İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz İçin Faydalı Farsça Kelimeler

İran’a bir seyahat planınız varsa bazı işinize yarayacak önemli Farsça günlük konuşma ifadelerini bilmek iyi olacaktır. Tahran, İsfahan veya Şiraz gibi turistik yerlere gittiğinizde her yerde İngilizce bilen birilerini mutlaka bulabilirsiniz. Ancak, bir taksi şoförüyle konuşuyorsanız veya çarşı pazardan alışveriş yapıyorsanız, bilmeniz gereken bazı ifadeler vardır. Bu ifadeleri İran’a gitmeden önce öğrenmeniz seyahatinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Farsça alfabenin Arap alfabesi gibi olduğunu ve sağdan sola yazılıyor olduğunu bilmelisiniz. Farsça sayıları da mutlaka öğrenin, böylece ürün fiyat etiketlerini ve menüleri okuyabilirsiniz. Sayılar ise soldan sağa yazılır.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Farsça Kelimeler

Selamlar

Merhaba – Selam

Nasılsın? – Haalet Chetoreh? Khoobi?

Naber? – Chehabar?

Tanıştığıma memnun oldum. – Khoshbakhtam.

Ben X (ülke) – Man ahl-e X hastam.

Teşekkür ederim.  – Mersi/Mamnun.

Rica ederim. (Teşekkürler cevap olarak)  – Khaahesh mikonam.

Pardon/özür dilerim! – Bebakhshid!

Günaydın! – Sobh be kheyr!

İyi geceler! – Shab be kheir!

Ben Taarofing değilim . – Man Taarof nemikonam.

Alışveriş Yapmak

İran'da Alışveriş

İran’da alışveriş söz konusu olduğunda, her şeyin başı bizde olduğu gibi pazarlıktan geçiyor. Özellikle çarşılarda sonsuza dek süren pazarlıklara şahit olabilirsiniz. J

Fiyatı ne kadar? – Gheymatesh chandeh? (ya da sadece “Chandeh?” diye sorabilirsiniz)

İndirim lütfen. – Takhfif bede. (ya da sadece “Takhfif!” diyebilirsiniz)

Pahalı – Geruneh.

Bir Adres Sormak

İran’da insanlar harici (turistlere) yardım etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta bir İranlıya adres sorduğunuzda kendinizi o kişinin evinde konaklıyor olarak bulabilirsiniz. J O kadar ki misafirperverler. Gitmek istediğiniz yerin Farsça adresini sizin için yazacak olan biri varsa, o zaman size şehirde herhangi bir yere gitmek için güvende olacağınızı söyleyebilirim. Ancak, adresinizin Farsçası sizde yazılı değilse bile, telefonunuzdan adresi gösterebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Eğer ki adres sorduğunuz kişi gideceğiniz yere kadar sizinle gelmek isterse garipsemeyin. J İran’da bu gibi durumlar çok normal. Dedim ya İran oldukça misafirperver bir ülke. Bir de Türkiyeli olduğunuzu öğrendiler mi daha da bırakmazlar sizi. Ya bir yemek ya da bir ev daveti mutlaka alırsınız. J

X nerede? X Kojaast?

X’e nasıl gidebilirim? Chetor mitunam be X beram?

Sokak = Khiabaan (Azadi caddesi: Khiabaan-e-Azadi)

Alley = Koocheh (Shohada sokak: Kooche-ye-Shohada)

Kayboldum. Man gom shodam.

Yardım İstemek

İran genellikle çok güvenli bir ülkedir ve güvenliğiniz için İran’a seyahat etmeniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, acil durumlarda aşağıdaki telefon numaralarını bilmekte fayda olacaktır.

Polis – 110

Ambulans – 115

Yangın – 125

Aceleniz varsa, diğer insanlara acil durum numaralarını aramalarını istemeniz daha iyidir. Aksi taktirde, 110’u ararsanız İngilizce konuşan birini bulmak daha olasıdır. Onlar da diğer hizmetlere ulaşmada size yardımcı olacaktır.

Yardım et! – Komak!

Sayılar

Farsça sayıları öğrenmenin dışında yanınızda götüreceğiniz küçük bir deftere not almanız daha iyidir. Bu şekilde İran’da bir restoranda yemek siparişi verirken veya bir şeyler satın alırken kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Bir: yek / İki: do / Üç: seh / Dört: chaahaar / Beş: Paanj / Altı: shesh / Yedi: haft / Sekiz: hash / Dokuz: noh / Ten: dah

Farsça Sayılar

Bin: Hezaar (Üç bin tümen: Seher hezaar toman)

Not: İran resmi para birimi Riyal’dir. Ancak, yerel halk günlük hayatlarında para birimlerini Tümen olarak ifade ederler. Riyal’den bir 0 atarak elinizdeki paranın kaç Tümen olduğunu bilebilirsiniz.

İran’da Otostop!

İran’da otostop kültürü pekte yaygın değildir. Yani bir şekilde yolda ne yaptığınızı açıklamalısınız. Çünkü İran’da her araba sahibi olan aynı zamanda taksicidir. Duran arabalara mutlaka yolculuk için ödeme yapmayacağınızı açıkça belirtmeniz gerekir. Bu konuda öğrenebileceğiniz birkaç kelime var.

X’e gider misin? – Shoma ta X mirid?

Benim param yok. – Man pool nadaram.

Ücretsiz – Majani/raaygan

Aynı zamanda “Salavaati” ifadesini kullanmanızda sizin açınızdan kesinlikle fayda sağlayacaktır. Bir yabancıdan gelen Salavaati kelimesini duyan İranlı muhtemelen gülecek ve aranızdaki samimiyeti oluşturacaktır.

Salavaati, eski bir Farsça deyimdir.

Yiyecek ve Restoran

İran Yemekleri

Kebap seviyorsanız şanslısınız. Çünkü İran’da kaldığınız süre boyunca, kebaba fazlasıyla doyacaksınız. Kebap, İran mutfağında öyle çokta tüketilen bir yemek değil. Çünkü İran mutfağında çok daha iyi lezzetlere sahip yemekler mevcut. Fakat birçoğunu ne yazık ki restoranlarda bulamayabilirsiniz. Kebap, İran’da lüks bir yemek olarak kabul ediliyor. Bu yüzden herhangi bir İranlının sizi yemeğe davet etmesi ve menüde kebap söylemesi, sizi onurlandırıyor anlamına gelmektedir.

Ancak, kebap ikramlarını nazikçe reddedebilir, diğer İran yemeklerini tatmak istediğinizi kibarca açıklayabilirsiniz.

Eğer vejetaryenseniz biraz işiniz zor. İran’da bazı vejetaryen yemekler veren mekanlar var fakat tipik yeme-içme yerlerinde ne yazık ki vejetaryen menüler bulamazsınız.

Menü – meno

Ben vejetaryenim – Man giaah khaaram. (Vejetaryen: Giaah khaar)

Etsiz – bedooneh goosht

İçecekler – Nooshidani (Tabii ki alkolsüz içecekler! J)

Akşam yemeği – shaam

Öğle yemeği  – Naahaar

Kahvaltı – sobhaaneh

Açım! – Gorosnameh!

Renkler

Alışveriş yaparken renkleri bilmen işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeşil: Sabz / Sarı: Zard / Kırmızı: Ghermez / Mavi: Aabi / Beyaz: Sefid / Siyah: Siaah / Mor: Banafsh / Pembe: Soorati / Kahverengi: Ghahveyii

Zaman ve Günler

İran’da Perşembe yarım gün ve Cuma hafta sonu (tatil) günleridir. Bankalar ve ofisler Perşembe günleri öğlene kadar açık, Cuma günleri ise kapalıdır.

Cumartesi: Shanbeh / Pazar: Yek-shanbeh / Pazartesi: Do-Şebnem / Salı: Seh-Şebeh / Çarşamba: Chaahaar-shanbeh / Perşembe: Panj-Şebeh / Cuma: Jomeh

Yukarıda yer alan ifadeler İran seyahatinizde günlük işlerinizi kolayca halledebileceğiniz, yerel insanlarla iletişime geçebileceğiniz, adres sorabileceğiniz, yeme-içme ve ulaşım konularında sıkıntı yaşamayacağınız belli başlı kelimeleri içeriyor. Eğer Farsça başka kelimeler öğrenmek istiyorsanız aşağıda yer alan yorum kutusuna yorum bırakın.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

8 Yorum

  1. L. Yaz
  2. İlknur Ağaç
  3. Davut Omidiannasab
  4. Maryam

Cevapla