Bir seyahate çıkmadan önce mutlaka o ülke hakkında detaylı bir araştırma yaparız. Gezilecek yerler, yeme-içme, ulaşım ve konaklama gibi temel bilgileri araştırmak ve planlamak seyahatimizi kolaylaştıran etkenler arasındadır. Şu an okumuş olduğunuz İran Gezi Rehberi bahsettiğim temel bilgilerin yanı sıra detaylı birçok başlığı içeren bilgiler sunuyor. Önceliğiniz bu rehberi okumak ve işinize yarayacağını düşündüğünüz yerleri not almak veya yazıcıdan bir çıktı almanız yönünde olacaktır.

İran, bizlerden vize istemeyen bir ülke. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi minimum 6 ay veya üzeri olması yeterli olacaktır. İran’da 90 gün (3 ay) süre ile kalabilirsiniz. Eğer yaz aylarında İran’a gitmeyi düşünüyorsanız havaların kavurucu derecede sıcak olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Şapka, güneş kremi gibi gereçleri çantanızdan eksik etmeyin. Kadınlar yanlarında başlarını kapatacak bir örtü getirmeleri gerekiyor. Erkekler ise ne yazık ki kapri, şort giyemiyorlar fakat uzun bir pantolon ve kısa kol gömlek veya tişört giyebilirler.

Tebriz ve İsfahan’a göre Tahran uçak bileti fiyatları nispeten daha uygun oluyor. İstanbul-Tahran uçak bileti kapsamında ucuz uçak bileti almak için mutlaka seyahatinizi 4-5 ay öncesinden planlayarak biletinizi de bu süre içerisinde alın. Unutmayın ki, uçak bileti 4-5 ay öncesinden alındığı takdirde oldukça ucuza geliyor. Seyahat tarihiniz esnekse gidiş-dönüş uçak biletlerinizi hafta içi Salı veya Çarşamba günlerine almaya çalışın. Bu günlerde uçak biletleri daha ucuz fiyatlı oluyor.

İran Gezi Hazırlığı

Mümkünse ergonomik bir sırt çantası ile İran’a gidin. Gün içerisinde şehir gezintilerinizi 15-20 litrelik küçük çantalar ile gerçekleştirin. Mevsim, sıcaklık önemli. Hangi mevsimde gideceğiniz doğrultusunda yanınıza mevsimlik uygun elbiseler alın. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında sandalet veya yazlık hava alabilen ince ayakkabılar yanınızda getirin.

Özellikle kadınlar daha çok steril ortamlarda kalmak isterler. Kadınlar kendi özel temizlik kitlerini yanında bulundurmasını tavsiye ediyorum. Genel itibari ile iç çamaşırı, tişört ve yedek pantolonlar mutlaka çantanızda bulunsun.

İran’a mümkün mertebe Euro (€) veya Dolar ($) ile gidin. Türk parası Riyal karşısında Euro ve Dolara göre nispeten daha ucuz. Cebinizde nakit Tümen ile gezin. Kredi kartı kullanımı oldukça kısır bir ülke. Sadece havaalanı ve alışveriş merkezlerinde kredi kartı kullanabilirsiniz. Eğer bir İran halısı satın almak isterseniz kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Tüm öngörülebilen seyahat masraflarınız için yanınızda yeterli nakit para taşıyın.

İran’a gittiğinizde burada yer alan bilgiler dışında, karşılaşacağınız değişiklikleri konuya yorum olarak yazın veya e-mail adresime deneyimlerinizi bildirin.

İran’ı Gezmek İçin En İyi Zaman Nedir?

İran, coğrafi konumu ve rakımı sayesinde yıl boyu iklim çeşitliliğine sahiptir. İran’a gitmeye karar vermeden önce bölgesel sıcaklıkları kontrol etmekte fayda var. İran’ın hangi şehrine gidecekseniz ona göre bir araştırma yapmalısınız. Çünkü İran’ın kuzeyi, iç kesimleri ve güneyi 5, 10+- derece farklılık gösterebiliyor. Örneğin Ocak ayında Tebriz 10 derece iken, Bender Abbas’da sıcaklık 25 derece olabiliyor.

Eğer yaz aylarında güneye gidecekseniz 40 derece sıcaklık hissetmeye hazırlıklı olmalısınız. Kısacası İran’da kış ayları kuzey ve iç kesimler soğuk iken, güney kesimlerde kavurucu sıcaklıkları yaşayabilirsiniz.

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

İran’a gitmek hiçte sanıldığı kadar zor değil. Uluslararası ilişkileri gelişiyor, turizmi her geçen gün büyüyor ve dış basında kendine daha fazla yer ediniyor. Yeterince iyi bir seyahat planlama ve araştırma ile kapalı gibi görünen İran’ı kolayca gezebilirsiniz. Ülkenin genel kurallarına uyduğunuz takdirde geziniz sandığınızdan da çok keyifli geçecektir.

Misafirperver bir ülkeye gidecek olduğunuzu bilin. Burada İranlılar turistlerin geneline iyimser yaklaşıyor olsa da Türklere daha bir samimi yaklaşım göstermekteler. Türk olduğunuzu öğrenen İran halkı mutlaka bir yemek, çay daveti veya evlerine misafir etmek için talepte bulunacaklardır. Bu talepleri karşısında şaşırmayın. Bu, onlar için gayet normal bir davranış. Keyfini çıkarmaya bakın!

Muazzam Pers tarihinin koridorlarından geçeceksiniz. Safevi dönemini yerinde yaşayacaksınız. Zerdüşt dininin tüm yansımalarını insanlar üzerinde gözlemleye bileceksiniz. Ulaşım ve konaklama açısından sınırlı seçeneklerin olduğu İran’da turizm altyapısının eksikliğini kısmen de olsa görebilirsiniz. İran otel fiyatları pek pahalı sayılmasa da özellikle turizm sezonu fiyatlarda yükseliş görülebiliyor. Orta Asya’nın diğer bölgelerine kıyasla, bütçe dostu hosteller standart fiyatlar olarak hizmet veriyor.

Couchsurfing İran’da yasaklı olmasına rağmen, oldukça büyük bir kesimin bu topluluğun bir parçası olduğunu unutmayın. Mutlaka İran’a gitmeden önce Couchsurfing üzerinden konaklamak için bir talepte bulunun.

Yalnız kadın başınıza seyahat edecekseniz bazı zorluklar yaşayabilirsiniz burada. Kendi başınıza şehirlerde dolaşıp zaman geçirdiğinizde İranlı erkeklerin bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde ıslık veya söz sataşmaları olabiliyor. Siz duruşunuzu bozmayın ve mütevazı, sağduyulu bir şekilde karşılık verin.

İran’da İslami rejimin getirmiş olduğu kurallara uyduğunuz takdirde gayet güvenli bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Erkeklerin birkaç rahatsız edici bakışları yanı sıra, İran oldukça güvenli bir ülkedir. Her yerde duvarlarda, cadde ışıklandırma direklerinde İran-Irak savaşında şehit düşmüş askerlerin resimlerini göreceksiniz.

Bilgiler bununla sınırlı değil. Site içerisinde gezinmeye devam edin. İran hakkında vermiş olduğum pek çok bilgi mevcut. Tüm araştırmalarınız sonrası sorularınızı toparlayın ve bana sorun. İran seyahatinizi planlamanıza yardımcı olayım!