İran’da Otostop Kültürü (Tavsiye & Dikkat Edilecekler)

İran’da yalnız başına bir kadın olarak otostop çekiyor olmanız gerçeği, ülkenin seyahat edilecek kadar güvenli olduğunu garanti etmiyor mu? Tamam, o halde size İran’da otostop yapma konusunda bildiklerimi anlatmama izin verin. Yazının sonunda, harika bir deneyim yaşamak için belki de ayakkabılarınızı bağlamaya ve yola çıkmaya karar verebilirsiniz.

Her şeyden önce, size bir şey söylemem gerek; İran halkı son derece misafirperver ve her zaman ihtiyaç duyan bir kadına (veya erkeğe) yardım etmeye hazırdırlar. Yardıma ihtiyacınız olduğunu veya yol kenarında durup otostop halindeyken insanların sizi görmeleri anında yardımınıza koşacakları anlamına gelir. Deneyin ve görün.

İran Kültürünün Kalbine Girin

Otostopla bir yere gitmeye veya eğlenmeye başladığınızda, gerçek İran’ı görebileceksiniz. İran kapalı kapılar ardında ve gizemli kültürün tam kalbinde yer alıyor. Kutlama, düğün veya aile toplanma kültürü bu gizemin bir parçasıdır. Kendi arabalarının veya evlerinin içinde insanlar nasıl davrandıklarına ve ne yaptıklarına aşina olabilmek için onların içine girmelisiniz. Bu, kaçırmak istemeyeceğiniz İran’ın eşsiz bir deneyiminin parçasıdır. Bu deneyim İranlı insanların en ufak bir kısmını bile anlamak ve tanımak için gerekli olan bir şey.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran Otostop İçin Oldukça Güvenli Bir Ülke

İran, maceracı kadın gezginler konusunda son derece endişe duysa da, güvenli olduğu tezini çürütmez. Genellikle, tek başına seyahat eden kadınlar için en büyük zorluk, erkeklerden istenmeyen ilgi konusu olabilir. Fakat bu her ülkede böyle. Eğer İran’da bir erkek size ilgi gösteriyorsa tebessüm ederek teklifini reddedin.

İran’da bu, otostop çekmiş olduğunuz başka bir ülkeden çok da fazla bir farklılık olduğunu göstermez. Aslında otostop yaparken karşılaştığım İranlı insanların çoğunluğu çok kibardı, mesafelerini koruyorlardı ve genel olarak çok saygılıydılar. Tabii ki tek başınıza ya da yalnız kadın başınıza seyahat ederken almanız gereken bazı önemler var, fakat bu İran’da geçireceğiniz günler için kendinizi tehlikede hissedeceğiniz anlamına gelmiyor.

Her Şeyi En Başından Netleştirin

İran’daki en ilginç kültürel geleneklerden biri de Tarof’tur. Örneğin otostop yaparken, çoğu durumda seyahat edenler için en zor olanı olabilir.

Tarof, insanların farklı durumlarda kendilerini korumaya alan kibarca bir pembe yalan sistemidir. Otostop yaparken, bir sürücü aslında yolculuk için biraz para ödemenizi bekleyebilir (otostop kültürü tam anlamıyla İran’da bilinmediği için).

Muhtemelen yolculuğunuzun sonunda para vereceğinizi umacaklardır. Eğer şoföre bir miktar para uzatırsanız reddedeceğinden emin olabilirsiniz. Tekrar teklif ederseniz muhtemelen ikinci kez reddeder. Üçüncü bir kez teklif ederseniz ve gerçekten bir miktar nakit istiyorsa, o zaman kabul edebilir. Eğer hala reddederse, o halde para vermeyi kesebilirsiniz. 🙂

Kendiniz ve İranlı insanlar için hoş olmayan durumları önlemek için en iyi şeyleri baştan açıklığa kavuşturmak iyi olacaktır.

Farsça’da öğrenilmesi gereken önemli bir kelime “Pook nadaram” (Param yok). Eğer sürücü para isterse, “Taarod nist” (Taarof nist?) sorusunu sorun.

Beklentilerinizi Netleştirin

İran için çok özel bir şey değil ama bir otostopçu geleneği ve dil engelleri olmayan çoğu ülke için, pek çok sürücü gerçekten başka bir şehre bir yolculuk yaptığınızı anlamıyor – daha ziyade bir sonraki otobüs istasyonu / tren istasyonuna gitmek için yardım beklediğinizi sanıyorlar. Ne yazık ki, Farsça’da “otostop” kelimesi yoktur, bu yüzden derdinizi iyi anlatmanız gerek. Gideceğiniz şehri belirtmek ve otobüs ya da trenle gitmek istemediğinizi netleştirmek için bir sonraki şehri iyi tanıyın ve belki de “piyade” kelimesini kullanın. Ayrıca, şehir isimlerini Farsça yazılarla kullanmayı düşünün.

İran’da Polisler Sizin Arkadaşınızdır

Birçok gezgin, İran polisi ya da askerleriyle karşılaştıklarına tedirgin olsalar da, otostop yaparken çoğunlukla herhangi bir tehdit yerine yardımcı oluyorlar.

Kimi zaman yolda kaldığınızı gören polisler sizi arabasına alıp en yakın yere bırakabiliyorlar. Dolayısıyla İran’da polislerden çekinmenize gerek yoktur.

İran’da otostop çekmek hakkında bilgi almak için buradaysanız o halde otostopla gezen birisiniz. Bu durumda muhtemelen çadır kampıyla da ilgileniyorsunuzdur. O halde İran’da kamp yapmak hakkında yazdığım yazıyı da okuyabilirsiniz.

İran hakkında merak ettiğiniz daha fazla konu varsa aşağıda yer alan yorum kısmından sorularınızı yazabilirsiniz. Belki de bir sonraki yazımın başlığı sizin sormuş olduğunuz soru olabilir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Bora

Cevapla