Ali Gapu Sarayı, İsfahan

Ali Gapu Sarayı, kelime anlamı Ali’nin Kapısı (Bab-ı Ali: Yüce Kapı) demek olan saray ilk olarak Safevi şahlarının giriş yaptıkları kapı olarak kullanılmıştır. Ali Gapu Timur dönemine ait bir binadır. İlk olarak basit bir bina olarak yapılmıştır ve daha sonra birinci ve ikinci Şah Abbas dönemlerinde yeni katlar ve balkon eklenmek suretiyle büyütülmüştür. Bu saray 16. yüzyılın sonlarında 1597 yılında birinci Şah Abbas’ın emriyle yapıldı. İkinci Şah Abbas tarafından yeniden dekore edildi. Sarayın yüksekliği 48 metre kadardır ve 6 kattan oluşur. Her kat bir bekleme salonuyla ilgilidir. Her birine dik merdivenlerle çıkılan katların tavanlarında ve duvarlarında birbirinden değişik süslemeler göze çarpıyor. Saray 52 odaya sahiptir.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Ali Gapu Sarayı

Sarayın en ilgi çeken bölümü 18 ince ve zarif sütun üzerine yükselen terasıdır. Sütunların her birisi 12 metre yükseklikte tek parçalı çınar ağaçlarından yapılmıştır. Balkonun tavanı düz ahşap oyma bezemelerle süslenmiş. Ortadaki havuz bakır ve kurşundan yapılmış. Vakti zamanında kraliyet ailesi meydandaki bütün faaliyetleri, şenlikleri ve polo oyunlarını buradan izlermiş.

Sarayın en görkemli ve en ihtişamlı bölümü altıncı kattaki musiki salonudur. Şahın özel çalışma yeri olarak kullanılmıştır. Şah Abbas ziyaretçileri ve yabancı büyükelçileri eğlendirmek için burada konser verdiriyordu. Bu mimari tarzın nedeni musiki sesi daha zengin ve daha otantik çıkması ile ilgilidir. Bu bölüm tamamen alçıdan yapılmış eşsiz tasarımlarla ve mukarnes işleriyle dekore edilmiştir.

Ali Gapu Şah Abbas’ın nakkaşı olan Rıza Abbasi ve öğrencilerinin süslemelerini taşıyor. Süslemelerinde çiçekler, kuşlar ve hayvan figürleri göze çarpıyor.


Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla fotoğraflı ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

İran gezisi mi planlıyorsun?

İran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. İran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile İran gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

4 Yorum

  1. Bihter Gördü
  2. Refik Ertürk