3Yorum

Türkiye’den İran’a: Gürbulak-Bazargan Sınır Kapısı

Bu yazı, Gürbulak-Bazargan sınır kapısında Türkiye’den İran’a sınırı geçme deneyimim hakkındadır.

İran’a ilk seyahatimi Ağrı-Doğubayazıt yolu üzerinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak gerçekleştirmiştim.

Türkiye’den İran’a açılan 3 ana kapı bulunuyor;

  • Gürbulak Sınır Kapısı (Doğubayazıt, Ağrı)
  • Kapıköy Sınır Kapısı (Van)
  • Esendere Sınır Kapısı (Hakkari)

Türkiye’den İran’a seyahat etmek istiyorsanız, benim size önerim Van, Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden İran’a giriş yapmanız yönünde olacaktır. Bu sınır kapısından sonra ikinci tavsiyem Gürbulak’tan giriş yaparak Bazargan üzerinden İran’ın iç kesimlerine gidebilirsiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Türkiye’den İran’a

Sınırı geçmek uzun ve stresli bir olay olabilir. Sabahın erken saatlerinde Gürbulak sınır kapısındaydım. Böylece akşamdan önce Tebriz’e ulaşabilecektim. Ardımda heybetli Ağrı Dağı’nı bırakmış İran’a adım atmak üzereydim.

Sınır kapısında rutin yurtdışı çıkış harç pulumu aldıktan sonra polis kontrol noktasına gelerek buradan gerekli kontroller yapıldı ve ardından Türkiye’den çıkışı yaptım.

Kısa bir yürüyüşten sonra İran tarafına geçiyorsunuz. Burada, sesler, portreler, yazılar kısacası atmosfer bir anda değişiveriyor. Kısa bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Neyse ki herhangi bir sorgulamaya maruz kalmamıştım. Son derece basit ve hızlı bir şekilde yapılan pasaport kontrolü sonrası İran topraklarına adımımı atmıştım.

Beni ilk karşılayan iki büyük dini lider Humeyni ve Khamenei duvar resimleri olmuştu. Türkiye sınırında birlikte girdiğimiz kadınların bu defa başları kapalıydı.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu çok kolay bir sınır geçişiydi. İran’a giriş yaptıktan sonra ilk durağınız Bazargan olacaktır. Burası bir sonraki şehir olan Maku’ya göre nispeten küçük bir yerleşim yeri. Dilerseniz sınırdan taksi ile Bazargan’a ya da Maku’ya inerek paranızı burada çevirebilirsiniz.

İran Sınır Kapısında

İran tarafına geçtiğinizde etrafınızı bir anda taksi şoförleri ve para çeviriciler saracaktır. Bunları atlattıktan sonra az ileride sarı taksilere yönelin. Sıkı bir pazarlık yapmayı aman ha unutmayın!

Doğubayazıt, Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a sınırı geçmek kolaydır. Doğubayazıt turist ofisinin yakınında (Rıfkı Başkaya Caddesi ile birlikte Ağrı Caddesi) Gürbulak Sınır Kapısı’na sık sık minibüsler (7 TL) mevcut. Sınıra yolculuk 30 dakika kadar sürüyor.

Şaşırtıcı derecede kolay olan tüm işlemlerden geçtikten sonra (benim için sınır geçişi yaklaşık 20 dakika sürdü ve çantamı bile kontrol etmediler), İran’ın Bazargan kentine inebilirsiniz. Sınırdan Bazargan’a taksilerle inmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Fiyatlar çok iyi değil, bu yüzden benim size tavsiyem Tebriz’e gitmenize yetecek kadar para çevirmenizdir.

Ayrıca Bazargan’dan Tebriz’e direkt otobüs seferleri de var. Maku’dan Tebriz’e ise (4 saat, 11.000 Tümen) ve Tahran’a sıkça giden otobüsler var.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

3 Yorum

  1. Burak Elmas
  2. Burak Elmas