Türkiye’den İran’a: Gürbulak-Bazargan Sınır Kapısı

Bu yazı, Gürbulak-Bazargan sınır kapısında Türkiye’den İran’a sınır geçme deneyimim hakkındadır.

İran’a ilk seyahatimi Ağrı-Doğubayazıt yolu üzerinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak gerçekleştirmiştim.

Türkiye’den İran’a açılan 3 ana kapı bulunuyor:

  • Gürbulak Sınır Kapısı (Doğubayazıt, Ağrı)
  • Kapıköy Sınır Kapısı (Van)
  • Esendere Sınır Kapısı (Hakkari)

Türkiye’den İran’a seyahat etmek istiyorsanız, benim size önerim Van, Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden (güvenlik, kalabalık oranı, pasaport kontrol süresi) İran’a giriş yapmanız yönünde olacaktır. İkinci olarak Gürbulak Sınır Kapısı’ndan (Doğubayazıt) giriş yapabilirsiniz. Bu sınır kapısı Kapıköy’e kıyasla daha düzensizdir. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giriş yaparsanız sizi ilk karşılan yerleşim yeri Bazargan olacak. Buradan Maku’ya taksi ile geçebilirsiniz. Maku’yda ise otobüs terminaline giderek Tebriz, Tahran ve diğer şehirlere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Türkiye’den İran’a

Sınırı geçmek uzun ve stresli bir süreç olabilir. Sabahın erken saatlerinde Gürbulak Sınır Kapısı’na varmıştım. Böylece akşamdan önce Tebriz’e ulaşabilecektim. Ardımda heybetli Ağrı Dağı’nı bırakmış İran’a adım atmak üzereydim.

Sınır kapısında rutin yurt dışı çıkış harç pulumu aldıktan sonra polis kontrol noktasına gelerek buradan gerekli pasaport kontrollerim yapıldı ve ardından Türkiye’den çıkışımı yaptım.

Kısa bir yürüyüşten sonra İran tarafına geçiyorsunuz. Burada, sesler, portreler, yazılar kısacası atmosfer bir anda değişiveriyor. Kısa bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Neyse ki herhangi bir sorgulamaya maruz kalmamıştım. Son derece basit ve hızlı bir şekilde yapılan pasaport kontrolü sonrası İran topraklarına adımımı atmıştım.

Beni ilk karşılayan iki büyük dini lider İmam Humeyni ve Ali Hamaney’in duvara asılı resimleri olmuştu. Türkiye tarafında pasaport kontrolüne birlikte girdiğimiz başı açık İranlı kadınların bu defa başlarının kapalı olduğunu görüyordum.

Şaşırtıcı bir şekilde, çok kolay bir sınır geçişiydi. İran’a giriş yaptıktan sonra ilk durağınız Bazargan olacaktır. Burası bir sonraki şehir olan Maku’ya göre nispeten küçük bir yerleşim yeri. Dilerseniz sınırdan yürüyerek veya taksi ile Bazargan’a inebilir ya da doğrudan Maku’ya gidebilirsiniz.

İran Sınır Kapısı

İran tarafına geçtiğinizde etrafınızı bir anda taksi şoförleri ve para çeviriciler saracaktır. Bunları atlattıktan sonra az ileride sarı taksilere yönelin. Sıkı bir pazarlık yapmayı aman ha unutmayın!

Doğubayazıt, Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a sınırı geçmek kolaydır. Doğubayazıt turist ofisinin yakınında (Rıfkı Başkaya Caddesi ile birlikte Ağrı Caddesi) Gürbulak Sınır Kapısı’na sık sık minibüsler (7 TL) mevcut. Sınıra yolculuk 30 dakika kadar sürüyor.

Şaşırtıcı derecede kolay olan tüm kontrollerden geçtikten sonra (benim için sınır geçişi yaklaşık 20 dakika sürdü ve çantamı bile kontrol etmediler), İran’ın Bazargan kentine inebilirsiniz. Sınırdan Bazargan’a taksilerle inmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Fiyatlar çok iyi değil, bu yüzden benim size tavsiyem Tebriz’e gitmenize yetecek kadar para çevirmenizdir.

Ayrıca Bazargan’dan Tebriz’e direkt otobüs seferleri de var. Maku’dan Tebriz’e ise (4 saat, 11.000 Tümen) ve Tahran’a sıkça giden otobüsler var.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

4 Yorum

  1. Burak Elmas
  2. Burak Elmas

Cevapla