0 comments

İnsanların İran’ı Merak Etmelerinin Arkasında Yatan Sır Nedir?

İran’ın Batı’da çok olumlu bir üne sahip olmadığı aşikar. Arkadaşlarınızdan birine, İran hakkında ne düşündüklerini sorun, kesin olarak şu anki rejimden, ABD ile olan çekişmelerinden, nükleer silahlar ve savaşlar hakkında bahsedeceklerdir. Çünkü medyada gördükleri bunlardan ibaret(!). Onlara İran’a gitmek istediğiniz hakkında düşüncelerinizi sorun, size başka bir soru ile cevap verirler: “Başka yer mi yok? Neden İran’a gitmek istiyorsun ki?”

Bu sorunun üzerine onlara sadece İran’ı ziyaret etmeyi planladığınızı söyleyin. Ciddi olduğunuzu anladıklarında size, bu yolculuğa çıkmamanız için çeşitli telkinlerde bulunacaklardır. 🙂


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Tamam, belli ki bu tepkiler tamamen ön yargıdan ibaret ve biraz aşırı gözüküyor. Ancak çoğu insanın yalnızca İran’a seyahat edeceğimi söylediğimde verdiği cevap tam olarak buydu. Arkadaşlarımın birçoğu planlarımı değiştirmemi istemişti. Fakat içlerinde “çok cesur” olduğumu söyleyenler de yok değildi.

Cesur?

2014 yılı.

İran Seyahat Planı

Hayatımda ziyaret ettiğim diğer tüm ülkeler arasında, hiçbir yerde insanları İran’dan daha fazla misafirperver bulmadım. Abartmıyorum!

Orada yaşadığım samimiyet ve misafirperverlik şaşırtıcıydı. Zor bir yolculuk olmasını beklediğim 44 saatlik İstanbul-Tahran yolculuğum bile yaşadığım en kolay ve en keyifli seyahat deneyimlerinden birine dönüşmüştü. Gittiğim her yerde insanlar benimle konuşmaya, etrafımda dolaşmaya ve ülkelerinde kolaylıkla ve güvenle gezinmeme yardımcı oluyorlardı.

İran halkının muhteşem misafirperverliği, etkileyici tarihi yerleri, güzel manzaraları ve lezzetli yemekler sunan mutfağı, İran’ı turizmin en değerli varış yerlerinden biri yapıyor. Bütün bunların sonucunda “araştırmacı ve bilinçli” turistler ve sırt çantalı gezginler İran’a akın ediyor. İran’da seyahat endüstrisi son 5 yılda hiç olmadığı kadar artmış durumda. Şimdilik İran, turizm dünyasında bir sır olarak kalmaya devam ediyor ve nispeten az sayıda turist, İran’ın her yıl sunduğu eşsiz güzellikleri keşfetme şansını elde ediyor.

Nitekim, altın sarısı çöl tepelerinden karlı dağ zirvelerine, yoğun ormanlık alanlarından küçük köylere ve devasa modern şehirlerine kadar uzanan yerlerde bulunan manzaraları, tarihi eserleri pek çok insanın zevkine göre bir şeyler sunuyor. İster turist olun ister gezgin. İran size beklediğinizden daha fazlasını vereceğine emin olabilirsiniz.

Tahran Seyahat İpuçları

Tarihi geçmişi, zengin kültürü ve yüksek enerjisiyle İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret etmek heyecan verici olsa gerek?

Bazıları yoğun ve aşırı kirliği olduğunu düşünürken, Tahran’ı güzel bir şehir olarak bulmuştum. Tabi hava kirliliği konusunda ben de aynı düşüncedeyim. Elbruz Dağları’nın karlı zirveleri, şehrin etrafında hızla dolaşan kalabalıklara karşı büyüleyici ve huzurlu bir zemin oluşturuyordu.

Ve bazen Tahran’ın sokaklarında tek başıma yürürken boğulmuş hissetmeme rağmen, tek yapmam gereken acele ile koşuşturan insanları izlemekti ve sıcak bir gülümsemeyle karşılanacağımdan emin olmaktı. Hatta bazı insanlar durup bana nereli olduğumu soruyor ve bir yeri arıyorsam adres konusunda yardıma hazır olduklarını gösteriyorlardı. Böyle bir misafirperverlikle, herhangi bir turistin Tahran’da kaybolması kesinlikle imkansız!

İsfahan Seyahat İpuçları

İsfahan, tarihin, sanatın ve kültürün ana merkezi. Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi; muazzam Nakş-ı Cihan Meydanı’nı (İmam Meydanı) ve sayısız tarihi yerlerini ziyaret etmek İsfahan’da yapılacak başlıca şeylerden yalnızca birkaçıdır.

Şehirde ziyaret etmek istediğiniz tüm yerlerin bir listesini incelediğinizde, muhtemelen kendinizi İsfahan Nısf-ı Cihan “Dünyanın Yarısı” olarak adlandıran yerlilerle aynı fikirde bulacaksınızdır.

Yezd Seyahat İpuçları

Yolculuğumun en keyifli duraklarından biri de Yezd şehriydi. Konuştuğum her İranlı, ya Yezd’i sevdiklerini ya da henüz Yezd’e gitmediklerini ama gerçekten gitmek istediklerini söylüyorlardı.

Yezd, üç bin yıl öncesine dayanan bir geçmişi olan uzak bir çöl şehridir. Pers mimarisinin bir merkeziydi ve İranlılar, onun gibi başka bir yer olmadığını söylüyorlardı. Bugün bile!

Şiraz ve Persepolis

Pers’in antik başkentinin kalıntıları, modern Şiraz şehrinin sadece 50 kilometre dışında kalıyor. M.Ö. 519’a dayanan kalıntıları ile Persepolis, tarihle biraz ilgilenen herkes için İran’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Nitekim, antik Persepolis anıtlarına “harabeler” demek, kentin kalıntılarının muhteşem ve heybetli olduğundan yanlış bir tanımlama olacaktır.

İran Seyahatinizi Planlayın

İran, Türkiye vatandaşlarına 3 ay (90 gün) süreyle vizesiz bir ülkedir. Uçakla gidebileceğiniz gibi, karayolu ile Van, Hakkari veya Ağrı üzerinden İran’a giriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca, Ankara kalkışlı Tahran varışlı trenle de ülkeye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla