0 comments

Ateş Tapınağı (Dakhme), Yezd

Ateş Tapınağı (Dakhme), Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biridir. Binanın içindeki küçük müzede kutsal ateş, 470 yılından beri hiç sönmeden yakılmaktadır. Görevli rahipler, badem veya kayısı odunları ile ateşi beslemekte ve 24 saat süreyle hiç sönmeden yanmasını sağlamaktadır. Bu ateş Yezd’e Ardakan’daki orijinal yerinden 1940 yılında nakledilmiştir. Müzedeki tablolarda Zerdüşt’ün büyük boy temsili bir portresi dikkat çeker. Duvarlarda Zerdüştlerin kutsal kitabı olan Avesta’dan bazı ayetler İngilizce açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

Ateş Tapınağı

Binanın dış girişinde Zerdüştlerin ferveher denilen kuş-adam sembolünü görebilirsiniz. Bu sembolde kuş-adamın bir elinde sadakat anlamına gelen yüzük vardır. Öbür eli saygıyı ifade etmektedir. Üç katlı tüyleri olan kanatları, düşüncede, sözlerde ve davranışlarda saf olmayı öğütleyen Zerdüşt inancını yansıtmaktadır. Binanın mimari yapısı Hindistan’daki Zerdüşt tapınaklarıyla benzerlikler taşır.

Bu sembolun açıklaması şöyledir:

  • Üç katlı kanatlar: Sözlerde ve davranışlarda saf olmayı temsil ediyor.
  • Üst kanatlar: düşünceyi, orta kanatlar: sözleri, alt kanatlar: eylemleri temsil ediyor.
  • Kuyruk: kötülük temsilidir.
  • Elindeki çember: iyiliği, belindeki ise kötülüğün buluşmasını temsil ediyor.

Sol tarafa doğru olan baston iyiliğe doğru ve diğeri ise kötülüğe doğru gitmeyi simgeliyor.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla