İran’a Nasıl Gidilir? (Otobüs, Uçak ve Tren)

İran’a gitme seçenekleriniz büyük ölçüde iki şeye bağlıdır. İlki yeterli zamanınızın olması, ikincisi ise ülkeye olan bakış açınız ya da buna hoşgörü diyebiliriz. Her ikisi de, bu harika ve esrarengiz ülkenin ne kadarında onu ziyaret edeceğinize ve gezinizde elde edeceğiniz maksimum keyif ve deneyimle büyük ölçüde önemli rol oynayacaktır.

İran, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan direkt uçuşlarla ve genellikle Amerika ve Avustralya’dan da aktarmalı uçuşlarla ulaşımı kolay bir destinasyon. Ancak, bizi burada ilgilendiren Türkiye’den İran’a nasıl gidilir? sorusu olacaktır. Geniş bir uçak, tren ve otobüs ulaşım ağı bu ülkeye seferler düzenliyor. Ülke içerisinde ise uzak bir şehre gitmek için bir araç kiralama ya da otobüs ile gidebilmek mümkün. Ve şunu da eklemek gerek ki, eğer İran’da araba kiralayıp bu güzel ülkeyi gezmek isterseniz sizi destansı bir maceranın beklediğini bilin.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran’da Uçak İle Şehirlerarası Ulaşım

Şiraz, Meşhed ve Tebriz uluslararası havaalanı olsa da, çoğu uçaklar İran’ın en büyük iki giriş kapısı olan Tahran ve İsfahan‘a inmektedir. İran’a uçan havayollarından bazıları; Türk Hava Yolları, Pegasus, İranair, Air France, Etihad Havayolları, Emirates, KLM, Lufthansa, Qatar Airways ve diğerleri.

Batıdan İran’a yapılan uçuşların çoğu sabaha karşı 04:00 sularında ülkeye iniş yapıyor. Bu durumda henüz İran’a gelmeden önce otel rezervasyonlarını yaptırmanız sizi zor durumdan kurtaracaktır. Ancak, gelin görün ki İran’da booking.com vb. siteler çalışmıyor. Bu durumda ne yapacaksınız? Merak etmeyin! İran’ın herhangi bir şehrine geldiğiniz vakit şehir merkezinde her bütçeye uygun otel ve hosteller bulunmakta. Bunlardan birine giderek kendinize bir yer satın alabilirsiniz. Yer bulamama gibi bir durumla büyük olasılıkla karşılaşmazsınız.

İran’da beş ana yurtiçi havayolu şirketi var. Bunlar: İranair, Mahan, Aseman, Taban ve Zagros. (İranair ve Mahan en iyi havayolu markalarıdır.)

İran çevresinde uçmanın birçok avantajı var. Eğer zamanınız kısıtlı ise, İran şehirlerarası ulaşımınızı uygun fiyatlara uçakla sağlayabilirsiniz. Avrupa’ya kıyasla, İran’daki iç hat uçuşları oldukça uygun maliyetli olma eğiliminde.

İran’a Trenle Nasıl Gidilir? İran’da Tren İle Şehirlerarası Ulaşım

İran dünyanın en büyük demiryolu ağlarından birine ev sahipliği yapıyor. İran’da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz tren ile seyahat etmenizi öneririm. İran’da trenlerin çoğu iki sınıftan oluşuyor. 1. sınıf kompartmanlar daha lüks olurken, 2. sınıftaki bir koltuk normal bir otobüs koltuğu gibi. Tercih sizin. Fiyat/Performans olarak değerlendirebilir yolculuktan beklediğiniz keyifle orantılı bir seçim yapabilirsiniz.

İran Trenleri

Gece trenleri genellikle dört veya altı ranza ile yataklı kompartmanlardan oluşuyor. Kompartmanlarda kadın/erkek ayrımı vardır. Çoğu birinci sınıf hizmetlerde yemekler kompartmanınızda servis edilir. Yemekler çok kötü değil. Uzun mesafe trenleri de bir restoran komplartmanı ile hizmet vermektedir.

En konforlu trenler Meşhed ve Tahran arası çalışan trenler oluyor.

İran Demiryolu Ağı

İran’da tren ile seyahat etmeyi düşünürseniz online İran şehirlerarası tren bileti alabilir ve detaylı bilgi için İran Demiryolları web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İran’a Otobüsle Nasıl Gidilir? İran’da Otobüs İle Şehirlerarası Ulaşım

İran’ın tüm şehirlerinde otobüs terminalleri büyük ölçüde geniş, bakımlı ve düzenli. Gideceğiniz şehre bilet almak için pek çok firma hizmet veriyor. Otobüs terminallerinde İngilizce konuşabilir ve size yardımcı olabilirler. Büyük şehirlere genellikle rahat ve güvenli olan Volvo otobüsler kullanılıyor. Konforlu ve klimalı otobüsler. Online İran otobüs bileti rezervasyonunuzu yapabilir veya biletinizi satın alabilirsiniz. Çoğu rotada normal (güvenilir) ve VIP (genellikle daha konforlu) otobüs ler arasında bir seçim yapabilirsiniz.

İran Otobüsleri

Bir seyahat acentesinin sizin için biletlerinizi almasından daha çok sizin terminale gidip oradan biletinizi satın almanız en iyisidir. Şehirlerarası yolculuk hizmeti veren İran otobüs firmalarının yazıhanelerini terminallerde bulabilir ve kendilerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

İran’da Araba ve Şoför Kiralama

Bir araba veya şoför kiralamak belki lüks gibi görünebilir, ancak İran’da, özellikle trafik kurallarına, sık kazalara ve trafikte olan saygısızlığa karşı kendinize şoförlü bir araba kiralamak belki iyi olabilir. İran’da trafik hallaç pamuğu gibi. Her an sağdan-soldan bir araç veya motosikletli fırlayabilir. İran trafiğinde gözlerinizi dört açmalısınız. Bu sadece araba kullanırken değil, aynı zamanda karşıdan karşıya geçerken de çok dikkatli olmalısınız.

İran'da Araba Kiralama

İran’da araba kiralarken klimalı veya klimalı olmayan araçlar arasında bir seçim yapabilirsiniz. Oteliniz veya herhangi bir seyahat acentesi kiralık araba ayarlamanıza yardımcı olabilir. Tahran, İsfahan ve Şiraz gibi büyük şehirlerde kiralık araba kiralamak yaygındır.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

19 Yorum

 1. Serkan S.
 2. Eray Aba
   • Eray Aba
 3. Gülcihan Karapuçak
 4. Yusuf Pişkin
 5. Furkan Arslan
 6. Furkan Arslan
 7. Ahmet
   • Ahmet
 8. Ertan Cevizci

Cevapla