Ateş Tapınağı (Dakhme), Yezd

Ateş Tapınağı (Dakhme), Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biridir. Binanın içindeki küçük müzede kutsal ateş, 470 yılından beri hiç sönmeden yakılmaktadır. Görevli rahipler, badem veya kayısı odunları ile ateşi beslemekte ve 24 saat süreyle hiç sönmeden yanmasını sağlamaktadır. Bu ateş Yezd’e Ardakan’daki orijinal yerinden 1940 yılında nakledilmiştir. Müzedeki tablolarda Zerdüşt’ün büyük boy temsili bir portresi dikkat çeker. Duvarlarda Zerdüştlerin kutsal kitabı olan Avesta’dan bazı ayetler İngilizce açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

Ateş Tapınağı

Binanın dış girişinde Zerdüştlerin ferveher denilen kuş-adam sembolünü görebilirsiniz. Bu sembolde kuş-adamın bir elinde sadakat anlamına gelen yüzük vardır. Öbür eli saygıyı ifade etmektedir. Üç katlı tüyleri olan kanatları, düşüncede, sözlerde ve davranışlarda saf olmayı öğütleyen Zerdüşt inancını yansıtmaktadır. Binanın mimari yapısı Hindistan’daki Zerdüşt tapınaklarıyla benzerlikler taşır.

Bu sembolun açıklaması şöyledir:

  • Üç katlı kanatlar: Sözlerde ve davranışlarda saf olmayı temsil ediyor.
  • Üst kanatlar: düşünceyi, orta kanatlar: sözleri, alt kanatlar: eylemleri temsil ediyor.
  • Kuyruk: kötülük temsilidir.
  • Elindeki çember: iyiliği, belindeki ise kötülüğün buluşmasını temsil ediyor.

Sol tarafa doğru olan baston iyiliğe doğru ve diğeri ise kötülüğe doğru gitmeyi simgeliyor.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!