İran Gezi İpuçları! 1-10 (1. Bölüm)

Medyada gördüklerimden ve çevremde işittiklerimden farklı olarak, henüz İran’a yaptığım ilk seyahatte buranın cana yakın ve misafirperver bir ülke olduğunu görmüştüm. Dost canlısı insanlarla tanışmış, inanılmaz mimarilere tanık olmuş, hareketli şehirlerin ritmine ayak uydurmuş ve şahane doğasında huzur bulmuştum. Burada beni cezbeden pek çok harika deneyimler yaşamıştım.

İran’ı 1 ay bile dolaşsanız, buranın sunduğu her şeyi göremeyeceğinizi bilmenizi isterim. Çünkü burada görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki. İran, aklınıza gelebilecek hemen her şeye sahip bir ülke. Eğer İran’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, sizler için 2022 yılına özel güncel ipuçları verdiğim bilgileri okuyun.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler (2. Bölüm)

İran’a ilk seyahatimi 2014 yılında yapmıştım. Medyanın bize anlattığı ve gösterdiklerinden çok farklı, büyüleyici bir ülke ile karşılaşmıştım. Bu büyülenmenin etkisini sizlere de aktarmak için İran hakkında sürekli yazılar yazıyorum ve bilgilendiriyorum. İran’ı yazmakla bitiremem ancak yaşadığım süre boyunca İran’a seyahat edecek ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı olabiliyorumdur.

İran’da bazı sosyal medya mecraları ve göze batan İnternet siteleri engelleniyor. Neyse ki, web sitem İran tarafından engelli değil, bu nedenle İran’dayken bile yazılarıma erişim sağlayabilirsiniz. Ancak, diğer sosyal medya mecraları ve engelli web sitelerine erişim sağlamak için 10. maddede verdiğim linke de tıklamayı ihmal etmeyin.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? Ücretsiz bültene abone olun ve doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını alın. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek İran hakkında anlık güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Instagram – Facebook – YouTube – Twitter


İran Gezi İpuçları (1. Bölüm)

İran’a gitmeden önce bilmeniz gereken 10 ipucu yazı dizisinin ilk bölümünü sizlerle paylaşıyorum.

İranlılar Arap Değil

İranlılar Arap Değil

Bilinmesi gereken önemli bilgilerden biri, İranlıların Arap değil, Farslılar olduğudur. İranlılar Arapça değil Farsça (ve diğer lehçeler) konuşurlar. Eğer İran’dayken İranlılarla Arapça konuşursanız onları istemeden de olsa kırabilirsiniz.

İran’a Seyahat Etmek İçin En iyi Zaman

İran büyük bir ülkedir. Bu nedenle, sıcaklıklar bölgesel olarak farklılık gösterir. Mesela Mart ayı sonlarında İran’ı ziyaret ederseniz Tebriz ve Tahran soğukken, Şiraz ve Yezd şehirleri ılık olur, güneye indikçe sıcaklıklar daha da artar.

İran Yaz Sıcaklıkları

Yaz aylarında sıcaklıklar sıklıkla 40 derece üzerinde seyreder. Bu nedenle, İran’ı yaz mevsiminde ziyaret etmek belki uygun bir zaman olmayabilir. Özellikle örtünmesi gereken kadınlar için.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

İran’ı ziyaret etmek için en iyi zamanın bahar ayları olduğunu söyleyebilirim. (Şubat ayının sonundan Mayıs ayının sonuna kadar olan zaman dilimi)

İran’a seyahat etmenin en kötü zamanı, 2 haftalık tatil olan Nevruz dönemi (İran yeni yılı) ve Ramazan ayıdır. Çünkü bu dönemde pek çok yer İran’da kapalıdır.

Ayrıca Okuyunuz: İran (Pers) Yeni Yılı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

İran, Sırt Çantalı Gezginler İçin İdeal Bir Ülkedir

Sanırım backpacker harici insanlar İran gibi bir ülkeyi sırt çantasıyla gezmek için iyi bir ülke olarak görmezler. Fakat yanıldıklarını söyleyebilirim. İran, sırt çantalılar için müthiş bir ülkedir. İlk olarak İran ucuz bir ülke! Başlıca turistik yerlerdeki hostellerde çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. İkinci olarak İran’da ulaşım ucuzdur.

İran Paykan Arabası

İran’da şehirlerarası yolculuklarınızı VIP standartlarında konforlu otobüslerle uygun fiyatlara yapabiliyorsunuz. Varın gerisini siz hesap edin. Yemekler de ucuz. Hem konaklamaya burada harcama bile yapmazsınız. İran halkı çok misafirperverdir. Çekingen bir insan değilseniz, sizi davet eden İranlı ailenin evine konuk olabilirsiniz veya Couchsurfing kullanabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’da Otostop Kültürü (Tavsiye ve Dikkat Edilecekler)

İran Gezisi İçin Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var?

İran bugünlerde paranızın karşılığını veren bir ülke. Tabi COVID nedeniyle burada da fiyatlar arttı. TL/Tümen paritesi de eskisi gibi değil. Bununla beraber İran’da VISA, Mastercard gibi kartlar ATM’lerde kullanılmıyor. Dolayısıyla, kartla ödeme yapmayacağınız için yanınızda nakit taşımalısınız.

İran'ı Gezmenin Maliyeti Nedir?
İran’ın Kaşan şehrinde kaldığım ev sahibinin yapmış olduğu para koleksiyonu.

Yalnız seyahat edecekseniz günde yaklaşık 35-40 Dolar yeterli olacaktır. İran aşırı pahalı bir ülke değil, bu yüzden kendinizi bir şey almaktan alıkoymayın. Kendinizi güvende hissetmek, konforunuzdan ödün vermemek için bir miktar fazla para yanınızda getirebilirsiniz. Olur da hostel yerine otellerde kalmayı düşünürsünüz diye.

İran’ın güzel halıları olduğunu ve kendinize bir tane almak isteyebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yanınızda biraz fazla para olması bu tür alışverişler için iyi olacaktır. Kilim fiyatları, boyutlarına bağlı olarak 100-800 Dolar arasında değişiyor.

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmenin Maliyeti Nedir? Ucuz İran Gezisi İçin Tavsiyeler

NOT: İran kısa bir süre önce Mah Card adını verdiği yabancı turistler için özel bir ön ödemeli kart tanıttı. Yanında çok fazla nakit para taşımak istemeyenler için harika bir çözüm! Online olarak kayıt olabilirsiniz ve İran’a varışta otelinizde kartınızı teslim alabilirsiniz. Böylece yanınızdaki döviz parayı Mah kartınıza yatırabilirsiniz.

İran güncel kuru öğrenin

İran’daki Para Birimi Çok Kafa Karıştırıcı

Riyal resmi para birimidir ancak tüm fiyatlar Tümen olarak kabul görüyor. Haklısınız biraz kafa karıştırıcı olabilir. Şöyle;

1 Tümen = 10 Riyal

Tabi bu kadar basit değil. Diyelim ki x bir şey aldınız ve satıcı sizden 20 Tümen istiyor sizin aslında ödediğiniz rakam 200 Riyal’dir. Elinizdeki paradan her zaman bir sıfır (0) atacaksınız. Yukarıdaki fotoğraf örneğine bakacak olursak sırasıyla: 500, 1.000, 2.000 ve 10.000 Tümen göreceksiniz. İfade ettiğim gibi elinizdeki bu paralardan her zaman bir sıfır (0) atacaksınız.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz İçin Faydalı Farsça Kelimeler

İran Güvenli Mi?

Yani ABD medyasını izler ve İnternette (The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal vb.) yazdıklarını okursak İran hiç de güvenli bir ülke değildir. İran misafirperverliği ve güvenliği hakkında elimden geldiğinde çokça yazı yazmaya çalışıyorum. Kafanızdaki ön yargıları azaltmak için bu maddeyi bayağı bir uzatmam ve sayfalarca yazı yazmam gerek ancak kısaca diyebilirim ki; misafirperverliğinin verdiği bir davranış biçimi vardır İran’da ve İranlılarda.

İranlı İnsanlar

Bu misafirperverlik ülkenin hemen her yerinde yaygındır. Birine adres sorsanız kendinizi o kişinin evinde bulabiliyorsunuz. Kimse sizi sokakta, kalabalık yerlerde rahatsız etmez. Üstelik biz Türklere karşı aşırı sempati duyuyorlar. Bu yüzden ben ne kadar yazarsam yazayım, siz İran’a gidip bu misafirperverliği görmeden ikna olamazsınız. Bir gittikten sonra, bir daha gideceğim diyen de onca insan tanıyorum. 🙂

Ayrıca Okuyunuz: İran’ı Gezmek Güvenli Mi? İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

İran Trafiği Mi? Aman Allah Saklasın. 🙂

Aklı olan İran’da araç kiralamaz. 😀 İran trafiği hallaç pamuğu gibi ve çok korkutucu. İran’da trafik kuralları kimsenin umurunda değil. Adam sağa dönecek fakat hiç sinyal bile vermiyor, direkt dalıyor sağ şeride. Araçlar için kırmızının yanmasını beklemeyin. Dalın araçların arasına, eğer sağ salim karşıya geçerseniz tebrikler. 😀 Yok geçemediniz mi? Gözlerinizi hastanede açabilirsiniz. 🙂 Karşıdan karşıya geçerken mutlaka ama mutlaka gelen aracın şoförü ile göz temasını kaybetmeyin!

İran Trafik Durumu

Araç kiralamadınız fakat kaldığınız evin oğlu/kızı size arabayı sürmeyi mi teklif etti? Teşekkür edin ve nazikçe teklifini geri çevirin. 🙂 Şöyle düşünün… Döner bir kavşaktasınız, sağdan da bir yol geliyor. Ne kavşağı dönen araçların ne de sağdan gelen araçların umurunda değil. Kim ilk önce yola girerse o kazanıyor. 😀 Burada dur-kalk çok meşhurdur. Mide bulantıları olanlara Allah yardım etsin. 🙂

Check-Out Yapana Kadar Pasaportunuz Otel Resepsiyonunda Kalacak

Chech-in yaparken pasaportunuzu bırakıyorsunuz. Ne zaman ki otelden çıkış yapacaksınız o zaman pasaportunuzu alıyorsunuz. Bazı insanlar bu durumdan dolayı tedirgin olabilirler, ancak tedirgin olmayın. Pasaportunuz güvende! Tabi pasaportunuzun ön yüz (kimlik bilgilerinin olduğu) fotokopisini ve kaldığınız otelin bir kartvizitini de yanınızda bulundurmayı unutmayın! Hostellerde bu durum değişebiliyor.

Kadınlarda Başı Kapamanın Derecesi Nedir?

İran bir İslam Cumhuriyeti’dir. Kendine has bazı yasal kuralları vardır. Bu kurallardan en belirgin olanı kıyafet kurallarıdır. İran’ı ziyaret eden kadınlar ve erkekler kıyafet kurallarına uymalıdırlar. Erkekler şort/kapri giyemiyor, kadınlar ise baş ve vücutlarını örtmeleri gerekiyor.

Kadınlar başlarının tamamını kapatmalarına gerek yok. Saçlarının ön kısımları çok fazla olmamak kaydıyla açık kalabilir. Zaten İran’a giriş yaptığınızda kadınların başlarını nasıl kapattıklarını göreceksiniz.

Farsça Kelimeler: İran'da Alışveriş

Kadınlar yanlarında kısa bir etek veya elbise getirebilirler. İranlılar evlerinde rahat giyinirler. Dışarıda kapalı iken, evlerinde şort-tişört takılıyorlar. Bu değişimi en iyi havalimanı veya sınır kapısında da görebilirsiniz. 🙂 İran tarafında kapalı olup, Türkiye tarafına girince açılıp saçılmaları karşısında şaşırmayın! 🙂 Eğer yaz aylarında İran’a gidecekseniz siz de ev içerisinde aşırı sıcaklarda rahat etmek için yanınızda birkaç kısa tişört getirebilirsiniz.

İnternette Serbestçe Gezinmek İçin VPN İhtiyacınız Olacak

İran’da, bazı uluslararası web sitelerine girmek için VPN’e ihtiyacınız olacak. Belirli bir web sitesine erişmek için akıllı telefonunuza bir VPN (sanal özel ağ) uygulaması yüklemeniz gerekecek. İran’da Facebook, Twitter ve YouTube engelli. İsrail hakkında yazan ve yazılan seyahat blogları da İran’da engelleniyor.

Peki, erişim yasağı olmayan siteler nedir? Herhangi bir sorun olmadan Gmail hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bununla beraber, Instagram’a da VPN kullanmadan rahatça giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: İran’a Seyahat Etmeden Önce Telefonunuza Yüklemeniz Gereken 5 Uygulama + Bonus

Değerli okurlar,

Bu yazı dizisini üç bölüme ayıracağım. Serinin ilk bölümü 10 ipucundan oluşuyor. Diğer ipuçlarını da 10’ar madde halinde iki yazıda sizlerin paylaşımına sunacağım…

İran hakkında merak ettiğiniz başka şeyler olabilir. Aklınıza takılan tüm her şeyi site içerisinde yer alan ilgili yazılara yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki yazının konu başlığı sizin sorduğunuz sorunun içinde gizlidir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Kalın sevgiyle…


Tüm İran gezi deneyimlerimi Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarda ve videolarla YouTube kanalımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada takip edin ve İran hakkında paylaştığım bu değerli bilgileri kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için ücretsiz bültene abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

13 Yorum

  1. Sevim Nur Yıldız
  2. Lütfi Cangazi
  3. Lütfi Cangazi
  4. Lütfi Cangazi
  5. Merve Yıldırak
  6. Merve Yıldırak
      • Merve Yıldırak

Cevapla