İran’a Mı Gidiyorsunuz? Durun! Bunları Öğrenmeden Yola Çıkmayın! (2. Bölüm)

Merhaba değerli okurlar,

Hatırlayacağınız üzere İran’a gitmeden önce öğrenmeniz gerekenler hakkında beş maddelik bir yazı yazmıştım. O yazı dizisinin ikinci bölümünü içeren beş maddelik yazıyı da burada sizlere anlatacağım.

Bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin kurallarını, hassas noktalarını ve geleneklerini öğrenmek seyahatimizi daha kolay kılar. Hatta geziden maksimum keyif almamıza neden olur. Her seyahatim öncesi gideceğim ülke hakkında araştırmalar yapar, filmlerini izlerim. Bunu alışkanlık hale getirdim. Sizlere de tavsiye ederim.

Dolayısıyla İran’a bir seyahat planlıyorsanız bu ülke hakkında biraz bilgi edinip yola çıkmanız daha faydalı olacaktır. Ne yer ne içerler, insanları nasıldır, örf ve adetleri nelerdir vb. bilgileri araştırıp okumak yola çıkmadan önce ön bilgi olması açısından gayet yararlı oluyor.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Mı Gidiyorsunuz? Durun! Bunları Öğrenmeden Yola Çıkmayın! (1. Bölüm)

Hal böyle olunca diğer ülkeler gibi İran’ın da kendine özgü bir takım kuralları var ve bunları öğrendiğimiz takdirde geziniz boyunca nasıl davranmanız gerektiğini de öğrenmiş olursunuz.

O halde gelin bu ikinci bölümde diğer beş maddeye bir göz atalım…


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


İran’ın Gilan Eyaletine Gitmeye Ne Dersiniz?

İran’a bir seyahat planı içerisinde olan çoğu insan klasik rota dediğimiz TebrizTahranKaşanİsfahanŞirazYezd şeklinde rotalarını planlıyorlar. Pekala, tarih düşkünü biriyseniz kesinlikle bu şehirler zaten görülmeli.

Masule Köyü

Ancak, tarihi yerler dışında İran’ın metropol şehir yaşantısından izole olmuş yerel insanları görmek ve o yemyeşil yaylalardaki kırsal hayatı deneyimlemek, birbirinden muhteşem doğa manzaralarını görmek için rotayı İran’ın kuzeyine çevirmelisiniz. İran’ın el değmemiş ve keşfedilmemiş yerleri ile dolu olan bu bölgede insanlar ve doğa ile yakın bir bağ kurabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ın Şumal Bölgesi: Reşt’i Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Yeni Tatlar ve Lezzetli Yemekler İçin Hazır Olun!

İran mutfağı nefis ve çeşitli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Pirinç pilavı, kebaplar ve hamur işleri… İran kebabı (et veya tavuk) bu ülkede fazlaca tüketilen bir yemek türü. Eğer İran’a geliyorsanız kebap diyeti yapamayacağınızı baştan söyleyebilirim. Nasıl ki Gaziantep’e gittiğimizde kebaplara karşı koyamıyoruz, İran’da bu şekilde…

İran Kebap Yemeği

Yoksaaa vejetaryen misin? Endişelenmeyin. İran’da çeşitli vejetaryen yiyecekleri de bulabilirsin. Hem vejetaryenler için de detaylı bir yazı yazmıştım. İşte aşağıda…

Ayrıca Okuyunuz: Vejetaryen Gezginler İçin İran Yemekleri

Güvenlik Konusunda Hiçbir Endişeniz Olmasın

İran güvenli bir ülke! Tamam, belki bu başlığa hızlıca ve basitçe “güvenli” diyerek giriş yapmış olabilirim. Ancak, gerçekten yalnızca kendi içinde değil, Ortadoğu’da yer alan diğer ülkeler arasında da en güvenli olanı. İster grupça seyahat ediyor olun ister yalnız, İran’da güvenlik konusu endişelenmeniz gereken belki de en son şeydir. Tabi, şunu da belirtmekte fayda var, diğer büyük şehirlerde olduğu gibi, şehirlerin kalabalık yerlerinde dolaşırken cüzdanınıza dikkat edin. Bu da zaten her yerde alışkanlık haline getirmeniz gereken bir güvenlik tedbiri.

İran Güvenli Ülke

Site içerisinde yazdığım diğer yazıları da mutlaka okuyun. Mesela bu başlığı ilgilendiren ve İran’ın güvenli olduğuna dair diğer yazılarımı da mutlaka okuyun.

Ayrıca Okuyunuz: Neden İran’a Seyahat Etmek Herkes İçin Bir Zorunluluktur?

İran Misafirperverliği

İran, misafirperverliği ile ünlü bir ülkedir. Belki de bunu yüzyıllar öncesi Sadi’ye, Şehriyar’a, Firdevsi’ye, Mevlana’ya ve onlar gibi nice merhamet tohumlarını bu topraklara serpiştiren gönlü geniş aydınlar ve alimlere borçlulardır. Yakın tarihte kazandıkları bir davranış olduğunu düşünmek büyük bir yanılgı olacaktır.

İran Misafirperverlik Kültürü

İran’a geldiğinizde yolda, parkta, evlerde, hostellerde karşılaşacağınız misafirperverliğe hazır olun! İran’a gelen insanları misafir etmek Türk/Fars kültürünün bir parçasıdır. Bu misafirperverliği kırsal kesimlerde daha bir güzel deneyimlersiniz. Kırsal kesimlerde yaşayan yöre halkı o kadar zengin olmayabilir fakat cömert yüreklerinin olduğuna emin olun. İran’ın köylerini ziyaret edin. Kendileri zaten sizi misafir edeceklerdir. Kendovan, Masule, Abyaneh gibi köyleri ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Çantanıza biraz şekerleme koyun. Gittiğiniz köydeki çocuklara dağıtın ve hem onlar mutlu olsun hem de sizler.

Ayrıca Okuyunuz: İran Misafirperverliği Hakkında Bilgi

Medya ve Çevrenizdeki Kişileri Dinlemeyin! Ön yargılarınızı Yol üstü Çöp Kutusuna Atın ve İran’ı Kendi Gözlerinizle Keşfedin!

Eğer gerçekten İran’ı, insanlarını tanımak ve anlamak istiyorsanız, medyadan duyduğunuz her şeyi bir kenara bırakın ve herhangi bir ön yargıya kapılmadan İran’ı gezmeye başlayın. İran’daki gerçek hayatın nasıl olduğunu ve İranlıların nasıl olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Medya ve çevrenizin sizin için karar vermesine asla izin vermeyin. İran’ı ziyaret ettikten sonra kendi karanızı kendiniz verin.

İran'ı Keşfedin

Bu beş maddelik yazı ile bu bölümün sonuna geldik. Daha yazılacak pek çok başlık var. Hepsini zamanla yazacağım dostlar. Eğer merak ettiğiniz konular olursa site içerisinde yer alan yazıların altına yorumda bulunarak sorularınızı her zaman bana iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Kalın sevgiyle.


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Saliha

Cevapla