İran’a Seyahat Etmeden Önce Telefonunuza Yüklemeniz Gereken 5 Uygulama + Bonus

Yola çıkmadan önce yapacağınız hazırlıklar gezileriniz esnasında işinizi fazlasıyla kolaylaştırır. Artık günlük hayatımızın değişmeyen bir parçası haline gelen cep telefonları ile işlerimizi kolayca halledebiliyor, dilini bilmediğimiz bir ülkede dahi iletişim kurmamıza yardımcı olabiliyor. Tüm bu pratik bilgileri her seyahatinizde elinizin altında bulundurmak isteyebilirsiniz. Sonuçta akıllı telefonlar ve uygulamalar bu anlarda en iyi arkadaşımız oluyor.

İran’da gezinizi sorunsuz, verimli ve olması gerektiği kadar eğlenceli hale getirebilecek beş önemli mobil uygulamadan bahsetmek istiyorum.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran’da İnternet Bağlantısı Var Mı?

İran’a gitmek isteyen pek çok insanın sorusu “İran’da herhangi bir İnternet bağlantısı var mı?” şeklinde oluyor. Cevabı ise “Hayır”. İranlılar İnternet erişimine sahip değiller ve ülke çapında seyahat etmek için develere biniyorlar. Şaka! 🙂 İran genelinde 3G ve 4G İnternet erişimi mevcut. İran’ın ilk operatörü olan MCI (aynı zamanda Hamrah-e-aval olarak da bilinir), ülke çapında geniş bir kapsama alanı sunuyor, diğer yandan ise Irancell ve Rightel operatörleri var. Daha hızlı ve daha istikrarlı bir mobil İnternet bağlantısı sunuyor bu iki operatör.

Tahran IKA Havaalanına varışınızda veya şehir merkezlerindeki tüm özel servis sağlayıcılarından bir SIM Kart ve yeterli bakiye satın alabilirsiniz. Rakamlar Farsça olduğu için çalışanlardan yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

İran’daki birçok kafe ve restoranda ücretsiz Wi-Fi mevcut. Ayrıca otellerde genellikle odalarında İnternet bağlantı hizmeti sunuluyor.

Halka açık yerlerde de İnternet hızı yeterince iyi.

İran’da Kullanmanız Gereken 5 Mobil Uygulama

İran’a seyahat etmeden önce aşağıda vereceğim beş mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin. İran’a ayak basar basmaz bu uygulamalar seyahatinizden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

1. Snapp

IOS / Android

Snapp, İran’ın yerel Uber benzeri uygulamasıdır. Kullanıcı bir arayüze sahip. Taksicilerden kazık yemek istemiyorsanız Snapp üzerinden bir taksi çağırabilirsiniz.

Snapp Uygulaması, İran

Zaten içerik Uber benzeri. Bol yıldızı, bol referansı olan size yakın bir taksi sürücüsünü çağırabilir ve gideceğiniz yöne olan uzaklığı uygulamanın otomatik hesaplaması ile çıkan tutarı şoföre ödersiniz. Uygulamayı nasıl indireceğinizi zaten biliyorsunuz.

2. Tehran Metro

IOS / Android

Dünyanın diğer büyük şehirleri gibi, Tahran’da da hallaç pamuğu gibi bir araç trafiği var. Hele o motorlar. Aman Allah’ım! Vız vız vız! Hiç geçiş hakkı da vermezler! 🙂 Şehrin farklı bölgelerine metro ağı üzerinden kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Tehran Metro Uygulaması, İran

Tahran Metro uygulaması, harita üzerinde bir istasyonun konumunu tam olarak kolayca bulmanıza yardımcı olmak, tren varış zamanlarını bulmak, her istasyonun durak isimlerini görmek ve seyahatinizi planlarken akıllı yol bulma sistemini kullanarak seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacak iki dilli bir uygulama.

3. Telegram

IOS / Android

WhatsApp’e İran’da güle güle! 🙂 Merhaba Telegram! Telegram 2015 yılından beri İran’da kullanılan en popüler mesajlaşma uygulaması. Ülke çapında en zayıf İnternet bağlantısında bile takır takır çalışıyor. Aynı anda birden fazla platformda kullanılabilen, hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulaması.

Telegram Uygulaması, İran

Ayrıca, kullanıcıların kanal işleviyle geniş kitlelere mesaj göndermelerini de sağlıyor. Fotoğraf ve video kolayca gönderebiliyorsunuz. İranlı arkadaşlarınızla bağlantı kurmak istiyorsanız, telefonunuzda mutlaka Telegram uygulamasını bulundurmayı unutmayın! İranlı tüm dostlarımla her zaman Telegram’dan sohbet etmek keyif verici!

4. Foursquare

IOS / Android

Yerel bir restoranda lezzetli bir kebap yemek ve yerel deneyimleri yaşamak istiyorsanız Foursquare uygulaması tam size göre! İranlı kullanıcılar, restoranlar ve lokantalar hakkında uygulama üzerinden çokça fotoğraf ve yorum paylaşıyorlar.

Foursquare Uygulaması

Bu yüzden Foursquare uygulaması İran’da popüler olması bir sürpriz değil.

5. Google Maps

IOS / Android

İran’da yeni yerleri keşfetmek veya yön bilgisi öğrenmek için en iyi seçeneklerden biri de Google Maps uygulamasıdır.

Google Maps Uygulaması

Trafik güncellemeleri, İran’da bu uygulamanın sunduğu önemli özelliklerden biri. Bu sayede, şehirlerde bir yerel gibi gezebilirsiniz.

6. Hotspot Shield VPN Proxy (BONUS)

İran’da Facebook uygulamasına erişim yasak! Peki, nasıl erişim sağlanacak? Özel VPN uygulamaları var arkadaşlar. Bu uygulamalardan en kullanışlı olanı ve benim de İran seyahatlerimde kullandığım Hotspot Shield VPN Proxy uygulaması ile İran’da bulunduğum süre boyunca Facebook’a kolaylıkla giriş yapabiliyorum.

Hotspot Shield VPN Uygulaması

Telefonunuza uygulamayı yükleyin başka bir ayar, prosedür vs. yok. Kullanımı gayet basit. On/Off tuşu var ona basıyor ve açıyorsunuz. Size farklı bir IP tanımlıyor ve Avrupa’dan herhangi bir ülke üzerinden giriş yaptığınızı gösteriyor. Bu sayede Facebook’a giriş yapabilirsiniz. Uygulama bazen arka planda kendini kapatırsa tekrar uygulamaya giriş yapın ve açık konuma getirin. Bu sayede İran’da yasaklı olan tüm İnternet sitelerine erişim sağlayabilirsiniz.

İran’a gittiniz mi? İran’da bulunduğunuz süre boyunca gezinizi kolaylaştıran hangi uygulamaları telefonunuzda kullandınız? Aşağıda yer alan yorum kutusundan deneyim ve önerilerinizi paylaşın.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Şenol Alparslan

Cevapla