İran Gezi İpuçları! 21-30 (3. Bölüm)

Merhaba değerli dostlar,

İran hakkında verdiğim ipuçları yazı dizisinin üçüncü bölümüne geldik. Bu yazıyla birlikte İran hakkında toplamda 30 bilgi edinmiş olacaksınız.

İran’ı anlatmakla elbette bitiremeyiz. Kültür sanattan mutfağına, uçsuz bucaksız tarihinden müziklerine, şiirlerine ve daha pek çok güzelliklerini tam anlamıyla kavrayabilmek için bu ülkeye birkaç defa seyahat etmek gerekir. İnsanlarının arasına karışmak, onlarla aynı evde kalmak, arkadaş olmak ve klasik gezi rotasının dışına çıkıp farklı bölgelerini gezmek sonucunda İran’ı tanımış oluruz.

Filmlerini izlemek, İranlı yazarların kitaplarını okumak ve Firdevsi’nin Şahname eserini okumak gerekir.

Bu siteyle birlikte İran hakkında pek çok şeyi öğreneceksiniz. Henüz taslakta bekleyen onlarca konu başlığı var. Hepsi yazılmayı bekliyor. Hepsini yazmak ve sizlerle paylaşmak için ben de heyecanlıyım. Her gün neredeyse onlarca mesaj alıyorum İran hakkında. İnsanlarımızın İran’ı merak ediyor olması ve bir seyahat planı içerisine girmeleri beni sevindiriyor.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


İlber Ortaylı hocanın da dediği gibi; İran tarihini bilmeden, İran’ı tanımadan Türkiye’yi tanıyamaz, anlayamayız… Bu iki ülke yüzyıllardır kopmayan kültürel bir bağ içerisindedir. Bu benzerliği İran’ı gidince çok daha iyi görüyorsunuz. Hele ki, Tebriz, Astara, Urmiye, Hoy ve Salmas gibi şehirlerinde fazlasıyla…

Lafı fazla uzatmak istemiyorum. İran hakkında henüz diğer ipuçları okumadıysanız ilk olarak yazdığım diğer ipuçları yazılarını okumanızı öneriyorum.

İşte ilk 10 maddelik yazı

ve diğer 10 maddelik ikinci bölüm yazısı.

Eğer ilk iki yazıyı okuduysanız o halde üçüncü bölümü okumaya başlayabilirsiniz…

İran Gezi İpuçları (3. Bölüm)

İran’a gitmeden önce bilmeniz gereken üçüncü 10 maddelik yazı dizisini sizlerle paylaşıyorum…

21. Herkes Size Yaklaşacak ve Sizinle Konuşmak İsteyecek

İran’da insanlar genellikle İngilizce pratiği yapmak için yabancılarla konuşmak isterler. Hele birde Türk olduğunuzu öğrendiklerinde bırakırlar dil öğrenmeyi, sizle bir bağ kurmaya çalışır, fotoğraf çekinmek isterler. Eğer ünlü olmak nasıl bir duygudur diye merak ediyorsanız İran’a gidebilirsiniz. 🙂 Bütün ilgi üzerinizde oluyor…

22. İran’da Neredeyse Her Yerde Ayakkabıları Çıkarmak Gerekir

Lüks bir otelde, misafirhanede, hostelde veya birinin evinde kalıyorsanız dahi ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir. Benzer bir kültür öyle değil mi? Bu tip yerlerde kimse ayakkabı ile içeri girmiyor. Geleneksel bir restorana gittiğinizde, koltuğa yayılmadan önce ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir. İsfahan, Tahran gibi şehirlerde geleneksel bir restorana gittiğinizde bu durumu görürsünüz.

Ayakkabı ile içeri girmiyor. Geleneksel bir restorana gittiğinizde, koltuğa yayılmadan önce ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir. İsfahan, Tahran gibi şehirlerde geleneksel bir restorana gittiğinizde bu durumu görürsünüz.

23. İran Pazarlarında Alışveriş Yapın

Çarşılar İran’ın günlük yaşamını görmek için büyük bir rol oynamaktadırlar. Bu tip çarşı ve pazar yerlerini İran’ın hemen her şehrinde ve küçük yerleşim yerlerinde bile bulabilirsiniz. Dünyanın en büyük çarşısı (UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde) Tebriz Kapalı Çarşısı ise Tebriz seyahatlerinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğim bir yer.

Alışveriş yapmak istemiyorsanız bile dolaşmaya değer yerlerdir. Yüksek işlemeli tavanları, mozaik ve süslemeleri ile eminim sizde de hayranlık uyandıracaktır.

24. Metroda ve Otobüslerde Kadın-Erkek Bölümleri Var

İran’da işleyen metro ve otobüslerde kadın-erkek ayrımı vardır. Haremlik selamlık İran’ın toplu taşımasında mevcut bir kural. Otobüslerde kadınlar arkada, erkekler ise önde otururlar. Eğer erkekler bölümünde kadın-erkek yan yana oturduğunu görürseniz bilin ki onlar evli bir çifttir.

Metroda da oturma düzeni bu şekilde…

25. İran’da Anlam Verilemeyen Bir Öz Çekim (Selfie) Çılgınlığı Var

İranlılar selfie çekmeye bayılırlar. Muhtemelen İran, selfie çubuklarının çokça satıldığı bir ülke olsa gerek.

Bir turist olarak, aynı zamanda herkesin ilgisinin merkezi olacaksınız. Bu durumu İran’ın az ziyaret edilen kırsal bölgelerine giderseniz daha iyi anlarsınız.

26. Merak Etmeyin! İran’da Şehirlerarası Seyahatlerde Otobüsler Tuvalet ve Yemek İçin Duruyorlar

İran’a gitmeden önce herkes gibi siz de bir araştırma sürecine girmişsinizdir. Belki de, uzun mesafeli otobüs yolculuklarında otobüslerin mola vermediğine rastlamış olabilirsiniz.

Ancak, bu bilgi doğru değil. İran’da uzun mesafe yolculuklarında otobüsler mutlaka bir veya iki mola verir.

27. İran’da Çay İçme Kültürü Bir Başka

Eve içilen çayı unutun. İran’da dışarıda, mola yerlerinde veya park alanlarında çay içmeyi deneyin.

Çayın yanında kıtlama diye tabir ettiğimiz küp kesme şekerler ve yanında çubukta safran geliyor.

28. Her Zaman Satın Almadan Önce Fiyat Sorun

Bu yalnızca İran’da değil, seyahat ettiğiniz her yerde geçerli. Alışkanlık haline getirin. Bazı ülkelerde turist fiyatları ile yerel fiyatlar ayrıdır. Herhangi bir şey satın almadan önce, ister hatıra amaçlı hediyelik eşya, ister bir yemek, bir tur veya taksi yolculuğu…. Yemekten önce menüyü isteyin, taksi şoförü ile önceden pazarlık yapın. Olası sürprizlerden kaçınmak için mutlaka sorun.

Ayrıca turistik yerlerin dışına çıkarsanız, fiyatların bariz bir şekilde düştüğünü görürsünüz.

Her zaman pazarlık yapın ve orta yolu bulun. Böylece her iki taraf da mutlu olur. Unutmayın, bu onların işi ve paraya sizden daha çok ihtiyaçları var. Mutlaka indirim yapacaklardır.

29. Randevularınız İçin Zamana Dikkat Edin

İranlılar çok dakiktir. Sabah 8’de bir tura çıkacaksanız, sabah 7:45’te resepsiyonda olun.. Büyük ihtimalle şoför veya tur rehberiniz otel lobisinde sizi bekliyor olacaktır.

30. İran’da Musluk Suyu İçebilirsiniz

Musluk suyunu İran’ın hemen her yerinde içebilirsiniz. İran’a ilk ziyaretiniz olsa bile çeşmeden su içmek midenizi bozmayacaktır. Hatta çantanızda küçük bir pet şişesi bulundurun ki parklarda, yollarda rastladığınız sebillerden suyunuzu doldurabilesiniz.

İran hakkında merak ettiğiniz başka şeyler olabilir. Aklınıza takılan tüm her şeyi site içerisinde yer alan ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki yazının konu başlığı sizin sorduğunuz sorunun içerisinde gizlidir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Yorum

  1. Semih Macit

Cevapla