0 comments

İran’ın En Güzel Antik Köyü: Abyaneh

Abyaneh Köyü, İran’ın en eski köylerinden biridir. 2500 yıl kadar önce var olduğu biliniyor. Kaşan ve İsfahan arasındaki Karkas Dağı’nın kuzey-batı yamacında yer alan bu antik köy, İran’ın yaşayan bir müzesidir ve yüzyıllarca değişen kurallara, hanedanlara ve Pers krallıklarına rağmen kültürel mirası, gelenekleri ve eşsiz güzelliği ile korunmuştur. Abyaneh’teki en eski yapı olan Harpak Zerdüşt Ateş Tapınağı, bir zamanlar izole edilmiş köyün ve halkının varlığının, büyümesinin ve ilerlemesinin gerçek bir kanıtıydı. Ahameniş İmparatorluğu döneminde (M.Ö. 330-550) inşa edilen ateş tapınağı, İslam’ın ülkeye gelmesinden sonra halk tarafından tamamen kabul edilmesine kadar olan sürede önemli bir dini tapınaktı.

Abyaneh Köyü, dağlarla çevrilidir ve uzun süredir terk edilmiş üç kale tarafından korunmaktadır. Palahamoona Kalesi’nin (Takht-e Haman) 200 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edildiğine ve Abyaneh Köyü’nün güney batısındaki Barzrud Nehri’nin üzerinde yer aldığına inanılıyor. Abyaneh Köyü çevresinde kaybolmayı göze alıyorsanız, bu kaleye doğru yürüyebilir ve güzel dağlık alanlarıyla köyün muhteşem manzaralarını görebilirsiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. İran gezilerimden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak ister misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve İran gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Abyaneh Köyü’nün sonsuz kıvrımlı sokaklarında yürümek çok keyifliydi! Kırmızı kilden yapılmış çok katlı güzel evleri izlemek de son derece unutulmazdı. Geometrik desenlerle oyulmuş farklı boyutlarda ahşap pencereler, eğimli evlerin üzerine oturan bir başka evi tamamlıyordu. Bizdeki Eski Mardin evleri gibi. Ahşap kapılar, benzersiz kapı tokmaklarına oyulan Kuran ayetleri burayı bir hayli eşsiz kılıyor. Nadiren, birkaç Abyanehli kadınları görebilirsiniz. Geleneksel çiçek motifli beyaz başörtüleri ile köyün etrafında yürürler. Giderek azalan nüfusu nedeniyle, 300 (veya daha fazla) nüfusun çoğu, gençlerin daha iyi fırsatlar aramak için büyük şehirlere gittiğini gösteriyor.

Hiç şüphe yok ki bu köy İran’da en beğeneceğiniz köyler arasında yerini alacaktır. Abyaneh Köyü, mutlaka İran seyahat planınızda olmalı!

Abyaneh Köyü’nde Görülecek & Yapılacak Şeyler

Abyaneh Köyü’nü yürüyerek keşfedebilirsiniz…

Abyaneh Köyü

Köyde Kaybolun!

Abyaneh Köyü küçük bir yerleşim yeri olduğu için yarım günde bile yürüyerek keşfedebilirsiniz. Bu yüzden verebileceğim tek tavsiye bu küçük köyde kaybolmak ve henüz keşfetmediğiniz sokaklarını adımlamak olacaktır. Kaşan’ı atlayıp direkt buraya gelirseniz, köyün diğer kısımlarını keşfetmek için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz.

Köy Manzarasını Seyre Doyun

Abyaneh’in mükemmel manzarasını görmek için, köyün güney-batısındaki Barzrud Nehri’ni geçerek Palahamoona Kalesi’ne doğru 10-15 dakika yürümelisiniz. Ancak, böyle bir yürüyüş yapacaksanız mutlaka yerel insanlardan yardım alın ya da yanınızda rehber olsun. Kaybolma olasılığı var! Çünkü muhtemelen yol üzerinde sizden başka bir turist görmeyeceksiniz.

Abyaneh Köyü

Cuma Cami

Cuma Camii (Jamea Mosque), Abyaneh’te bulunabilecek az sayıdaki camiden biri. Kufi yazıya sahip ahşap minber, Selçuklular dönemine dayanmaktadır. Cami içerisinde güzel oyma mihrap, minber ve tavan dekorlarını görmek isteyebilirsiniz.

Kapı Tokmakları

İran’daki en eski ahşap kapıların en çarpıcı tasarımlarından biri de kapı tokmaklarıdır. Her ev veya kapı genellikle iki farklı tasarıma sahip bir çift kapı tokmağı ile donatılmış kapıya sahiptir. Kapı tokmaklarından biri uzun, diğeri ise yuvarlak bir şekildedir.

Aradaki fark ne olabilir? Bunun arkasında ilginç bir hikaye var! Geleneksel olarak, yuvarlak şekilli kapı tokmakları kadınlar için, uzun şekilli olan kapı tokmakları ise erkekler içindir. Bu iki kapı tokmağı farklı sesler çıkarıyor ve bu da ev sahibine bir erkek veya bir kadının kapıyı vurduğuna dair bilgi veriyor. Eğer kapıyı bir erkek çalıyorsa evin erkeği açıyor kapıyı, kadın çalıyorsa evin kadını kapıyı açıyor. Eğer kapıyı çalan erkek ise ve kapıyı açacak evde bir erkek yoksa, kadın bir başörtüsü takarak kapıyı açıyor.

Abyaneh Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Ne yazık ki, Abyaneh Köyü’ne giden bir toplu taşıma aracı yok. Bu köyü ziyaret etmek istiyorsanız tek seçenek taksi ile gitmek. Kaşan veya İsfahan’da taksiye binebilir veya özel bir tur satın alabilirsiniz.

Turistlerin çoğu, Abyaneh’i başka bir şehre giderken yol üzeri bir günlük gezi olarak ziyaret ediyorlar. Ya İsfahan’a giderken ya da Tahran/Kaşan yönü veya tam tersi yönden gelirken uğruyorlar. Ancak, bu sessiz köyde bir gece geçirmek istiyorsanız, Abyaneh’deki otellerden birinde kalmak mümkündür.

Otobüs veya Taksi İle Ulaşım

Abyaneh’e gitmenin en ucuz yolu, Natanz’a giden bir otobüse veya Kaşan’dan ortak bir taksiyle gitmek olacaktır. Otobüs/taksi şoföründen sizi Abyaneh Köyü kesişme noktasında bırakmasını isteyin. Buradan, herhangi bir aracı durdurabilir ve Abyaneh’e gitmek için yaklaşık 3 Dolar ödeyebilirsiniz.

Aceleniz varsa, taksiyle ya da özel rehberli turlarla seyahat etmek çok daha iyidir.

Abyaneh Köyü İnsanları

Taksiyle Ulaşım

Çok sayıda gezgin Kaşan’dan Abyaneh’e gitmek için taksi tutuyor. Fiyat ne kadar iyi pazarlık yaptığınıza bağlı olarak 20 ila 40 Dolar arasında değişmektedir.

Taksilere binerken, köyü ne kadar sürede gezebileceğinize önceden karar verdiğinizden emin olun. Gezginler sık sık taksi şoförlerinin onlara bir saat içinde geri döneceğini söylemelerinden şikayet eder – köyü gezmek için çok kısa bir süredir. Acele ederseniz, köyün sunduğu güzelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Üç veya dört saat minimum süredir. Eğer çok fazla fotoğraf çekmek istiyorsanız daha uzun süre istemelisiniz. Ancak uzun sürelerde taksi şoförleri beklemiyorlar.

Özel Rehberli Tur

Özel bir tura katılmakla ilgili en iyi şey, tur rehberinizin size köyün çevresini göstermesi ve sizi güzel bir Abyaneh panoraması görebileceğiniz bir tepeye götürmesidir. Ayrıca, zaman söz konusu olduğunda biraz daha esnek olabilirsiniz, bu yüzden bunu önceden rehberinize söylediğinizden emin olun.


İran seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda sizlere ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı, İran seyahat ipuçları ve İran gezi yazılarımı kaçırmayın.

İran hakkında yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Bu yazıyı, İran’a bir seyahat planı olan arkadaşlarınızla paylaşın.

Cevapla