İran’a Nasıl Gidilir? (Otobüs, Uçak ve Tren)

İran’a gitme seçenekleriniz büyük ölçüde iki şeye bağlıdır. İlki yeterli zamanınızın olması, ikincisi ise ülkeye olan bakış açınız ya da buna hoşgörü diyebiliriz. Her ikisi de, bu harika ve esrarengiz ülkenin ne kadarında onu ziyaret edeceğinize ve gezinizde elde edeceğiniz maksimum keyif ve deneyimle büyük ölçüde önemli rol oynayacaktır.

İran, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan direkt uçuşlarla ve genellikle Amerika ve Avustralya’dan da aktarmalı uçuşlarla ulaşımı kolay bir destinasyondur. Ancak, bizi burada ilgilendiren Türkiye’den İran’a nasıl gidilir sorusu olacaktır. Geniş bir uçak, tren ve otobüs ulaşım firmaları bu ülkeye seferler düzenliyor. Ülke içerisinde ise uzak bir şehre gitmek için bir araç kiralama ya da otobüs ile gidebilmek mümkün. Ve şunu da eklemek gerek ki, eğer İran’da araba kiralayıp bu güzel ülkeyi gezmek isterseniz sizi destansı bir maceranın beklediğini bilin.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


İran’da Uçak İle Şehirlerarası Ulaşım

Şiraz, Meşhed ve Tebriz‘de uluslararası havaalanı olsa da, çoğu uçaklar İran’ın en büyük iki giriş kapısı olan Tahran ve İsfahan‘a inmektedir. İran’a uçan havayollarından bazıları; Türk Hava Yolları, Pegasus, İranair, Air France, Etihad Havayolları, Emirates, KLM, Lufthansa, Qatar Airways ve diğerleri.

Batıdan İran’a yapılan uçuşların çoğu sabaha karşı 04:00 sularında ülkeye iniş yapıyor. Bu durumda henüz İran’a gelmeden önce otel rezervasyonlarını yaptırmanız sizi zor durumdan kurtaracaktır. Ancak, gelin görün ki İran’da booking.com vb. siteler çalışmıyor. Bu durumda ne yapacaksınız? Merak etmeyin! İran’ın herhangi bir şehrine geldiğiniz vakit şehir merkezinde her bütçeye uygun otel ve hosteller bulunmakta. Bunlardan birine giderek kendinize bir yer satın alabilirsiniz. Yer bulamama gibi bir durumla büyük olasılıkla karşılaşmazsınız.

İran’da beş ana yurtiçi havayolu şirketi vardır. Bunlar; İranair, Mahan, Aseman, Taban ve Zagros. (İranair ve Mahan en iyi havayolu markalarıdır.)

İran çevresinde uçmanın birçok avantajı var. Eğer zamanınız kısıtlı ise, İran şehirlerarası ulaşımınızı uygun fiyatlara uçakla sağlayabilirsiniz. Avrupa’ya kıyasla, İran’daki iç hat uçuşları oldukça uygun maliyetli olma eğilimindedir.

İran’da Tren İle Şehirlerarası Ulaşım

İran dünyanın en büyük demiryolu ağlarından birine ev sahipliği yapıyor. İran’da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz tren ile seyahat etmenizi öneririm. İran’da trenlerin çoğu iki sınıftan oluşuyor. 1. sınıf kompartımanlar daha lüks olurken, 2. sınıftaki bir koltuk normal bir otobüs koltuğu gibidir. Tercih sizin. Fiyat/performans olarak değerlendirebilir yolculuktan beklediğiniz keyifle orantılı bir seçim yapabilirsiniz.

İran Trenleri

Gece trenleri genellikle 4 veya 6 ranza ile yataklı kompartımanlardan oluşuyor. Kompartımanlarda kadın/erkek ayrımı vardır. Çoğu birinci sınıf hizmetlerde yemekler kompartımanınızda servis edilir. Yemekler çok kötü değil. Uzun mesafe trenleri de bir restoran kompartımanı ile hizmet vermektedir.

En konforlu trenler Meşhed ve Tahran arası çalışan trenler oluyor.

İran Demiryolu Ağı
İran demiryolu ağı

İran’da tren ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız resmi olmayan web sitesini ziyaret edebilir ve çevrimiçi İran şehirlerarası tren bileti alabilirsiniz. Yalnız buradan alacağınız tren bileti, İran’da tren istasyonlarından alacağınız tren biletinden daha pahalıya gelebilir. Web sitede satın alınan tren biletine komisyon uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için İran Demiryolları web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Van’dan Tebriz’e Tren Yolculuğu

İran’da Otobüs İle Şehirlerarası Ulaşım

İran’ın tüm şehirlerinde otobüs terminalleri büyük ölçüde geniş, bakımlı ve düzenlidir. Gideceğiniz şehre bilet almak için pek çok firma hizmet veriyor. Otobüs terminallerinde İngilizce konuşabilir ve size yardımcı olabilirler. Büyük şehirlere genellikle rahat ve güvenli olan Volvo otobüsler kullanılıyor. Konforlu ve klimalı otobüslerdir. Çevrimiçi İran otobüs bileti rezervasyonunuzu yapabilir veya biletinizi satın alabilirsiniz. Çoğu rotada normal (güvenilir) ve VIP (genellikle daha konforlu) otobüsler arasında bir seçim yapabilirsiniz.

İran Otobüsleri

Bir seyahat acentesinin sizin için biletlerinizi almasından daha çok sizin terminale gidip oradan biletinizi satın almanız en iyisidir. Şehirlerarası yolculuk hizmeti veren İran otobüs firmalarının yazıhanelerini terminallerde bulabilir ve kendilerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

İran’da Araba ve Şoför Kiralama

Bir araba veya şoför kiralamak belki lüks gibi görünebilir, ancak İran’da, özellikle trafik kurallarına, sık kazalara ve trafikte olan saygısızlığa karşı kendinize şoförlü bir araba kiralamak belki iyi olabilir. İran’da trafik hallaç pamuğu gibidir. Her an sağdan-soldan bir araç veya motosikletli fırlayabilir. İran trafiğinde gözlerinizi dört açmalısınız. Bu sadece araba kullanırken değil, aynı zamanda karşıdan karşıya geçerken de geçerlidir.

İran'da Araba Kiralama

İran’da araba kiralarken klimalı veya klimalı olmayan araçlar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Oteliniz veya herhangi bir seyahat acentesi kiralık araba ayarlamanıza yardımcı olabilir. Tahran, İsfahan ve Şiraz gibi büyük şehirlerde araba kiralamak yaygındır.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

23 Yorum

 1. Rabia Toprak
 2. İsmail
 3. Serkan S.
 4. Eray Aba
   • Eray Aba
 5. Gülcihan Karapuçak
 6. Yusuf Pişkin
 7. Furkan Arslan
 8. Furkan Arslan
 9. Ahmet
   • Ahmet
 10. Ertan Cevizci

Cevapla