İran’da Otostop Kültürü (Tavsiye & Dikkat Edilecekler)

İran’da yalnız başına bir kadın olarak otostop çekiyor olmanız gerçeği, ülkenin seyahat edilecek kadar güvenli olduğunu garanti etmiyor mu? Pekala, o halde size İran’da otostop çekme konusunda bildiklerimi anlatmama izin verin. Yazının sonunda, özellikle sırt çantalı gezginler harika bir deneyim yaşamak için belki de ayakkabılarını giyip yola çıkmaya karar verebilirler.

Her şeyden önce, size bir şey söylemem gerek; İran halkı son derece misafirperver ve her zaman ihtiyaç duyan bir kadına (veya erkeğe) yardım etmeye hazırdırlar. Yardıma ihtiyacınız olduğunu veya yol kenarında durup otostop halindeyken insanların sizi görmeleri anında yardımınıza koşacakları anlamına gelir. Deneyin ve görün.

İran Kültürünün Kalbine Girin

Otostopla bir yere gitmeye başladığınızda, gerçek İran’ı görebileceksiniz. İran kapalı kapılar ardında ve gizemli kültürün tam kalbinde yer alıyor. Kutlama, düğün veya aile toplanma kültürü bu gizemin bir parçasıdır. Kendi arabalarının veya evlerinin içinde nasıl davrandıklarına ve ne yaptıklarına aşina olabilmek için onların içine girmelisiniz. Bu, kaçırmak istemeyeceğiniz İran’ın eşsiz bir deneyiminin parçasıdır. Bu deneyim İranlı insanların en ufak bir kısmını bile anlamak ve tanımak için gerekli olan bir şeydir.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


İran Otostop İçin Oldukça Güvenli Bir Ülke

İran, maceracı kadın gezginlerin gözünde son derece endişe duyulan bir ülke olsa da bu durum güvenli olmadığı anlamına da gelmez. Genellikle, tek başına seyahat eden kadınlar için en büyük zorluk, erkeklerden istenmeyen ilgi konusu olabilir. Fakat bu istenmeyen durum hemen her ülkede böyledir. Eğer İran’da bir erkek size ilgi gösteriyorsa tebessüm ederek teklifini reddedin.

İran’da bu, otostop çekmiş olduğunuz başka bir ülkeden çok da fazla bir farklılık olduğunu göstermez. Aslında otostop çekerken karşılaştığım İranlı insanların çoğunluğu çok kibardı, mesafelerini koruyorlardı ve genel olarak çok saygılıydılar. Tabii ki tek başınıza ya da yalnız kadın başınıza seyahat ederken almanız gereken bazı önemler var. Fakat tekrar söylüyorum, bu durum İran’da geçireceğiniz süre içerisinde kendinizi tehlikede hissedeceğiniz anlamına gelmiyor.

Her Şeyi En Başından Netleştirin

İran’daki en ilginç kültürel geleneklerden biri de taarof’tur. Örneğin otostop çekerken çoğu durumda seyahat edenler için taarof geleneği en zorlayıcı olanı olabilir.

Taarof, insanların farklı durumlarda kendilerini korumaya alan kibarca bir pembe yalan davranışıdır. Otostop çekerken bir sürücü aslında yolculuk için biraz para ödemenizi bekleyebilir (otostop kültürü tam anlamıyla İran’da bilinmediği için).

Muhtemelen yolculuğunuzun sonunda para vereceğinizi umacaklardır. Eğer şoföre bir miktar para uzatırsanız reddedeceğinden emin olabilirsiniz. Tekrar teklif ederseniz muhtemelen ikinci kez reddedecektir. Üçüncü kez teklif ederseniz ve gerçekten bir miktar nakit istiyorsa, o zaman kabul edebilir. Eğer hala reddederse, o halde para vermeyi kesebilirsiniz. 🙂

Kendiniz ve İranlı insanlar için hoş olmayan durumların önüne geçmek için en iyi şeyleri baştan açıklığa kavuşturmak iyi olacaktır.

Farsça’da öğrenilmesi gereken önemli bir kelime pul nederem/param yok. Eğer sürücü para isterse, “Taarod nist” (Taarof nist?) sorusunu sorun.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz Gereken Farsça Kelimeler

Beklentilerinizi Netleştirin

İran için çok özel bir şey değil ama bir otostopçu geleneği ve dil engelleri olmayan çoğu ülke için, pek çok sürücü gerçekten başka bir şehre yolculuk yaptığınızı anlamıyor. Daha ziyade bir sonraki otobüs/tren istasyonuna gitmek için yardım beklediğinizi sanıyorlar. Ne yazık ki, Farsça’da “otostop” kelimesi yoktur, bu yüzden derdinizi iyi anlatmanız gerek. Gideceğiniz şehri belirtmek ve otobüs ya da trenle gitmek istemediğinizi netleştirmek için bir sonraki şehri iyi tanıyın ve belki de “piyade” kelimesini kullanın. Ayrıca, şehir isimlerini Farsça yazılarla kullanmayı düşünün.

İran’da Polisler Sizin Arkadaşınızdır

Birçok gezgin, İran polisi ya da askerleriyle karşılaştıklarında tedirgin olsalar da, otostop çekerken çoğunlukla herhangi bir tehdit yerine yardımcı oluyorlar.

Kimi zaman yolda kaldığınızı gören polisler sizi arabasına alıp en yakın yere bırakabiliyorlar. Dolayısıyla, İran’da polislerden çekinmenize gerek yoktur.

İran’da otostop çekmek hakkında bilgi almak üzere buradaysanız o halde otostopla gezen birisiniz. Bu durumda, muhtemelen çadır kampıyla da ilgileniyorsunuzdur. O halde İran’da kamp yapmak hakkında yazdığım bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’da Kamp Yapmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İran hakkında merak ettiğiniz daha fazla konu varsa aşağıda yer alan yorum kısmından sorularınızı yazabilirsiniz. Belki de bir sonraki yazımın başlığı sizin sormuş olduğunuz soru olabilir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Bora

Cevapla