İran Gezi İpuçları! 1-10 (1. Bölüm)

Medyada gördüklerimden ve çevremde işittiklerimden farklı olarak, henüz İran’a yaptığım ilk seyahatte buranın cana yakın ve misafirperver bir ülke olduğunu görmüştüm. Dost canlısı insanlardan inanılmaz mimarilere, hareketli şehirlerden mistik çöllere kadar beni cezbeden pek çok harika deneyimler yaşamıştım.

İran’ı bir ay bile dolaşsanız, buranın sunduğu her şeyi göremeyeceğinizi bilmenizi isterim. Çünkü burada görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki. İran, aklınıza gelebilecek hemen her şeye sahip bir ülke. Eğer İran’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, sizler için 2019 yılına özel güncel ipuçları verdiğim bilgileri okuyun.

İran’a ilk seyahatimi 2013 yılında bağımsız olarak bir başıma yapmıştım. Medyanın bize anlattığı ve gösterdiklerinden çok farklı, büyüleyici bir ülke ile karşılaşmıştım. Bu büyülenmenin etkisini sizlere de vermek için İran hakkında sürekli yazılar yazıyorum ve bilgilendiriyorum. İran’ı yazmakla bitiremem ancak yaşadığım süre boyunca İran’a seyahat edecek ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı olabiliyorumdur.

İran’da bazı sosyal medya mecraları ve göze batan İnternet siteleri engelleniyor. Neyse ki, web sitem İran tarafından engelli değil, bu nedenle İran’dayken bile yazılarıma erişim sağlayabilirsiniz. Ancak, diğer sosyal medya mecraları ve engelli web sitelerine erişim sağlamak için 10. maddede verdiğim linke de tıklamayı ihmal etmeyin.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İran Gezi İpuçları (1. Bölüm)

İran’a gitmeden önce bilmeniz gereken 30 ipucu yazı dizisinin ikinci bölümünü sizlerle paylaşıyorum.

1. İranlılar Arap Değil

İranlılar Arap Değil

Bilinmesi gereken önemli bilgilerden biri, İranlıların Arap değil, Farslılar olduğudur. İranlılar Arapça değil Farsça (ve diğer lehçeler) konuşurlar. Eğer İran’dayken İranlılarla Arapça konuşursanız onları istemeden de olsa kırabilirsiniz.

2. İran’a Seyahat Etmek İçin En iyi Zaman

İran büyük bir ülke, bu nedenle sıcaklıklar bölgesel olarak farklılık gösterir. Mesela Mart ayı sonlarında İran’ı ziyaret ederseniz Tebriz ve Tahran soğukken, Şiraz ve Yezd şehirleri ılık olur, güneye indikçe sıcaklıklar daha da artar.

İran Yaz Sıcaklıkları

Yaz aylarında, sıcaklıklar sıklıkla 40 derece üzerinde seyreder, bu nedenle İran’ı yaz mevsiminde ziyaret etmek belki uygun bir zaman olmayabilir. Özellikle örtünmesi gereken kadınlar için.

İran’ı ziyaret etmek için en iyi zamanın bahar ayları olduğunu söyleyebilirim. (Şubat ayının sonundan – Mayıs ayının sonuna kadar olan zaman dilimi)

İran’a seyahat etmenin en kötü zamanı, 2 haftalık tatil olan Nevruz dönemi (İran yeni yılı) ve Oruç dönemidir. Çünkü bu dönemde pek çok yer İran’da kapalıdır.

3. İran, Sırt Çantalı Gezginler İçin İdeal Bir Ülkedir

Sanırım backpacker harici insanlar İran gibi bir ülkeyi sırt çantasıyla gezmek için iyi bir ülke olarak görmezler. Fakat yanıldıklarını söyleyebilirim. İran, sırt çantalılar için müthiş bir ülkedir. İlk olarak İran ucuz bir ülke! Başlıca turistik yerlerdeki hostellerde çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. İkinci olarak İran’da ulaşım ucuzdur.

İran Paykan Arabası

İstanbul’dan Van’a otobüsle 200 TL gibi bir rakama giderken, Tebriz’den Şiraz’a 60-70 TL gibi rakamlara gidebiliyorsunuz. Varın gerisini siz hesap edin. Yemeklerde ucuz. Hem konaklamaya burada harcama bile yazmazsınız. İran halkı çok misafirperverdir. Çekingen bir insan değilseniz, sizi davet eden ilk İranlı ailenin evine konuk olun.

4. İran Gezisi İçin Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var?

İran bugünlerde paranızın karşılığını veren bir ülke. Ancak, bilmelisiniz ki İran’a gidiyorsanız, herhangi bir kartın ATM’lerde çalışmıyor olduğunu. Burada kartla ödeme yapmayacağınız için, yanınızda nakit taşımalısınız.

Zaman zaman sizlere Dolar ile İran’a gidin desem de, bugünlerde İran’a gideceklere tavsiyem Euro ile gitmeleri yönünde olacaktır. İran’da Dolar artık pek fazla istenmiyor (geçici bir durum – Trump’un yaptırımlarından dolayı gerilen İran-ABD ortamı).

İran'ı Gezmenin Maliyeti Nedir?
İran’ın Kaşan şehrinde kaldığım ev sahibinin yapmış olduğu para koleksiyonu.

Yalnız seyahat edecekseniz günde yaklaşık 15 Dolar yeterli olacaktır. İran aşırı pahalı bir ülke değil, bu yüzden kendinizi bir şey almaktan alıkoymayın. Kendinizi güvende hissetmek, konforunuzdan ödün vermemek için bir miktar fazla para yanınızda getirebilirsiniz. Olur da hostellerde değil de, 3-4* otellerde kalmayı düşünürsünüz diye.

İran’ın güzel halıları olduğunu ve bir tane almak isteyebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yanınızda biraz fazla para olması bu tür alışverişler için iyi olacaktır. Kilim fiyatları, boyutlarına bağlı olarak 100-800 Dolar arasında değişiyor.

NOT: İran kısa bir süre önce Mah Card adını verdiği yabancı turistler için özel bir ön ödemeli kart tanıttı. Yanında çok fazla nakit para taşımak istemeyenler için harika bir çözüm! Online olarak kayıt olabilirsiniz ve İran’a varışta otelinizde kartınızı teslim alabilirsiniz. Böylece yanınızdaki döviz parayı Mah kartınıza yatırabilirsiniz.

İran güncel kuru öğrenin


İran’a bir gezi mi planlıyorsun? İran seyahatini planlarken sana yardım etmeme izin ver! Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsin!


5. İran’daki Para Birimi Çok Kafa Karıştırıcı

Rial resmi para birimidir, ancak tüm fiyatlar Tümen olarak kabul görüyor. Haklısınız biraz kafa karıştırıcı olabilir. Şöyle;

1 Tümen = 10 Riyal

Tabi bu kadar basit değil. Diyelim ki x bir şey aldınız ve satıcı sizden 20 Tümen istiyor sizin aslında ödediğiniz rakam 200 Riyal’dir. Elinizdeki paradan her zaman bir sıfır (0) atacaksınız. Yukarıdaki fotoğraf örneğine bakacak olursan sırasıyla: 500, 1.000, 2.000 ve 10.000 Tümen göreceksiniz. İfade ettiğim gibi elinizdeki bu paralardan her zaman bir sıfır (0) atacaksınız.

6. İran Güvenli Mi?

Yani ABD Medyasını izler ve İnternette (The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal vb.) yazdıklarını okursak İran hiç de güvenli bir ülke değil. İran misafirperverliği ve güvenliği hakkında elimden geldiğinde çokça yazı yazmaya çalışıyorum. İçinizdeki ön yargıları kırmak için bu maddeyi bayağı bir uzatmam gerek ve sayfalarca yazı yazmam gerek ancak kısaca diyebilirim ki; misafirperverliğinin verdiği bir davranış biçimi vardır İran’da ve İranlılarda.

İranlı İnsanlar

Bu misafirperverlik ülkenin hemen her yerinde yaygındır. Birine adres sorsanız kendinizi o kişinin evinde bulabiliyorsunuz. Kimse sizi sokakta, kalabalık yerlerde rahatsız etmez. Üstelik biz Türklere karşı aşırı sempati duyuyorlar. Bu yüzden ben ne kadar yazarsam yazayım, siz İran’a gidip bu misafirperverliği görmeden ikna olamazsınız. Bir gittikten sonra, bir daha gideceğim diyen de onca insan tanıyorum. 🙂

7. İran Trafiği Mi? Aman Allah Saklasın. 🙂

Aklı olan İran’da araç kiralamaz. 😀 İran trafiği hallaç pamuğu gibi ve çok korkutucu. İran’da trafik kuralları kimsenin umurunda değil. Adam sağa dönecek hiç sinyal bile vermiyor, direkt dalıyor sağ şeride. Araçlar için kırmızının yanmasını beklemeyin. Dalın araçların arasına, eğer sağ salim karşıya geçerseniz tebrikler. 😀 Yok geçemediniz mi? Error! Karşıdan karşıya geçerken mutlaka ama mutlaka gelen aracın şoförü ile göz temasını kaybetmeyin!

İran Trafik Durumu

Araç kiralamadınız fakat kaldığınız evin oğlu size arabayı sürmeyi mi teklif etti? Teşekkür edin ve nazikçe teklifini geri çevirin. 🙂 Şöyle düşünün… Döner bir kavşaktasınız, sağdan da bir yol geliyor. Ne kavşağı dönen araçların, ne de sağdan gelen araçların umurunda değil. Kim ilk önce yola girerse o kazanıyor. 😀 Burada dur-kalk çok meşhurdur. Mide bulantıları olanlara Allah yardım etsin. 🙂

8. Check-Out Yapana Kadar Pasaportunuz Otel Resepsiyonunda Kalacak

Chech-in yaparken pasaportunuzu bırakıyorsunuz. Ne zaman ki check-out (otelden çıkış) yapacaksınız o zaman pasaportunuzu alacaksınız. Bazı insanlar bu durumdan dolayı tedirgin olabilirler, ancak tedirgin olmayın. Pasaportunuz güvende! Tabi pasaportunuzun ön yüz (kimlik bilgilerinin olduğu) fotokopisini ve kaldığınız otelin bir kartvizitini de yanınızda bulundurmayı unutmayın! Hostellerde bu durum değişebiliyor.

9. Kadınlarda Başı Örtmenin Derecesi Nedir?

İran, bir İslam Cumhuriyeti’dir. Bu nedenle hem kadınlar hem de erkekler kıyafet kurallarına uymalıdır (evet, yalnızca kadınlar için değil). Erkekler şort giyemiyor, kadınlar ise baş ve vücutlarını örtmeleri gerekiyor.

Kadınlar başının tamamını kapatmalarına gerek yok. Saçlarının ön kısımları çok fazla olmamak kaydıyla açıkta olabilir. Zaten İran’a gittiğinizde kadınların başlarını nasıl kapattıklarını göreceksiniz.

Farsça Kelimeler: İran'da Alışveriş

Kadınlar yanlarında kısa bir etek veya elbise getirebilirler. İranlılar evlerinde rahat giyinirler. Dışarıda kapalılar iken, evlerinde şort-tişört takılıyorlar. Eğer yaz aylarında İran’a gidecekseniz sizde ev içerisinde aşırı sıcaklarda rahat etmek için yanınızda birkaç kısa tişört getirebilirsiniz.

10. İnternette Serbestçe Gezinmek İçin VPN İhtiyacınız Olacak

İran’da, bazı web sitelerine girmek için VPN’e ihtiyacınız olacak. Belirli bir web sitesine erişmek için akıllı telefonunuza bir VPN (sanal özel ağ) uygulaması yüklemeniz gerekecek. İran’da Facebook, Twitter ve YouTube engelli. İsrail hakkında yazan ve yazılan seyahat blogları da İran’da engelleniyor.

Peki, engellenmeyen ne? Herhangi bir sorun olmadan Gmail hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. İran’daki en popüler sosyal ağ, engellenmeyen Instagram’dır. Ancak, Instagram’ın Facebook’un bir ürünü olduğunu bilerek engellenmiyor oluşunu biraz ironik buluyorum.

Sevgili dostlar,

Bu yazı dizisini üç bölüme ayıracağım. Serinin ilk bölümü 10 ipucundan oluşuyor. Diğer ipuçlarını da 10’ar madde halinde iki yazıda sizlerin paylaşımına sunacağım…

İran hakkında merak ettiğiniz başka şeyler olabilir. Aklınıza takılan tüm her şeyi site içerisinde yer alan ilgili yazılara yorum yazarak bana sorabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki yazının konu başlığı sizin sorduğunuz sorunun içinde gizlidir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Kalın sevgiyle…


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

11 Yorum

  1. Lütfi Cangazi
  2. Lütfi Cangazi
  3. Lütfi Cangazi
  4. Merve Yıldırak
  5. Merve Yıldırak
      • Merve Yıldırak

Cevapla