İran’da Tarihi & Kültürel Geziler Eşliğinde Farsça Dil Kursları!

Merhaba değerli dostlar,

Uzun zamandır bana gerek site üzerinden, gerek mail ile ve gerekse sosyal medya hesaplarımdan İran’da Farsça dil kursu aradığınızı söylüyordunuz. Ben de bu durum üzerine İran ve Türkiye’deki bazı kişi ve kurumlarla iletişime geçerek etraflıca bir araştırma yaptım ve karşılaştığım sonuçları şöyle bir süzgeçten geçirerek sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

Bu bilgileri paylaşmadan önce henüz İran’a gitmemiş siz değerli öğrenci arkadaşlarıma ülke hakkında bazı bilgiler vermek isterim…

İran Hakkında Bilgi

İran, dünya üzerinde mutlaka bir defa dahi olsa ziyaret edilmeyi hak eden ülkeler arasında yer alıyor. Asırlık medeniyeti, zengin kültürü, geleneksel yaşamı, misafirperver kültürü, birbirinden lezzetli yemeklere ev sahipliği yapan mutfağı ve kültür sanatı ile bugün pek çok insan tarafından ilgi duyulan destinasyonlar arasında ilk sırada!

İran üzerine site içerisinde pek çok makalemi okumuş olmalısınız. İran’a neden gitmelisiniz üzerine onlarca yazı yazdım ve bu ülkenin zenginliklerinden bahsettim. Yalnızca yukarıda bahsettiğim özelliklerle sınırlı değil… İran aynı zamanda güvenli de bir ülke arkadaşlar. İran’a gidenler bu zamana kadar bu ülkeye nasıl da ön yargıyla yaklaşmışız diye hayıflanıp dururlar. En azından bana gelen geri bildirimler hep bu yöndeydi.

İran kültürüne ise ayrı bir paragraf açmakta fayda var… İran kültürü, sanatta ve İran’daki entelektüel başarının diğer tezahürlerini ifade ediyor. Farsça dili ise bu kültürel zenginliğin ana kimliğini tanımlıyor.

İran’daki ana dil Farsçadır. Afganistan ve Tacikistan’da da yaygın olarak kullanılan bir Hint-Avrupa dilidir. Farsça alfabesi Arapçaya çok benzer. Fakat aynı dil olmadığını bilmeniz gerekir.

Bu coğrafyada deyim yerindeyse topraktan şiir fışkırır. Fars şiirleri okunuş biçimiyle dünyadaki en güzel şiir formlarından biridir. Yaygın olarak hissedilen insanların kulağına müzik gibi geliyor olmasıdır.

Tüm bu İran’ı özel kılan nedenlerden dolayı ülkemizdeki öğrenciler Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerine yöneliyor, dışarıdan pek çok insan da Farsça öğrenmek istiyor. Hal böyle olunca da İran’da Farsça dil kursu arayışları talebi ortaya çıkıyor. Son zamanlarda bana da yoğun bir şekilde bu yönde talep mesajları atıyordunuz.

Farsça dili öğrenmek için malumunuz Farsçanın konuşulduğu şehirlerdeki kurslardan birine gitmek gerekir. Zira eğitimden sonra serbest zamanda dışarıda Farsça konuşan insanlarla iletişime geçerek pratik yapmak öğrenme aşamasında etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle ben de hem başkent Tahran’da olması hem sağladığı olanaklar ve en önemlisi de uygun fiyatlı olması nedeniyle sizlerle paylaşmak istedim.

İran’da (Peyam-i Nur Üniversitesi, Tahran) Farsça Dil Kursu

Arkadaşlar, Peyam-i Nur Üniversitesi İran’ın en büyük üniversitelerinden biridir. Burada her yıl belirli dönem aralıklarında Farsça dil kursları açılmakta. Farsça dili dersleri hafta içi her gün 5 saat boyunca uzman hocalar tarafından veriliyor. Ders bitimi sonrasında da 1 saat sokakta insanlarla Farsça konuşarak pratik yapma imkânı buluyorsunuz.

Yalnızca kurs değil! Hafta sonu da İran’ın önemli tarihi ve turistik şehir gezileriyle hem UNESCO eserlerini yerinde görmüş oluyorsunuz hem de Fars kültür ve tarihini yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz. Hafta içi ders bitimi sonrası dışarıda 1 saat pratik yapılıyor olması da bence harika bir şey! E, tabii ki yoğun temponun sonunda da hafta sonları geziler yapılacak olması bu işin kaymağı oluyor. Bilirsiniz, bir beceri elde etmek için sürekli ona maruz kalmak gerekir. Farsça dilini öğrenmek için de hem başkentte kursun olması, pratik yapma imkânı ve turistik şehirleri gezecek olmanız Farsçayı öğrenmeniz için çok çok faydalı olacaktır. Akşamları da Farsça filmler izlediniz mi tamamdır bu iş! 🙂

Kurs Boyunca Sunulan İmkânlar Nedir?

1 ay boyunca sürecek olan Farsça dil kursunda Tahran’da yurt (konaklama) imkânı, yemek ve gezi imkânları sunuluyor. 1 aylık kursun sonunda da Sertifika veriliyor.

İran’a gitmişken bir de ülkenin el sanatları veya enstrümanlarını da öğreneyim diyorsanız uygun fiyatlarla hat sanatı, geleneksel müzik aletleri kursu ve İslami tip dersleri veriliyor.

Tahran, Peyam-i Nur Üniversitesi’nde 1 aylık Farsça dil kursu ve sunulan olanaklar tamamıyla 3.000 TL!

Tarihler de esnek. Dileyen istediği süre zarfında dil eğitimi alabiliyor. Veya kendi grubunuzu oluşturdunuz ve İran’a gelmek istiyorsunuz, uygun tarihlerde yeni bir kurs takvimi açılabiliyor. İster sıfırdan başlarsınız ister seviyenize göre uygun eğitim programları ile ders alabiliyorsunuz.

İçerik bayağı zengin. Sunulan olanaklar da gayet iyi. Fiyatı da diğer kurslara göre ideal olunca ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.

Özellikle yüksek lisans doktora yapanlar ve tez çalışmaları yapan lisans öğrencileri için çok çok faydalı olacaktır. E, tabii ben gibi serbest araştırma yapan insanlar için de iyi bir program!

Yetkili kişiyle irtibata geçmek ve daha detaylı bilgi almak için numarayı da şöyle bırakayım: 0531 281 34 62

Dil kursuna katılacak olanlar aşağıda yer alan yorum kısmından heyecanlarını benimle paylaşsın lütfen. 🙂 Kurs bitimi de deneyimlerinizi merak ediyorum. Çünkü İran’da Farsça öğrenmek için kurs arayan pek çok insan var. 🙂