İran’ı Gezmek Güvenli Mi? İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Genel olarak İran gezmek için çok güvenli bir ülke! Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Ben, medyanın size anlattığı her şeyin büyük olasılıkla yanlış olduğunu ve gerçek İran’ı gördüğünüzde şaşıracağınızı tahmin ediyorum. Eğer İran’a macera yaşamak için gitmek istiyorsanız, yıllar boyunca krizler ve savaşlarla mücadele eden bir ülkenin bu denli misafirperver ve güvenli olduğunu görünce hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Buna hazır olun!


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran’ın bir savaşa son kez girmesinin üzerinden neredeyse otuz yıl geçti. İran’da bir terör saldırı olasılığı kesinlikle yoktur. Ülke huzurlu ve sakin. Macera yerine, İran’ı mutlaka görülmesi gereken bir seyahat noktası, zengin kültür, antik tarih, nefes kesen doğal manzaralar ve tabii ki insanları ile değerlendirmelisiniz.

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Şimdi bazı gerçekleri doğru bir şekilde belirledik. Gelelim İran’a yapacağınız seyahatler için bazı önerilere:

1. Hırsızlık

İlk paragrafta belirttiğim gibi İran oldukça güvenli bir ülke. Fakat bu tüm güvenlik önlemlerinizi bir kenara bırakmanız gerektiği anlamına gelmez! Çarşılar gibi kalabalık yerlerde çanta ve fotoğraf makinenize dikkat etmelisiniz. Herhangi bir ülkede, turistlerden faydalanmak ve daha fazla ücret almak isteyebilecek pek çok insan vardır ve İran bu ülkeler arasında bir istisna değildir. Size yardımcı olabilecek Farsça günlük konuşma ifadelerini ve Farsça sayılarını öğrenin. Böylece ürün fiyat etiketlerini okuyabilir ve ne kadar ödemek zorunda olduğunuzu böylelikle bilebilirsiniz.

Bir başka dikkat etmeniz konu ise İranlı taksicilerdir. İran’da şehiriçi ulaşımınızda taksiye binmeden önce, bir yerelden gideceğiniz yere kadar olan taksi ulaşım ücretinin ne kadar olduğunu sorun veya başka yolcular ne kadar ödüyor öğrenin. İran’da iki tür taksi vardır: Özel (Dar-bast) ve paylaşımlı taksiler. Taksiye tek binerseniz ödemeniz gereken rakam biraz fazla olabilir ancak paylaşımlı yani sizden başka diğer yolcular ile birlikte taksiye binerseniz böylece ödeyeceğiniz rakamı diğer yolcularla paylaşmış olursunuz.

2. İran Trafiği

İran’da sadece turistler değil yerel insanların bile dikkat etmesi gereken bir şey varsa o da İran trafiğinde karşıdan karşıya geçmektir. Turistler için en güvenli seçenek, yerlilerden birinin karşıdan karşıya geçmenize yardım etmesini istemek olacaktır ve birçok insan bunu yapmaktan mutluluk duyar. İşin özünde bir insana yardım etmek varsa bu konuda İranlılar aşırı misafirperver ve yardımseverlerdir. Tek yönlü bir cadde veya yeşil ışık yanıyor olsa bile, karşıdan karşıya geçerken daima dikkatli olun. İran trafiğinde motosiklet sürücüleri en tehlikeli olanıdır. Eğer şehir merkezinde yürüyor ve fazlasıyla kalabalıksa trafik, gerçekten korkutucu olabilir.

İran Trafiği

Bu aynı zamanda şehirlerarası seyahat için de geçerli. İran’da her yıl trafik kazalarında birçok kişi ölüyor. Bununla birlikte, son zamanlarda, daha sıkı trafik kuralları uygulanmakta ve para cezalarının artmasıyla, yola çıkmak, özellikle otobüsle seyahat etmek daha güvenlidir. Bu durumun size gelmesi pek olası değildir, ancak riski tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız, trene binmenizi veya uçakla seyahat etmenizi öneririm.

3. İran’da Acil Durum Numaralarını Bilin

İran’da acil yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman acil durum numaralarını arayabilir ve ihtiyacınız olan yardımı alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu numaraları ezberleyin, not alın veya telefon rehberinize kaydedin:

Polis: 110

Acil: 115

Yangın: 125

Bu numaralardan 110’u aramak en güvenli olanıdır. Acil servis numaralarında ise İngilizce konuşan görevli bulma şansı daha yüksektir.

4. İran’da Güvenlik Kontrolleri

İran’da polis ve diğer güvenlik görevlileri sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Yine de, belirli yerlerde kimliğinizi veya pasaportunuzu isteyebilirler. Yasak olan elçilikler, askeri üsler ve devlet daireleri dahil olmak üzere bu gibi yerlerin fotoğraflarını çekmemeye özen gösterin.. Bu tür yerler genellikle “Fotoğraf yasak” tabelası ile işaretlidir. Yine de, dikkatli olmanız gerekir. Polis veya güvenlik görevlilerinin yanınıza yaklaştığını gördüğünüzde sakin olun, tebessüm edin ve dürüst olun. Onlara bir turist olduğunuzu söyleyin ve fotoğraf çektiyseniz bile hemen yanlarında sildiğinizi gösterin.

İran’da Ahlak Polisleri hakkında bir iki şey duymuş olabilirsiniz fakat endişelenmeyin. İran’da ahlak polisleri genellikle turistleri görmezden geliyorlar. Fakat İran’da alkol almanın veya taşımanın yasa dışı olduğunu bilmelisiniz ve bu durum ciddi sorunlara neden olmaktadır.

5. İran’da Sağlık

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi‘ne göre, İran seyahati öncesi yapılacak rutin aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamık (MMR) aşısı, difteri, tetanoz, boğmaca aşısı, su çiçeği aşısı, çocuk felci aşısı ve yıllık grip aşısı bulunmaktadır. Ayrıca, İran’da gıda veya su yoluyla Hepatit A kapabilirsiniz. Bu nedenle CDC aşıları da önerilmektedir. Daha detaylı bilgi için ilgili siteyi ziyaret edebilirsiniz.

6. Gıda ve Su

Hassas bir mideniz varsa, sokak yemeklerinden kaçınmanız daha iyi olabilir. Yemek yemek için bir yere karar verirken, en çok müşterisi olan mekana gitmeye özen gösterin. İran’da gıda zehirlenmesi öyle aman aman yaygın bir sorun değildir, bu nedenle yemek yeme alışkanlıklarınız İran mutfağı ile son derece uyumlu olacaktır. Zira, komşu ülke İran yemekleri de bizim Türk mutfağı yemeklerine yakın tattadır. Özellikle kebapları mutlaka deneyin!

İran Kebap Yemekleri

İran’da musluk suyu içmek güvenlidir. Ancak, bazı İran şehirlerinde sular biraz fazla tuzlu ya da farklı bir tada sahip olabilirler. Bununla birlikte, her süpermarkette ve cadde üzerlerinde yer alan küçük-büyük marketlerde her zaman kapalı şişe su temin edebilirsiniz.

7. Kimilerine Göre Tehlikeli Yerler

İran’da Sistan ve Belucistan eyaleti gibi turistlerin seyahat etmemesi, Afganistan veya Iran’a yakın olan bölgelere gidilmemesi yönünde hep tavsiyeler verilir. İranlılar bile Sistan ve Belucistan’a seyahat etmek konusunda biraz ihtiyatlı davranıyorlar. Bu durumu göz önünde bulundurarak seyahat planınızı yapabilirsiniz.

8. İran’da Kadın Başına Seyahat Etmek

Genel olarak, İran kadın gezginler için güvenli bir yerdir. Ancak tanımadığınız bir erkekle yalnız kalmaktan kaçının ve yalnız olduğunuzda otostop çekmeyin! İstenmeyen bir ilgili üzerinize çekmek istemiyorsanız ve sıkıntıya girmek istemiyorsanız, yerel kıyafet kurallarına uygun olarak muhafazakar bir görünümde olun. Ayrıca İran’da caddelerde, banklarda ve daha ılımlı yerler olan Kum ve Meşhed gibi yerlerde sevgiliniz, eşiniz ile yakın temastan (öpüşmek gibi) kaçının.

9. İran’da Otostop ve Kamp

İran otostopçuların deyim yerindeyse cennetidir. 15 dakikadan fazla sürmez mutlaka bir araba durur. Tek sorun, insanların otostoptan bir haber olduklarıdır. Sizi gideceğiniz yere mutlaka götüreceklerdir. Hatta sizi bir otobüse bindirmek için ısrar edecek ve biletinizi dahi almak isteyeceklerdir. Eğer ki otostop esnasında duran araç şoförü para isterse şu sihirli kelimeyi kullanın: “Pul nadarem, men harici piyade” yani param yok.

İran’da istediğiniz her yerde kamp atabilirsiniz. Özellikle yaz ayları İranlıların hemen hemen hepsi parklarda çadırlarında konaklarlar. Kampla ilgili özel bir kural yoktur.

10. Ve İran İnsanları Hakkında…

Düşündüğünüzün aksine, İranlılar “batılılar” dan nefret etmiyorlar, bu yüzden insanlarla olumsuz bir iletişime girerim diye endişe etmeyin. Hele ki Türk olduğunuzu öğrenirlerse daha çok sevineceklerdir. İranlılar, haricileri (turistleri) genellikle severler ve diğer milletlerle ilgili olumsuz bir düşünceleri yoktur. İnsanların sizi bir yemek yeme için evlerine davet ettiklerinde ne denli misafirperver olduklarını göreceksiniz.

İran İnsanları Nasıl?

İranı ziyaret eden gezginler arasında söylenen bir söz vardır:

İran’da, kendinize konaklayacak bir yer bakmanıza gerek yok, sadece bir süreliğine sokaklarda yürümeniz gerekiyor ve sonra sizi evine davet edecek biri mutlaka çıkacaktır.


İran, bölgedeki diğer ülkelere ve dünyanın geri kalanına kıyasla çok güvenli bir ülke olmasına rağmen, ne yazık ki özellikle batı medyası tarafından insanlara farklı tanıtılmaktadır. Öyle ki 2014 yılında ilk İran’a seyahat edeceğimi çevreme, arkadaşlarıma söylediğimde şaşırmışlar, tehlikeli bir ülke diyerek gitmememi söylemişlerdi. İtiraf etmeliyim ki çok az da olsa içimde bir ön yargı vardı İran’a karşı. Ancak, İran’a yaptığım ilk seyahat sonrası tüm düşüncelerin bir yapay, ön yargılarımın işe yaramaz boş bir düşünceden ibaret olduğunu görmüştüm. Daha sonra 2015, 2016 ve son olarak 2017 yıllarında tekrar tekrar İran’a ve farklı şehirlerine gittim. Aynı misafirperverliğin daha fazlasını gördüm diyebilirim.

Eşsiz bir seyahat deneyimi arıyorsanız, şimdiye kadar duyduğunuz her şeyi unutun ve İran’ı gezilecek yerler listenize ekleyerek ilk iş olarak bir İran uçak bileti bakın. Bundan öncesinde İran seyahat planı için merak ettikleriniz olursa site üzerinden her zaman aklınıza takılanları, merak ettiklerinizi yorum yazarak bana sorabilirsiniz.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

18 Yorum

  1. Emre Polat
  2. Erdal Eren
  3. Gazi Alaattin Mutlu
  4. Emre Durdu
  5. Atik Tahsin
    • Melih Çavuş
  6. Serkan Oktay
  7. Fatima Tuba
  8. Serhat Yek

Cevapla