İran Güvenli Bir Ülke Mi?

İran, şu ana kadar ziyaret ettiğim ülkeler arasında belki de en iyisiydi diyebilirim. Bunda elbette misafirperverliği ve zengin tarihi önemli bir neden.

Bu yazımda İran hakkında bazı pratik bilgiler vereceğim. İran’ı veya insanlarını tanımak istiyorsanız site içerisinde onlarca yazı yazdım bu konu üzerine. Fakat İran’ı sayfalarca yazsam da hep bir şeyler eksik kalacaktır…

Bu yüzden İran’ı ziyaret etmenizi, kendi başınıza gidip görmenizi tavsiye ederim. Tabii, henüz yola çıkmadan önce bazı bilmeniz gerekenler var.

Bu yazımda, İran’ı ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler paylaşacağım.

İran Hakkında Bilgiler

İran’ın Doğası

İran’ın Nahçıvan’a olan sınır şehri Culfa. İki ülkeyi birbirinden ayıran ise Aras Nehri.

İran’da inanılmaz güzellikte doğal manzaralar var. İnsanı hayrete düşüren çok güzel yerler var. Özellikle Hazar kıyılarını çok seveceksiniz.

İran Mutfağı

İran mutfağında çok çeşitli ve de lezzetli yemekler bulunuyor. İran’da kesinlikle aç kalmazsınız. Seçilecek çok seçenek var ve İran’da 10 gün kalsanız dahi aynı yemeği yemeyeceğinize eminim.

İran Gece Hayatı

Tam olarak bir İstanbul olmasa da Tahran’da gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz. Fakat sanıyorum ki ilk gidişinizde bu deneyimi yaşamanız biraz zor olabilir. Eğer İran’da güvenilir, deli-dolu arkadaşlarınız varsa o zaman harika insanlarla, harika ortamlarda partileyebilirsiniz. Bu toplanmalar tabii ki evlerde gerçekleşiyor. Tahran’da Vali Asr taraflarında tanıdığınız, güvenilir birileri varsa bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 🙂

İran’da Güvenlik

Bugüne kadar bulunduğum en güvenli ülkelerden biri istisnasız İran’dı. Son Balkanlar seyahatimde özellikle Sırbistan’da zaman zaman kendimi güvensiz hissettim ama İran’da hiçbir zaman hiçbir şekilde kendimi güvensiz hissetmedim. Eşyalarımı geride bırakıp çoğu defa dışarı çıktığımı, sayısız İranlı ailelerin evinde kaldığımda yaşadığım rahatlığı anlatmak için ayrı bir yazı yazmam gerekir herhalde.

İran’da Ulaşım

İran’da ulaşım şehir içi ve şehirler arası gayet kolay bir altyapıya sahip. Yolları geniş ve bakımlı. Otobüs yolculukları sarsıntısız geçiyor. Ayrıca, tüm otobüsler perona zamanında giriyor ve zamanında hareket ediyor, herhangi bir gecikme olmuyor ve her şey iyi organize edilmiş durumda. Otobüs biletlerinizi aynı bizdeki gibi bulunduğunuz şehrin terminallerine giderek satın alabiliyorsunuz. Eğer İran’da yaşayan bir arkadaşınız varsa biletlerinizi İnternet üzerinden de alabilirsiniz.

İran’da İnternet

İnternet, maalesef devlet tarafından izlenmekte ve bazı sitelere sansür uygulanmakta. Belki de bu yüzden internet İran’da çok yavaş. Facebook, YouTube çalışmıyor, ancak VPN kullanarak bu engeli aşabilirsiniz. İranlı arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için Telegram’ı kurmanızı tavsiye ederim. Dünya genelinde WhatsApp kullanılsa da İran’da Telegram kullanımı oldukça yaygındır.

İran Kültürü

2.500 yıllık bir tarih, bu yüzden çok fazla bir şey söylememe gerek yok. İran’ı keşfederken yeni yeni şeyler öğrenecek, bu ülkeye aşık olacaksınız. Bir giden bir daha gidiyor İran’a. 🙂

İran’da Özgürlükler

İran halkı, Hükumetlerinin izin verdiği kadar özgürdür. Fakat endişelenme, her şey kapalı kapılar ardında dönüyor. 🙂

İran Misafirperverliği

İran'da Couchsurfing

İranlıların misafirperverliği, insanı hayretlere düşürüyor. Hiç gitmemiş birisi İran hakkında atıp tutabilir. Buna çok alıştım. Fakat İran’a gittiğinizde ön yargılarınız karşısında mahcup duruma düşmeniz kuvvetle muhtemeldir.

İran’da İngilizce Yeterliliği

İran Güvenli Bir Ülke Mi?

Genç nüfus İngilizce yeterli düzeyde konuşuyor. İngilizce dilinin konuşulduğu şehirler Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz, Yezd gibi turistik yerlerdir. Fakat bazı temel günlük Farsça kelimeleri bilmenizde yarar var. Teşekkür ederim, nasılsın? gibi.

İran’da Alışveriş ve Para Harcama

İran, Türkiye’ye göre görece ucuz bir ülkedir. Düşük bütçeyle geziyorsanız İran ekonomik anlamda rahat edebileceğiniz bir yer. İran’da otostop yapabilir, kamp atabilir hatta Couchsurfing deneyimi bile yaşayabilirsiniz. Böylece bu temel gereksinimlere para vermeyip tasarruf edebilirsiniz.


Bu bilgiler İran hakkında bilmeniz gereken kısa kısa pratik bilgilerdir. Yukarıda verdiğim başlıkların detaylı yazıları site içerisinde mevcut.

Son noktayı koymadan demem o ki; İran, dünya üzerinde seyahat edilebilecek güvenli ülkelerden biridir. Ülke komple çok misafirperver ve cana yakın. Selam verdiğiniz insan size bir yemek ve bir bardak çay ikram etmek istiyor hatta evlerine bile davet edebiliyor. Tabi bu iyi niyeti suistimal etmemek gerekir. İran’da Taarof denilen bir kavram var. Bu kavram ile ilgili site içerisinde bir yazı yazdım. Mutlaka okuyun ve bu davetler karşısında karşınızdakinin niyetini iyi tahlil edin.

Pek çok insan İran’ın tehlikeli olduğunu düşünüyor… Böyle düşünenler bırakın İran’a gitmeyi, İran hakkında tek bir satır bile yazı okumadan medyadan, şuradan buradan okudukları yazılarla ön yargılı davranıyorlar. İran halkı yabancılardan hoşlanmıyor, İran, gezmek için güvenli bir ülke değil… gibi klasik olumsuz düşünceler… Buradayken endişelenecek bir şey olmaz. Emin olun, İran, bazı Avrupa ülkelerinden daha güvenli.

Sırt çantanı/valizini topla ve bu güzel ülkeyi keşfe çık!

İran hakkında yazdığım diğer yazıları site içerisinde bulabilir ve ilgili çeken başlığı detaylarıyla birlikte okuyabilirsin. Soruların olabilir… İran hakkında merak ettiğin tüm her şeyi bana site içerisinde yer alan yazılardan dilediğine yorum yazarak sorabilirsin.

İran deneyimlerimi Instagram‘da, Facebook‘ta ve Twitter‘daki fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum. Beni aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma.