1 comments

İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan), İsfahan

Meydanın eski ismi olan Nakş-ı Cihan buranın değerini daha iyi ifade ediyor. Türkçe’deki anlamıyla da dünyanın nakşı sözü, bu meydanın yapıldığı Şah Abbas dönemindeki el sanatları ve mücevhercilerin adına gönderme yapılması nedeniyle koyulmuş. İran devriminden sonra buranın ismi İmam Meydanı olarak değiştirildi. Bu meydan Çin’deki Tiananmen meydanından sonra dünyanın en büyük ikinci meydanı sayılmaktadır. 17. yüzyılın başlarında 1611 yılında birinci Şah Abbas’ın emriyle ve mimar Ali Akbar İsfahani aracığıyla yapıldı. İnşaatı 25 yıl süren İmam meydanı 80 bin metre kare yüz ölçümüyle 4 kapısı vardır.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Dünyanın En Büyük İkinci Meydanı: İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan)

  • Siyası kapı: Ali Kapı Sarayı
  • Dini kapı: İmam Camii
  • İlmi kapı: Şeyh Lütfullah Camii
  • Ekonomi kapı: Kayseri Çarşısı

Ayrıca meydan iki eksene sahiptir. Kraliyet ekseni batıdan doğuya, halk ekseni kuzeyden güneye. Her eksen bir camiyle ilgilidir. Meydanın uzunluğu 525 metre ve genişliği 159 metre kadardır. Meydanın çevresi iki katlı sütunlu binalarla çevrilmiş ve ortasındaki geniş havuzuyla kapalı bir mekan oluşturulmuştur. Çevreyi oluşturan yapıda kapalı çarşı bulunuyor. Bu çarşıda İsfahan’ın el sanatlarından örnekler göze çarpıyor. Bunlar arasında Mina kaplama metal işleri, minyatürler ve mozaik denilen Sedef kakma işleri dikkati çekiyor. Meydan ilk yapıldığında polo oyunu sahası olarak kullanılmıştır ve Safevi döneminde askeri manevralara gösteriler yapılır ve oyunlar oynanırdı. Meydan 1979 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

1 Yorum Yazılmış

  1. Ali Qashqai

Cevapla