bir seyahat deneyimi arıyorsanız hatta ve hatta yerel deneyimleri yaşamak istiyorsanız, Couchsurfing’i denemek isteyebilirsiniz. İran’da bir ev sahibi bulmak çok kolay. Herhangi bir tipik İran ailesinin evinde kaldığınız zaman gerçek İran misafirperverliğini” de gerçek anlamda görür ve yaşarsınız. Bu eminim sizi için eşsiz bir deneyim olacaktır. İran misafirperverliği hakkında yazmış olduğum yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.

İran’da Ulaşımın Maliyeti – İran’da Otobüs, Uçak veya Tren İle Seyahat

Bir şehirden diğer bir şehre seyahat etmek için en iyi yol bir otobüse binmek olacaktır. İran’da iki tür otobüs var: Normal otobüsler ve VIP otobüsler. Eğer İran içerisinde uzun mesafelere seyahat edecekseniz, çok rahat yarı yataklı koltuklara sahip olduğundan dolayı VIP otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim. İran’da en popüler rotalar için yaklaşık fiyatlar şu şekilde:

Tebriz Otobüs Terminali
Tebriz Otobüs Terminali

Tebriz – Tahran: 7 USD

Tahran – İsfahan: 10 USD

Tahran – Şiraz: 20 USD

Tahran – Bandar Abbas: 22 USD

Normal otobüsler rahat değil! Üstelik İran’ın kavurucu yaz sıcaklarında klimasız bir otobüsle seyahat etmekte işkenceden öte değil. Tabi sırt çantalı bir gezginsiniz ve az para ile geziyorsunuz o halde normal otobüsleri kullanabilirsiniz. Normal otobüslerle seyahat, VIP otobüsle seyahat etmeye göre biraz konforsuz olsa da yaklaşık 4-5 US daha ucuza mal olabilir.

İran Otobüsleri
Tebriz’den Tahran’a olan ulaşımımda tercih ettiğim bir VIP otobüs.

İran’da iç hat uçuşları daha pahalı: Tahran’dan Şiraz’a bir uçuş için yaklaşık olarak 60-80 USD, Tahran’dan İsfahan’a ise 50-60 USD ödemelisiniz. Uçak bileti fiyatları tatil ve yüksek sezonlarda daha da yüksek oluyor.

İran Trenleri
Tahran Tren Garı

Trenler de seyahat etmek için çok uygun bir ulaşım tipi. Ülkenin hemen her yerinden bir trene binebilir ve neredeyse bir VIP otobüs kadar rahat yolculuk yapabilirsiniz. Tren bileti fiyatları ise VIP otobüs bilet fiyatları ile hemen hemen aynı.

İran’da Şehir İçi Gezmenin Maliyeti

Şehir içi gezmek nispeten ucuzdur. Tahran’da bulunduğunuz süreye göre, bir gün veya daha fazla bir süre için metroları veya toplu taşıma otobüslerini kullanabilirsiniz. Metro biletlerini büfe veya otobüs istasyonlarından satın alabilirsiniz.

Eğer İran’ın korkunç trafiğinden kaçmak istiyorsanız, tavsiyem metro veya BRT adı verilen otobüsleri kullanmanız yönünde olacaktır. Metro ve otobüsler trafiğe girmeden kendine özel bir yol üzerinde gidip geliyorlar. Böylece diğer araçlardan daha hızlı gidiyorlar. Otobüsler 7/24 çalışıyor. Metre ise sabah 5:30 – 22:30 saatleri arasında çalışıyor. Tahran’ın metrosu oldukça lüks ve rahat. Tek sorun hiç alışık olmadığınız kalabalık olabilir. Ancak İstanbul’da yaşayanlar bu kalabalık karşısında bir kahkaha atabilir. Çünkü biz İstanbul’da yaşayanlar alışkınızdır bu durumlara(!) 🙂 İran’da metro ve otobüsleri kullanmak çok ucuz: her rota yaklaşık 0.2 USD.

Gelelim taksi ile gezmenin maliyetine. İran’da iki tip taksi var: özel ve paylaşımlı. Özen olanlara Farsça “Darbast” denir – bu kelimeyi ezberleyin! Paylaşımlı taksiler ise birkaç kişi ile birlikte yolculuk yapıp ödemeyi ortak yaptığınız bir yolculuk türü.

İran'da Araba Kiralama
Kazvin’den Alamut Kalesi’ne gittiğim paylaşımlı taksi. Ne Darbast!

Paylaşımlı taksiler biraz daha karmaşık: Bazıları belirli bir rotada sürüyorlar, bazıları da sadece direkt hedefe giden herhangi bir yolcu aramak için dolaşıyorlar. Eğer paylaşımlı istemiyorsanız şoföre “Darbast” demeniz yeterli. Paylaşımlı taksilerin ücreti, gideceğiniz mesafeye bağlı olarak 0.5 ila 1 USD arasında değişmekte. Bu rakamdan daha fazla ödemenize gerek yok. Taksi şoförünün sizi aldıktan sonra yavaşlamadan ve yolda başka bir yolcu aramadan hızlıca gittiğini görürseniz uyarın ve “Ne Darbast” deyin. Yoksa yolculuk boyunca yalnız seyahat eder tüm ücreti siz ödersiniz.

Tipik bir İran taksisi. İçerisinde yolcular var. Bu demek oluyor ki Darbast (özel) değil, paylaşımlı bir taksi.

Ancak, özel bir Darbast yolculuk yapmak istiyorsanız taksi şoförüne söylemeniz yeter. Fakat, İran’da taksilerde bizdeki gibi taksimetre yok! Bu da şoförün; hele ki bir de turistsiniz sizi kazıklamasına neden oluyor. Buna müsaade etmeyin! Pazarlığınızı henüz taksiye binmeden önce mutlaka yapın! Ücreti de taksiden inmek üzereyken verin!

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Uber’e benzer birkaç uygulama İranlıların kullanımına sunuldu. Adı: Snapp! Eğer bir İran SIM kartınız ve İnternet paketiniz varsa İran gezinizde Snapp kullanabilir ve uygulama üzerinden taksi çağırabilirsiniz. Yalnızca Snapp değil! İran’da gezerken telefonunuza mutlaka yüklemenizi önerdiğim 5+BONUS mobil uygulama var. Bunlar üzerine de bir yazı yazdım. Bu yazımı da mutlaka okuyun.

İran’ın pek kalabalık olmayan küçük şehirlerinde ise şehir içi gezintisi ve dolaşmak ucuzdur. Örneğin bir Yezd, Kaşan ve Kazvin gibi şehirler Tahran’a göre ucuzdur. Fakat metro sisteminin yalnızca Tahran, Meşhed ve Şiraz’da çalışıyor olduğunu unutmayın. Diğer şehirlerde, sadece otobüs ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İran’da Yeme-İçme Maliyeti – İran Yemekleri

Doyurucu bir İran yemeğine kabaca 4 USD ödersiniz. Lüks bir restoranda yemek yemek ise çok daha pahalıya mal olabilir: Kişi başı 30-40 USD kadar. Herhangi bir restoranda bulabileceğiniz tipik bir İran yemeği, farklı kebap türleri ve sebze yemeklerini içeriyor. Ancak diğer geleneksel İran yemeklerini sunan restoranlarda şehir merkezlerine mevcut.

İran, vejetaryenler için biraz kısıtlı bir restoran ağına sahip. Ancak, her zaman bir restoranda, sebze ve pirinç içerikli yemek bulabilirsiniz. İran’ın kuzeyi Gilan bölgesinde örneğin Reşt’e giderseniz burada bol vejetaryen içerikli restoran bulabilirsiniz.

İran Yemekleri
Kaşan şehrinde yediğimiz iki kişilik bir öğlen yemeği.

İran’da McDonalds veya Burger King’in yokluğuna şaşıracak olsanız da, yerel fast food zincirleri bu açığı fazlasıyla kapatıyor. Ortalama bir fast-food restoranında bir burger veya pizza 5 USD fiyatla yiyebilirsiniz.

İran Lahijan Çayı
İran’ın meşhur Lahijan çayı.

İran’da içki içmek, satın almak ve dolaşımını sağlamak kesinlikle yasak. İranlılar çay, kahve içmekten ve nargile sefası yapmaktan çok keyif alırlar. İran’ın tüm şehirlerinde herhangi bir köşede bir kafeterya bulabilir, kaliteli kahvelerinden içebilirsiniz. Ortalama bir kafede 2 USD bir fincan kahve içebilirsiniz. Çay ise buranın vazgeçilmez içeceği. Bizdeki gibi yani. Her köşebaşında, restoranlarda ve lüks otellerde dahi çay eksik edilmez. Taze demlenmiş bir fincan çayı 1 dolardan daha az bir fiyata bulabilirsiniz.

Turistik Yerlere Giriş Ücreti

Turistik yerlere, müzelere giriş ücretleri nispeten ucuzdur ve en fazla 4-5 USD mal olur.

Ve sizin için bazı son ipuçları…

Riyal veya Tümen?

İran parasıyla uğraşmak biraz zor olabilir: İran’ın iki parası var. Resmi para birimi Rial (IRR). Ancak, herkes günlük alışverişlerinde Tümen adlı bir başka para birimi kullanıyor. Peki, nasıl işliyor bu süreç? 1 Tümen 10 Riyal’dir. Örneğin restorandasınız ve bir şeyler yemek için menüye bakıyorsunuz. Fiyatların bol sıfırlı olduğunu görüyorsunuz. Tümen değerini öğrenmek için değeri 10’a bölün (veya basitçe sıfırlardan birini yok edin!). Yeterince basit, değil mi? Kafanız karışırsa yorum kısmından sorularınızı bana yazarsınız. Ancak endişelenmeyin! İran’a fiyatların çoğu Tümen olarak yazılıyor.

İran Parası
Sırasıyla: 500 Tümen, 1.000 Tümen, 2.000 Tümen ve 10.000 Tümen. Unutmayın Riyal’den bir sıfır atıyoruz.

Dolar veya Euro’yu Tümen’e Dönüştürmek

Ülkeye varır varmaz paranızı İran para birimi ile değiştirebilirsiniz. Uçakla geliyorsanız, İran’daki tüm havaalanlarında en az bir döviz bürosu bulunmaktadır. Ancak unutmayın dünyanın her yerinde havaalanlarında çok düşük kurlar altında para değiştiriliyor. Bu yüzden 10-20 USD kadar havaalanında bozdurun en azından sizi şehre kadar atsın. Kalan paranızı şehir merkezlerindeki döviz bürolarından bozdurun.

İran’ın tüm şehirlerinde ve bazı otellerde birçok döviz bürosu var. Diğer birçok ülkeden farklı olarak, İran’da herhangi bir komisyon ödemek zorunda değilsiniz! Ayrıca güncel kurlar farklı döviz bürolarında farklılık gösterebilir. Fakat bu fark genellikle çok küçüktür.

Haydi Bu da Son Bir İpucu Olsun…

İran’da bazı lüks restoranlar, faturanıza %8-10 oranında bir hizmet ücreti ekleyebilir. Bir otelde kalıyorsanız, her zaman size yardımcı olan bir bellboy veya diğer otel personeli için küçük bir bahşiş ödeyebilirsiniz.

Umarım İran geziniz bu bilgilerle keyifli geçer ve olabildiğince az para ile çok yer gezip görebilir, çok güzel deneyimler yaşar ve unutulmaz anlar biriktirirsiniz. İran’da gezmenin maliyeti hakkında herhangi bir sorunuz varsa, aşağıda bulunan yorum kutusundan bana her zaman yazabilirsiniz. Ayrıca belki biliyorsunuzdur: diğer bir web sitem olan Hadigez’de de İran üzerine bilgilerimi sizlerle paylaşıyorum. Hadigez’de İran üzerine yayınladığım tüm içeriklere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Oradan da sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Şimdiden keyifli geziler dilerim. Kalın sağlıcakla.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

29 Yorum

 1. Mehmet Eren Gür
 2. Fatih Han
 3. Kamil
 4. Serkan Basta
 5. Sinan Cüüt
 6. Erkan Bildik
 7. Tuncay
 8. Doğan Tek
 9. Erkan Bildik
 10. Sevtap Ulusay
 11. Mehmet Küçükkökten
 12. Sezai Aktaş
 13. Mustafa Atalay
   • Mustafa Atalay
 14. Arife Saygı

Cevapla