0 comments

İran Misafirperverliği Hakkında Bilgi, İran’da Couchsurfing

İran’a seyahat etme fikri olan pek çok insan bazen ön yargılarının esiri olabiliyor. Belki çevresinden belki de medyanın yanlış yönlendirmesinden. Ancak ön yargılarını kırmayı başarıp İran’a giden insanlar döndüklerinde anlatacak çok hikayesi, tanıştığı pek çok insan ve hayran kaldığı İran misafirperverliği üzerine tekrar tekrar gitmek için planlar yapıyor. Bunlardan biri de benim.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran’a ilk seyahatimi 2014 yılında yapmıştım ve bu seyahatimde on gün kalmıştım. Geri döndüğümde ise bu ülkenin on günde bitirilemeyeceğini, on gün gibi kısa bir sürede yaşadığım onca güzel şey varken, tekrar tekrar gitsem, belki yirmi gün, belki de bir ay kalsam daha başka neler neler yaşarım düşüncesi ise her sene birkaç kez İran’a gittim. Onca güzel şey yaşadım, birbirinden değerli insanlarla tanıştım, evlerine ve sofralarına misafir oldum.

İran İftar Sofrası

Size bu yazımda İran misafirperverliği hakkında bilgiler vereceğim hatta kendi yaşadığım misafirperverliklerle alakalı örnekler vereceğim. Belki hala daha İran’a gitmeye çekinen kişiler varsa aramızda onların yüreğine biraz su serpmiş olurum. Yani… İran öyle sanıldığı kadar tehlikeli bir ülke değil. İnsanları da gayet iyi, kültürlü ve misafirperver bir topluluk. Her neyse konuyu dağıtmak istemiyorum. Direkt konuya giriş yapmak istiyorum…

İran İnsanları Nasıl?

Siz hiç gittiğiniz bir ülkede yerel insanlar tarafından şımartıldınız mı? Misafir olduğunuz evin annesi size oğlu gibi davrandı mı? Kendi yiyeceklerini hiçbir karşılık beklemeden cömertçe sunduklarını bir yerde bulundunuz mu? Kabul, belki biraz abartmış olabilirim. “Evet, Fatih, gittiğimiz bazı ülkelerde böyle bir misafirperverlikle karşılaştık.” diyebilirsiniz. Pekala… İran bu noktada biraz diğer ülkelerden farklılaşmayı başarıyor. Peki, nedir bu farklılık?

İran Ne Kadar Misafirperver?

İran’a toplamda sekiz defa seyahat etmiş ve her gittiğimde yirmi-otuz gün süre ile kalmış biri olarak size İran misafirperverliği hakkında yaşadıklarımdan örnekler vereceğim.

Tebriz’de bir evde kalmıştım. Evin oğlu Mahdi bana aynen şöyle demişti:

“Fatih, biz küçük bir çocukken annemiz her zaman misafirlere nasıl davranmamız gerektiğini anlatır dururdu. Yolda bir aç gördüğünde cebinden para çıkar veya ona yiyecek bir şeyler al derdi. Konuklar her zaman evimizin bir bereketi der dururdu.”

Bize tanıdık geliyor öyle değil mi arkadaşlar? Türk kültüründe de misafirperverlik vardır.

Mahdi anlatmaya devam ediyordu…

İran’da her evde, sadece misafirler için kullanılan ayrı bir rahat ve iyi dekore edilmiş odalar vardır. Ailenin ne kadar zengin veya fakir olduğu önemli değil, evlerimizin en iyi kısmı her zaman misafirlere aitti.

Hatta şöyle de güzel bir örnek vermişti. Aynen şöyle diyordu; İran’da köy evlerinde her gün fazladan yemek pişirilirdi. Bu fazladan yemek, o gün köyü ziyaret eden rastgele bir yabancıya servis edilirmiş!

Mahdi’nin bu söylediklerinden etkilenmiştim…

Bu misafirperverliğin özünde yerel bir kültür olsa da temelinde Müslümanlara, misafirlerine çok saygı ve sevgiyle davranmaları tavsiye edilir. Bu durum da İran misafirperver kültüründe önemli bir rol oynamaktadır.

Bu İran Misafirperverliği Yalnızca Yabancı Turistler İçin Mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle “Hayır”. İran’a yaptığım sekiz seyahat boyunca gördüklerim, şahit olduklarım gösterdi ki yalnızca bana özel bir durum değil, diğer mahalle komşuları ve akrabalar için de durum aynı.

Eş, dost, konu-komşu her kim gelse ve bir eve misafir olsa hemen şerbetler ve meyveler gelir, yemekler hazırlanırdı. Bunlara kendi gözümle şahit oldum diyebilirim size.

İran Misafirperverliği Hakkında Bilgi

Yolda yürüyorsunuz ve kalacak yeriniz yok. Ya da bir yere gitmek istiyorsunuz ancak adresi tam olarak bilmiyorsunuz. Bu hiç problem değil! Yapmanız gereken tek şey yolda ördüğünüz kadın-erkek hiç fark etmez birine gideceğiniz yerin adresini söylemeniz olacaktır. Ayaküstü bir tanışma fazlından sonra gideceğiniz yer öncesi size bir çay-kahve veya yemek ikram etmek isterim sözüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta bu gece için evimde misafir olmanızı isterim sözünü işitebilirsiniz. Aman, bu söz karşısında şaşırmayın ve hemen paniklemeyin! Bu durum İran’da gayet normal bir şey. Şaşırmanız pekala haklı bir neden olabilir. Ancak herhangi bir tedirginliğe kapılmanıza gerek yok. Tebessüm ederek teklifini geri çevirebilir veya karşınızdaki kişiyle biraz vakit geçirdikten sonra onu tanıyıp öyle karar verebilirsiniz.

Peki, Taarof Nedir?

Şimri İran misafirperverliğinden bahsediyorum. Ancak Taarof adında bir ifade/deyişten bahsetmeden geçmek olmaz. Taarof, İran’da gerçekten kafa karıştırıcı bir ifade.

Taarof temek olarak kibar ve misafirperver bir yaklaşık biçimi olmakla birlikte herkesin ciddiye almaması gereken bir şey. Örneğin taksiden inerken veya alışverişe giderken Tarrof ifadelerini sıkça görebilirsiniz. Satış görevlisi ya da taksi şoförü size şöyle bir şey diyebilir: “Tamam, önemli değil” veya “Lütfen, kalsın. Bu yeterli!” Ödemek zorunda değilsin!” diyebilir. Ancak bu durum karşısında aman ha parayı ödememezlik yapmayın ve paranızı mutlaka ödeyin! Çok kafa karıştırıcı bir şey olduğunu biliyorum ama eğlenceli olduğu da kesin. 🙂

İran Piknik Kültürü

İran’a bir seyahat gerçekleştirirseniz buna benzer örnekler mutlaka göreceksinizdir. Yine de panik yapmayın! Karşınızdaki kişliye Taarof olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu ayıp bir şey değil. 🙂

Sonuç olarak, misafirperverlik kavramı İran halkı için nazik bir tutumdan öte daha derin bir kültür olduğunu söyleyebilirim. Olur da bir gün İran halkının evine, arabasına, köyüne yolunuz düşerse siz misafirsiniz ve onlar için baş tacısınız. Çok çok güzel ve unutamayacağınız bir misafirperverliğin ötesinde ilgi göreceğinizi aklınızdan çıkarmayın!

İran misafirperverliğini deneyimlemek için kesinlikle İran’a gitmelisiniz! İran, konaklama, yemek ve yalnız seyahat etme noktasında asla endişelenmeyeceğiniz bir ülke.

Merak ettiğiniz bir şey olursa aşağıda yer alan yorum kutusundan sorularınızı veya düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kalın sevgiyle…


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla