0 comments

İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman

Eğer İran’a bir gezi planlıyorsanız, muhtemelen aklınıza gelen ilk soru, şüphesiz ilk olarak güvenlik ve daha sonra en uygun zaman dilimi olacaktır. Ancak, şimdilik güvenlik konusundan ziyade İran’ı gezmek için en iyi mevsim nedir bu soruya cevap vermek istiyorum. Güvenlik konusunda yazılmış olan yazıları site içerisinde ayrıca bulabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi İran büyük bir ülke ve her bölgesinin farklı mevsim tiplerine sahip olması seyahat planınızı gözden geçirmenize neden olabilir. İran’ın farklı iklimiyle ilgili genel bir fikir vermek için, kuzeyden güneye doğru gittiğinizde havanın genellikle önemli ölçüde değiştiğini belirtmeliyim. Bu nedenle, yılın farklı zamanlarında tamamen farklı destinasyonlar ve aktiviteler seçebileceğiniz gibi, İran’da en iyi zamanın ne zaman olduğunu bilmek çok önemlidir.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran'a Ne Zaman Gidilir?

İran’a Ne Zaman Gidilir?

Bu yazıda, İran’ın her mevsiminde en iyi seyahat destinasyonlarının, etkinliklerinin ve geleneksel törenlerinin neler olduğunu size anlatacağım ve yılın hangi zamanının İran’a seyahat etmeniz gereken iyi zaman olduğunu aktaracağım.

Bahar Ayları (Mart sonu – Haziran başı)

İran’ın güzelliği karşısında şaşırmak istiyorsanız, bahar ayları İran’a gitmek için en uygun zaman dilimidir. Bütün ülke bahar aylarında çiçek açmaya başlar. Bu sezon Newruz (Nowrouz) ayları başlar ve Haziran’a kadar sürer.

Nevruz sırasında İran’a seyahat etmek ilginç ve aynı zamanda ilk gidenler için biraz zorlayıcı olabilir. İlginç olan İran yeni yılının nasıl olduğunu göreceksiniz ve bazı ilginç yerel törenleri yerinde görebileceksiniz. Yılın bu döneminde tüm şehirler özenle dekore edilmiştir. Öte yandan, Nevruz dönemlerinde otel/pansiyon konaklaması bu dönemler bir hayli pahalı olabiliyor. Birçok İranlı Nevruz tatillerini değerlendirirken otellerde yer bulmakta biraz zor olabilir.

Yılın bu zamanlarında hava hafif serin olduğu için, İran’ın çöllerine ve Tahran, İsfahan, Şiraz, Kerman ve Yezd gibi turistik şehirlere seyahat edebilirsiniz. Ayrıca İran’ın kuzeyinin doğal güzelliklerini de yaşayabilirsiniz.

Not: Özellikle İran’ın kuzey şehirleri Bahar aylarında mevsim normallerinin altında olabilir, yanınıza yağmurluk ve polar tarzı şeyler getirin.

Yaz Ayları (Haziran başı – Ağustos sonu)

Sıcak havalar için Özel bir planınız olmadığı sürece yaz ayları, kesinlikle İran’a seyahat etmek için en uygun zaman değil! Sıcak yaz ayları Haziran başından başlar ve Ağustos sonuna kadar sürer. Bu nedenle, yılın bu döneminde İran’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, Güney ve orta kesimlere gitmeyi göz ardı edin. Şiraz, Yezd ve Kerman gibi yerler aşırı sıcak oluyor. Bender Abbas taraflarını da varın siz düşünün ne kadar sıcak olacağını. 2016 Temmuz ayında Yezd taraflarındaydım ve 50 derece sıcaklığa şahit olduk ki dışarıya adım atılacak gibi değildi. İnsan nefes dahi almakta güçlük çekiyordu.

Peki, bu aylar İran’da nereler gezilir? İran’ın kuzeyi Azerbaycan bölgesi gibi Lahijan, Reşt gibi güzel dağlık bölgeleri gezebilir, ılık esintinin ve yeşil doğal manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Sonbahar Ayları (Eylül başı – Aralık başı)

Eylül ile Aralık ayları arası İran’a seyahat etmek için bir başka en iyi zaman dilimidir. Eylül ayına girerken, havalar soğumaya başlıyor ve ülkede güzel renkli sonbahar başlıyor.

Çarpıcı manzaralara sahip İran çöllerini keşfetmekten gerçekten heyecan duyuyorsanız, Sonbahar ayları, İran’a seyahat etmek için en uygun zamandır. Havalar soğudukça, Mesr, Shahdad ve Maranjab gibi birbirinden güzel çölleri keşfetmek daha kolay olur. Yez, Kaşan, İsfahan, Tahran ve Kerman şehirleri de yılın bu dönemlerinde diğer iyi yerlerdir.

Yelda gecesini kaçırmayın! Yılın en uzun gecesi (Sonbaharın son gecesi) İranlılar tarafından güzel bir şekilde kutlanıyor. Bu gece herhangi bir yerel kişiden alacağınız daveti mutlaka kabul edin. İran misafirperverliğine açık olun!

Kış Ayları (Aralık başı – Mart sonu)

İran’da birçok şehir kış aylarında soğuk havaya sahiptir, bu nedenle kışın İran’a seyahat etmek pek uygun değildir. Soğuk kış ayları genellikle Aralık ayı sonundan başlar ve Mart ayına kadar sürer. Bu nedenle, yılın bu döneminde İran’ın kuzey ve batı bölgelerine gitmekten kaçının ve bunun yerine Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd gibi şehirlere bir gezi planlayın.

Özel bir öneri: Uygun fiyatlı İran’da iyi kayak merkezleri var. Shemshak ve Dizin Kayak Merkezlerini kış ayları ziyaret edebilirsiniz.

Öneri: İran’a kış ayları seyahat ediyorsanız, ciddi hava kirliliği yaratan Tahran gibi büyük şehirlerde kalmaktan kaçının.

İran’daki Diğer Özel Zamanlar

İran'da Kadir Gecesi

Ramazan ayı tüm Müslüman ülkelerinde oruç ayıdır. Son yıllarda yaz ve bahar aylarında ramazanı yaşıyoruz. Ramazan ayında restoranların çoğu gün boyunca kapalı olduğundan İran’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız. Ancak İran’a ramazan ayında seyahat etmek size İftar gibi özel anları yaşama şansı veriyor.

İran’da Muharrem Ayı

Muharrem ayı Müslümanlar için özel bir aydır. Muharrem ayında İran’da görkemli törenler düzenleniyor. Bütün ülke her gece ve her yerde dışarıda oluyor. En az birkaç gün boyunca bu atmosferi deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Peki, İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bu yazıyı özetlemek gerekirse, İran’da harika bir deneyim arıyorsanız ve kısa bir süre içinde pek çok şeyi görmek istiyorsanız, Mart-Mayıs veya Eylül-Aralık ayları arasında İran’a seyahat edin. Yılın bu döneminde havalar daha ılık ve gezmek için güzel oluyor.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla